Keskerakonna valik langes EKRE ja Isamaa kasuks

Advokaadibüroo Tark ja Postimehe aasta majanduskonverents ''Risttee''. Fotol vasakult Kristina Kallas, Mart Helme, Helir-Valdor Seeder, Jüri Ratas, Kaja Kallas, Jevgeni Ossinovski Foto Tairo Lutter/Scanpix

Keskerakonna juhatus otsustas eelmisel nädalal põhjalike arutelude tulemusel, et läbirääkimistele ei minda Reformierakonnaga, kes enne kõneluste algust on maha pannud ületamatud „punased jooned“. Niimoodi ei ole võimalik moodustada neljaks aastaks toimivat valitsust, mis tugineks vastastikusel usaldusel ning suudaks langetada vajalikke otsuseid.

Esmaspäeval arutas Keskerakonna juhatus taas poliitilist olukorda ning valikuvõimalusi 3. märtsil valitud parlamendis. Tulenevalt möödunud nädala arengutest ja sündmustest, otsustati teha Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale (EKRE) ning Isamaale ettepanek alustada konsultatsioone võimaliku koalitsiooni moodustamiseks.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles, et loomulikult ei kao üheski valitsuses erakondade maailmavaatelised erimeelsused, nende antud lubadused ja iga poliitiku tahe seista ennekõike oma valijate eest. Küll aga näitab senine kogemus, et hea tööõhkkonna tagamiseks on kõige olulisem pidev konsensuse otsimine ning kompromisside leidmine küsimustes, kus erakondadel on möödapääsmatult lahknevad seisukohad.

Ratase sõnul ei saa need konsultatsioonid kindlasti olema ühegi osapoole jaoks kerged. Samuti pole mingit kindlust, kas need lõppevad koalitsiooni moodustamisega. „Küll aga luban, et Keskerakond läheb laua taha ilma eeltingimuste ja eelarvamusteta, lähtudes Eesti Vabariigi põhiseaduses määratletud alusväärtustest ning meie rahva ja tulevaste põlvede heaolust. Iga valitsus peab väärtustama meie inimeste vabadusi ja põhiõigusi. Samuti pakkuma kõigile Eestimaa elanikele turvatunnet ning tugevdama Eesti alustalaks olevat õigusriiklust ja demokraatiat.“

Keskerakonna soov on kaardistada kolme erakonna ühisosa, leida kompromisse küsimustes, kus on maailmavaatelisi erimeelsusi, ning ühiselt arutada, kuidas terve Eestimaa elu edasi viia. Kui see koalitsioon peaks sündima, siis sellel on valimistulemuste mõttes ühiskonna enamuse toetus.

Ratas pidas kõige olulisemaks, et järgmistel nädalatel peetavatel kõnelustel valitseb vastastikune lugupidamine, soov leida lahendusi ning eeskätt Eesti riigi ja rahva huvidest juhindumine. „Keskerakonnal ei ole illusioone, nagu meie ees seisaks kerged arutelud või lihtsad valikud. Küll aga luban, et seisame kõigi kõneluste käigus iga Eestimaa inimese eest, sõltumata sellest, kas Keskerakond läheb opositsiooni või jätkame valitsuses,“ märkis erakonnajuht.

Ei Reformierakonna „punastele joontele“

Eelmisel nädalal kogunenud Keskerakonna juhatus ei nõustunud Reformierakonna ettepanekuga alustada ametlikke koalitsioonikõnelusi, kuna nende poolt juba enne läbirääkimisi maha pandud „punased jooned“ ei võimalda Keskerakonnal oma valijate eest seista.

Keskerakonna juhatus arutas üle kolme tunni, kas alustada ametlikke koalitsiooniläbirääkimisi Reformierakonnaga. Erakonna esimees Jüri Ratas sõnas, et nii juhatuse liikmed kui ka parlamenti valitud saadikud väljendasid rohkelt arvamusi, kuidas edasi liikuda ning mis tingimustel seda teha ei saa. „Arutelud olid väga tõsised. Kõik parlamenti valitud erakonnad soovivad kahtlemata parimal viisil neile usaldatud mandaati ellu viia. Seda saab teha eelkõige koalitsioonis, kuid nädala jooksul toimunud mõttevahetused Reformierakonna juhtidega ja nende mitmete liikmete väljaütlemised on andnud väga halva signaali. Reformierakonna poolt meile esitatud tingimustel pole võimalik jõukamate toetamise kõrval teha ära erakorralist pensionitõusu, seista Eestimaa tervikliku arengu eest ega tõsta õpetajate palka ja peretoetusi,“ tõi Ratas välja. Keskerakond ei lähe valitsusse, kui me ei saa seista erakonnale ja meie valijatele oluliste põhimõtete eest.

Reformierakonna esindajad on korduvalt rõhutanud, et nende jaoks on „punaseks jooneks“ erakonna lubadus laiendada 500-eurone maksuvabastus ka kõrget palka teenivale osale ühiskonnast. Ratase sõnul võtaks see maksumuudatus riigieelarvest ligi 250 miljonit eurot aastas ning annaks kuus 100 lisaeurot 2100 eurot ja enam teenivatele inimestele. „Küll aga ei tõsta see väga kulukas otsus madalat ja mediaanpalka teenivate inimeste sissetulekuid ega toeta vaesuspiiril elavaid eakaid, kelle seas on suhteline vaesus aastate jooksul kahetsusväärselt kasvanud. Reformierakonna taotletud maksumuudatus tõstaks ainult ca neljandiku tulusaajate sissetulekuid, kuid ei tooks mingit võitu kolmele neljandikule,“ tõdes Ratas.

Kesknädal

4 kommentaari
 1. Jeruusalemma_troll 2 aastat ago
  Reply

  Tunnistagem, et ega Jurkal muud valikut polnudki. Kaja juures oleks talle olnud ainult toapoisi koht, nüüd aga saab ise laias 3-bandelise voodis laiutada. Ja neid konservantegi liidulepinguga rohkem maha rahustada, seega esineb Jurka nagu Estonia päästjaingel. Mingeid järeleandmisi tuleb küll teha aga need rohkem vähetähtsad ellusuhtumised: tühistada mõnekümne pederasti koduelu riiklik seadustamine ja Heliri algatusel tühistada sunniviisiline rahva raha kantimine juutide lõpmatutesse taskutesse. Nii läheb Jurka veel ajalukkugi millegi heaga, mitte ainult mõne reaga, et oli aastatel … ja … Estonia euroliiduvabariigi võltspeaminister.
  Edu Jurkale rahva päästmise teel! Kui veel koostöölepingu Puutini Voova bandega lõpetaks, saaks tast isegi Jürka!

 2. u. 2 aastat ago
  Reply

  Võimu (Augeiase) tallide ja kappide puhastamisega saab koalitsioon EKRE toel võibolla hakkama. Siis saab ainult paremaks minna.

  • jah 2 aastat ago

   olen ka arvamusel et nii saab ka EKRE oma peamist valimislubadust täita ja olgem ausad, seda on vaja teha, aga väga tasakaalukalt. See valimiskampaania ja tänane järg meedias näitas meile väga edukalt ka kitsaskohad ette. Olen endiselt seda meelt et oravad tuleb opositsioonis hoida ja KE ei peaks RE-ga liitu sõlmima, siis on oht oma nägu kaotada veelgi suurem. RE toiduahel on mõõtmatu ja selle tugevust nägime valimiskampaania ajal ja ka praegu. Jõudu Ratasele, Seedrile ja Helmele koalitsioonikõnelusteks, surve väljastpoolt on meeletu ja loodame et riigimehelikkus võidab ja see koalitsioon sünnib ja eelkõige Riigikokku valitud saadikud ei lase ennast ümber veenda. Lihtne matemaatika näitab et vastastel piisab kõigilt kolmelt 7 inimese ümberveenmisest ja õngi kõik ja seda koalitsiooni ei sünni. Rahu ja kindlat meelt. Ja kui Kaljulaid kavatseb hakata erakonda lõhkuma, siis tuleb talle uks avada. Loodan et tema tegutsemise motivatsioon on eelkõige EP valimistega seotud ja ta ei ole tegelikult RE salaagent. Eilses Reporteris tema kehakeel reetis päris palju. See mees valetas ja ei tundnud ennast kuigi hästi selles rollis.

 3. Kui 2 aastat ago
  Reply

  jälgida Luige Hansu ja Linnamäe Marguse rahvuslustvihkavat peavoolumeediat, siis on ehedalt näha, kui piiritult nad eestlust ja selle eestseisjaid vihkavad. Lugege Parist, Kooritsat, Suutroppi ja igatliiki uusi perssepugevaid tibisid. Alles Paet ja Ansip röökisid, et nende võim on läinud. Korraldati isegi kirjadega pommitamine nagu kunagi NSVL-is GRUPP SELTSIMEHI sõimas vabamõtlejaid. Kajakesel on juba nädal aega kortsus silmalaud, ta pole sõbagi silmale saanud, peaministri sohva on lootusetult läinud.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.