Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Omandiheitlus kütab kirgi

TIIA-LIIS JÜRGENSON,      13. september 2017

Omandiküsimused on alati tekitanud pingeid ja teravaid vastasseise. Pärast taasiseseisvumist alanud omandireform, mille vaieldavamad kaasused on tootnud kuhjaga emotsioone ning algatanud vihaseid kohtuvõitlusi, pole kahjuks sujunud nii, nagu selle reformi alguspäevadel sinisilmselt loodeti.

 

s999

Kuigi teoorias poleks omandireform tohtinud kunagist ebaõiglust heastades uut ebaõiglust tekitada, jäid paljud Eesti inimesed reformi hammasrataste vahele ning kaotasid oma kodu.

Kehvasti koostatud seadusele toetudes nõudsid vara tagasi näiteks vabatahtlikult ümber asunud baltisakslaste järeltulijad, kelle omand sai juba kord kompenseeritud. Samuti tagastati kinnisvara, mis tegelikult kuulus likvideeritud pankadele ja fondidele ning mille eest omanikud olid teinud vaid mõned sissemaksed, mis ei katnud korterite toonasest väärtusest väikestki osa.

Tänu Tallinna elamuehitusprogrammile sai valdav osa omandireformis kodu kaotanutest endale munitsipaalpinna. Avalikku kasutusse jäid ka mitmed algselt tagastamisele kuulunud looduskaitse- ja puhkealad ning olulised kultuuriobjektid. Linn lähtus oma tegevuses ORAS-est, ent ei unustanud avalikku huvi.

 

Omandireformi läbi viivad ametnikud satuvad sageli solvunud pärijate rünnaku alla, kui selgub, et mõne objekti puhul ei lähe tagastamine nii ladusalt kui oodatakse. Äärmiselt tugev on olnud nn Mustpeade vennaskonna lobby, mis avaldas Mustpeade maja tagastamiseks linnavalitsusele ägedat survet, kaasates selleks kõikvõimalikke vahendeid. Õnneks asus rahvas linnavalitsuse selja taha, andes tagastamata jätmist toetavale petitsioonile enam kui sada tuhat allkirja. Siiski pole „mustpead“ lõplikult loobunud katsetest keset vanalinna asuv magus kinnisvara tallinlastelt kaaperdada.

 

Eesti Päevaleht vahendas rünnakut linnavalitsuse ja omandireformiga tegelevate ametnike vastu. Neid süüdistati venitamises Nõmmel Tähetorni 4 kinnistu pärijatele tagastamisel. Vaid möödaminnes ja halvustava alatooniga mainitakse, et sellel kinnistul asuvad looduskaitseala, mille eest on pakutud asendusmaad, ning avalikus kasutuses suusarajad, mille kaotamine halvendaks kõigi nõmmekate puhkevõimalusi.

Samas pole kokku hoitud värve linnavalitsuse „erapoolikuse“ kirjeldamisel ning ametnike mustamisel. Artikli toon ei jäta kahtlust linnavalitsuse kurjas kavatsuses inimesi põhjuseta kiusata ning viitab mingitele hämaratele kavatsustele, mida linnateenistujad Tähetorni kinnistuga seoses vargsi hauduvat. Üldkasutatavate suusaradade rajamist kujutatakse aga tõelise surmapatuna. Lugu on niivõrd kallutatud, et paneb küsima: kelle tellimusel sääraseid ühepoolseid käsitlusi üllitatakse?

 

Tähetorni 4 kinnistu ümber puhkenud vaidlusi püütakse ära kasutada süütematerjalina, et taas üles kütta kirgi Mustpeade maja, Niguliste kiriku jt tagastamata jäänud kultuuriobjektide ümber. Sogases vees on ju parem kala püüda, ning paljud tegelased, kes nn õigusjärglastena mõne kinnisvaraobjekti järele keelt nilpsavad, kasutavad ära iga võimaluse linnale varju heita.

 

Kinnisasju, mis kunagistele omanikele või nende pärijatele tagastamata jäetud, on Tallinnas ja ka mujal Eestis arvukalt. Nimetagem lisaks Mustpeade majale ja Niguliste kirikule veel Nõmme ja Telliskivi tänava kultuurimaja, Linnamuuseumi ja Linnateatri hooneid, mis jäeti tagastamata kui olulised kultuuriobjektid. Ilma Keskerakonnata läheks ilmselt Tallinnas suureks väljamüügiks. Ärikad saaks Mustpeade maja ja muud varad enda valdusesse Reformierakonna ja Jüri Mõisa abiga. Sellepärast tahetaksegi Keskerakonnast Tallinnas vabaneda.

Omanike tegutsemisloogika on siin raudne. Kui näiteks Mustpeade maja kaheldava õigusega nn omanikud saavutaksid tagastamisotsuse, siis oleks õigus nõuda ka teiste kultuuriobjektide tagastamata jätmise uut ülevaatamist. Algust võiks teha näiteks Tähetorni 4 üldkasutatavate suusaradade ja looduskaitseala tingimusteta tagastamisega. See oleks lihtsam, kui kohe taas jõuliselt Mustpeade maja kallale minna, ent looks pretsedendi.

Ainsaks takistuseks avalikust huvist üle rullida on Linnavaraameti juhataja ning Tallinna linnasekretär, ent kui oma tööd südamega võtvad mehed liiga hoogu satuvad, saab nad ajalehes kõigile ametnikele hoiatuseks häbiposti panna ja seni verbaalselt nüpeldada, kuni ükskord „aru pähe võtavad“. Omandiheitluses on ju kõik võtted lubatud.

 

KESKMÕTE: Ilma Keskerakonnata läheks ilmselt Tallinnas suureks väljamüügiks. Ärikad saaks Mustpeade maja ja muud varad enda valdusesse Reformierakonna ja Jüri Mõisa abiga. Sellepärast tahetaksegi Keskerakonnast Tallinnas vabaneda.

 

 

TIIA-LIIS JÜRGENSON

Tallinna Nõmme linnaosa vanem

 Viimati muudetud: 13.09.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail