Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Kersti Sarapuu: Riigikogu sügisistung tuleb töiselt pingeline

AIVAR JARNE,      13. september 2017

Esmaspäeval algas Riigikogu sügisistungjärk. Keskerakonna fraktsiooni esinaine Kersti Sarapuu räägib, mis istungjärgul kavas on ning kuidas valimised võivad parlamendi ja fraktsiooni tööd mõjutada.

 

 s998

Kas fraktsiooni liikmed on suvel kenasti jõudu kogunud ning valmis uueks töiseks istungjärguks?

Olime fraktsiooniga juba eelmisel nädalal väljaspool Riigikogu koos ning rääkisime, millised teemad ja eelnõud meil sügisel arutusele tulevad. Tundub, et kõik on uueks hooajaks valmis. Riigikogu sügisistung tuleb töiselt pingeline.

 

Millised teemad siis päevakorras on?

Kõige tähtsamaks on muidugi järgmise aasta riigieelarve, mida praegu kokku pannakse ning mille valitsus kuu lõpus Riigikogule esitab. Oktoobris tutvustab seda parlamendile minister ning hakkavad arutelud eelarve üle. Võrreldes varasemalt kokku lepituga on sisse tulnud mõned muudatused, põhiliselt selles osas, mis puudutab koalitsioonipartneri IRL-i uute seisukohtadega arvestamist.

Peamine teema on muidugi 500-eurone maksuvaba tulu tulevast aastast ning kohalike omavalitsuste tulubaasi tõus. Omavalitsused saavad täiendavat tulu maksuosa tõusust, samuti tasandusosa vahendite suurendamisest. Teemaks on ka õpetajate ja lasteaednike palgad ning kutseharidusse suunatavad täiendavad vahendid.

Maaeluministeerium tuleb välja uute eelnõudega, mis peaks tunduvalt parandama põllumeeste olukorda. See ei puuduta mitte ainult 20 miljoni euro suurust täiendavat toetust, mis on juba maaelu arenguks eraldatud, vaid ka uusi meetmeid. Et eelmine valitsus pani näiteks piimakarja raskesse olukorda ning kari vähenes märgatavalt, siis praegu on vaja uute abinõude najal see taastada, sest nõudlus piimatoodete järele kasvab. Teraviljakasvatajad võtavad nirust ilmast hoolimata ka sel aastal hea saagi ning neile oleks teraviljakasvatuseks tulevikus maad isegi juurde vaja. Ministeeriumilt on tulemas eelnõu, mis hakkab maal kinnisvara-arendajatele eelistama ikka põllumehi.

Majandusministeerium tuleb välja tasuta ühistranspordi eelnõuga, kus antakse lisavahendeid nii tasuta bussisõidu organiseerimiseks kui ka lisaliinide rajamiseks. Seda vajavad uued ja suuremad kohalikud omavalitsused väga.

Et eelarve laekumised on head, siis võib sel eelarveaastal jääda ka rakendamata seaduses lubatud 0,5-protsendine miinus, millega opositsioon meid on rünnanud. Riik ei pea miinusesse minema.

 

Palju tähtsaid teemasid ja eelnõusid on tulemas. Kas see, et koalitsioon on vahepeal mõne inimese võrra vähemaks jäänud, nende arutelu ei mõjuta? 

Ei tohiks mõjutada. Endised koalitsiooni saadikud, kes lähevad nn aknaalusteks, arvatavasti ikka toetavad praegust valitsust, sest on nemadki selle loomise juures olnud. Nii mõnedki nende ideed on koalitsioonileppes, mida praegu püütakse ellu viia. Kui meid on koalitsioonis ka arvuliselt vähemaks jäänud, 54 või 53, siis seda tähtsam on koostöö ja distsipliin.

 

Kuidas lähenevad kohalikud valimised Riigikogu tööd mõjutavad?

Praktiliselt kõik Keskfraktsiooni saadikud on seotud ka kohalike valimistega. Tuleb kohtuda kohapeal inimestega, rääkida ja kuulata. Kõik see võtab muidugi aega, aga seda tuleb hästi planeerida, et saadikutöö ei kannataks. Kui keegi soovib päeva eemal olla valimiskampaania tõttu, siis tuleb sellest ette teada anda, ning olla kindel, et puuduoleva hääle pärast midagi luhta ei läheks.

 

Kas fraktsiooni töö jätkub endises rütmis?

Fraktsiooni koosolekud on esmaspäeviti ja kolmapäeviti koos ministritega, kui arutame läbi kõik tähtsamad teemad ja eelnõud. Ega praegu saagi fraktsiooniga muule keskenduda kui parlamenditööle.

 

Erakonna volikogu võttis 3. septembril vastu avalduse valimisliitudes kandideerijate suhtes, mis võib puudutada ka fraktsiooni koosseisu.

Eks fraktsioon arutab otsuseid, mis volikogus ja esmaspäeval erakonna juhatuses tehti. Kui Olga Ivanova peaks fraktsioonist lahkuma, siis loodan edaspidi, et ta koalitsiooni eelnõusid ikka toetab ning esindab seeläbi oma valijaid.

 

Kandideerite ise kohalikel valimistel Järvamaal Paides. Kuidas kampaania on sujunud?

Välireklaam on lõppenud ja plakatid alla võetud. Nüüd tuleb rohkem hakata inimestega silmast silma kohtuma ja suhtlema. Oleme näiteks laupäeval oma telgiga väljas ning püüame anda endast parima tutvustamaks oma seisukohti ning kuulates inimeste probleeme.

 

Olete Keskerakonna Järvamaa piirkonna juht. Millised seisukohad on Järvamaal valijatele välja pakkuda?

Oleme keskendunud sellele, et kohalikke kogukondasid hoida ja liita. Ühinenud omavalitsused peavad säilitama oma näo ja aktiivse elu võimalused. Soovime näiteks rajada Paidesse alalise liuvälja. Praktilistest asjadest tahame ikka paremaid teid ja ehitada tuleb uusi kergliiklusteid. Vallad lähevad suureks ning seepärast on head ja kiired ühendused väga tähtsad, et inimesed kauguste tõttu üksteisest ei võõranduks. Ühtsustunde hoidmine on kohapeal üks peamisi eesmärke. Mina omalt poolt teen kõik selleks, et ühtsustunnet säilitada ning kohalikul võimul ja et inimestel oleks side valitsuse ja parlamendiga täitmaks antud lubadusi.

 

Küsis AIVAR JARNEViimati muudetud: 13.09.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail