Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Õlgade kehitamise asemel tuleb leida lahendus pensionide tõstmiseks

ALINA TUBLI,      14. veebruar 2018

Rahandusminister Toomas Tõniste proovis tappa vanaduspensioni erakorralise tõstmise diskussiooni veel enne, kui see jõudis alata. Kusjuures avalikult näidates erakorralist pensionitõusu märksa suurema kuluna, kui see tegelikult oleks. Paraku läksid sellega kaasa mitmed poliitikud. Arusaadav, et kuna erakonnad valmistuvad Riigikogu valimisteks, ilmuvad meedias resoluutsed “jah–ei”- stiilis artiklid.

 

 

Samal ajal unustatakse esitada küsimused “miks?” ja “kuidas?”, mis päriselt keskenduks inimeste heaolu tõstmisele, mitte valimiste-kesksele agendale.

Suur osa vanaduspensionäre elab vaesuses. Statistikaameti andmeil oli 2017. aastal vanaduspensionäre 300 884 ehk ligikaudu 23% rahvastikust. 2016. aastal elas vanuses 65+ isikutest 41,6% alla suhtelise vaesuse piiri. 2017. aastal oli suhtelise vaesuse piir 468 eurot ja keskmine vanaduspension II kvartalis 409 eurot.

Kurva faktina võib välja tuua, et selle summaga saab vaevu katta poole hoolduskodu kohatasust. Ärme unusta, et ka eakas inimene peab maksma kommunaalarveid, sideteenuste tasusid, ostma ravimeid ja toiduaineid ning aeg-ajalt soovib külastada kultuuriüritusi.

 

Eesti rahvastik on vananev. Kui me ei tegele võimalikult kiiresti pensionide tõstmisega, siis riskime olukorraga, kus aina suurenev osa rahvastikust elab alla suhtelise vaesuse piiri. Vaesusega suurenevad mitmed riskid, näiteks inimene jääb ühiskonnaelust kõrvale, kaasneb depressiooni jt vaimset tervist ohustavate haiguste oht, vanurite üldine tervislik seisund halveneb, kuna pole võimalik tagada kvaliteetset toitu ega vajalikke ravimeid.

Eakad inimesed ei soovi olla oma laste ja lastelaste poolt ülalpeetavad, vaid on ise alati oma järeltulijaid jõu ja nõuga aidanud. Kui jätame nad täna vaesusesse, siis võtame neilt väljateenitud väärikuse. Tekkinud olukorra tagajärjel on vaja osutada sotsiaalabi, mis samamoodi on riigile kulukas. Sel juhul tegeldakse „tulekahju kustutamisega“, mitte probleemi ennetamise ja lahendamisega. Seega, jättes pensionitõusu tagaplaanile, loome hoopis keerulisemaid probleeme. Euroopa Liidu üks eesmärke on 2020. aastaks vaesusest välja tuua 20 miljonit inimest. Liikmesriigina peame lähtuma sellest eesmärgist ja aitama neid inimesi, kes elavad vaesuses.

 

Lahendus tuleb leida kiiresti; 2017. aasta III kvartalis oli majanduskasv 4,2% ja palgakasv 7,4% võrreldes aasta varasemaga. Meie majandusel läheb hästi, aga miks ei saa sellest osa eakad, kes ladusid meie riigile vundamendi?

 

ALINA TUBLI, Tallinna Pirita linnaosa vanemViimati muudetud: 14.02.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail