Logo
14. märts 2018
10 (1091)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Põhjamaade uudised: Soome Keskerakond pooldab tasuta kõrgharidust

ANDRES LAIAPEA,      07. märts 2018

Kõrgharidus peab olema jätkuvalt kättesaadav kõigile, rõhutas eelmisel nädalal Soome parlamendis toimunud arutelul Keskerakonna fraktsiooni nimel sõnavõtuga esinenud Ulla Parviainen.

“Võrdõiguslikkuse põhimõte hõlmab ka tasuta haridust," ütles parlamendi haridus- ja kultuurikomisjoni kuuluv Parviainen. "Kõrgharidus peab olema jätkuvalt kättesaadav igale noorele, sõltumata tema perekondlikust taustast, soost või elukohast. Vaid siis võime püsida jätkuvalt maana, kus haridustaseme pärilikkust saab murda ning iga inimene saab kasutada oma oskusi ja võimeid enda ja teiste hüvanguks.”

OECD andmetel on Soome suutnud vabaneda madala haridustaseme pärilikkusest: rahvusvahelises võrdluses on noorel soomlasel suurem tõenäosus omandada kõrgharidus, isegi kui tema vanematel seda ei ole.

“Me võime oma haridussüsteemi üle uhked olla," märkis Parviainen. "Võrdõiguslikku, kättesaadavat, tasuta haridust ning igaühe võimalust minna õpingutes välja isegi kuni doktorikraadini, tuleb hoida. Soovi hariduse ja harituse järele peab saama rahuldada õpingute algusest alates läbi kogu elu.”

 

Rootsi Keskerakond on mures valitsuse kärpekava pärast

Rootsi Keskerakonna esinaine Annie Lööf ja parlamendifraktsiooni esimees Anders W. Jonsson kritiseerisid ajalehes Expressen avaldatud arvamusloos teravalt valitsuse plaani sotsiaalkulutusi kokku hoida puuetega laste ja vanurite pealt.

Nimelt näeb praegu ringlev kärpekava ette, et raske funktsionaalse kahjustusega inimestel ei peaks olema riiklikult garanteeritud õigust isiklikule koduhooldajale, kui nad on alla 12-aastased või üle 80-aastased. Lööf ja Jonsson leiavad, et tõenäoliselt peaksid paljud puudega lapsed kolima selle õiguse äravõtmise korral oma perekondade juurest hooldekodudesse. Samuti oleksid sunnitud seda tegema 80-aastaseks saavad vanurid, kes on elanud kogu elu omas kodus.

“Suhtumine inimestesse, kes vajavad suurimat abi ja toetust, näitab ühiskonna väärikust. Puuetega inimeste vajadus abi järele on suur. Õigus isiklikule koduhooldajale on sisuliselt õigus väärikale elule ning isikliku vabaduse küsimus nende jaoks, kes meie ühiskonnas enim abi vajavad," teatasid Lööf ja Jonsson. "Sotsiaaldemokraatide soov hoida kokku puuetega inimeste isiklike koduhooldajate pealt on solidaarsuse vastand. See on selge lahknemine Rootsi heaoluühiskonna alusideest aidata nõrgemaid.”

“Maksumaksjate ees vastutuse võtmine on loomulik. Mõnikord peab riik raha kokku hoidma," lisasid nad. "Aga see sääst on liiga kallis ja selle eest maksavad ühiskonna kõige nõrgemad. Me lihtsalt peame suutma lubada endale nende abistamist, kes seda kõige enam vajavad.”

 

Norra Keskerakond tahab analüüsida kooliminekuea langetamise mõjusid

Norra Keskerakond esitas eelmisel nädalal parlamendis ettepaneku uurida, millist mõju on avaldanud enam kui kahekümne aasta eest läbi viidud reform, millega laste kooliminekuiga langetati seitsmelt aastalt kuuele.

Parlamendi hariduse ja teadusuuringute komisjoni liige Marit Arnstad rõhutas, et kõne all ei ole kooliminekuea tõstmine, kuid "me oleme kohustatud korraldama asju nii, et kool saaks vastata noorimate õpilaste vajadustele paremini kui täna".

Uuringuid reformi mõjude osas on küll läbi viidud, kuid mitte selle kohta, kuidas see on õpilasi endid mõjutanud. "Nii statistikaameti kui ka PISA uuringud näitavad, et kooliminekuea langetamise mõju laste õpitulemustele on olnud väike. Samal ajal näitavad märguanded õpetajatelt ja asjatundjatelt, et varajasem koolitee algus ning hariduslike eesmärkide püstitamine tuleb eriti nooremate õpilaste arvelt," märkis Arnstad.

"Kahjuks näeme, et osadel õpilastel, ja eriti poistel, on raskusi sobitumisega tihedasse koolipäeva, kus on palju istumist, suur õpisurve ja nõudmised enese tööde hindamiseks," selgitas Marit K. Strand, kes kuulub samuti Norra parlamendi hariduse ja uuringute komisjoni.

Mõlemad naised leidsid, et koolitee heal algusel on eluline tähtsus selle edasisele edukale kulgemisele. Järsk üleminek lasteaiast kooli, kasvav õpisurve ning vähem aega niisama mängimiseks – kõik see tekitab noorimatele õpilastele raskusi. Päris nii polnud see reform Keskerakonna hinnangul kavandatud.

Toimetas ANDRES LAIAPEAViimati muudetud: 07.03.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail