Logo
14. märts 2018
10 (1091)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Tartumaa põllumehed vestlesid maaeluministriga

JAAN LUKAS,      07. märts 2018

Möödunud reedel, 2. märtsil Luunja rahvamajas toimunud maaeluminister Tarmo Tamme kohtumisel põllumajanduslike väiketootjatega olid kõneaineks ka uuendused mahetootmise korraldamises.

 

Maaeluministri selle kohtumise väiketootjatega korraldas Riigikogu liige Toomas Paur. Arutelu modereeris Luunja vallavanem Aare Anderson. Minister andis esmalt ülevaate Eesti põllumajanduse hetkeseisust. Seejärel algas põhjalik arutelu erinevatele probleemidele lahenduste otsimiseks.

"Mind kui maheteravilja kasvatajat huvitas kõige enam mahetoetuste vähenemise oht. Nimelt lüüakse plaani kohaselt mahetoetuse pind lukku, ehk uued tulijad ja ka vanad tootjad, kelle pind suureneb, ei saa enam toetust uuele pinnale. Mitmest uudisest on läbi käinud Eesti riigi plaan suurendada mahetoodangut ja selle eksporti. Kui riik tõesti ei leia lisaraha täies mahus mahetoetuste maksmiseks, siis annaks toodangupõhiselt toetuste maksmine võimaluse niigi vähest raha jaotada ausate mahepõllumeeste vahel, kes ei tee seda tööd vaid toetustest äraelamiseks, vaid mahetoodangu tootmiseks. Siis tekib kasvatajal nõue ja stiimul toodangut toota. Sest kuuldavasti on ka neid, kes lihtsalt külvavad, kuid ei korista – ei pane rõhku tootmisele, loodavad vaid toetuse peale," ütles Luunja-kandi põllumajandusettevõtja Urmas Saks.

Teinegi Luunja valla põllumajanduslik ettevõtja, kel huvitava kokkusattumuse tõttu samuti nimeks Urmas Saks, kiitis ministri jutust seda lauset, et maalelamisega kaasneb võimalus ise oma peret toita ja sellest rõõmu tunda. „Lasteaialapsed ja kooliõpilased külastavad meie hobusekasvatustalu. Neile näidatakse erinevat tõugu hobuseid. Nad saavad nende eest hoolitseda, nendega ratsutada, teha rakendihobustega vankrisõitu. Mõttekas oleks korraldada hobuüritus, kus lapsed võiksid muu hulgas joonistada hobuseid ja maaelu. Ja neist joonistustest võiks korraldada näituse.“

Hobusekasvatajast Saks rääkis kohtumisel maaeluministriga mitmest hobustega seotud ideest. Nii arvab ta, et eriolukorras, kui tavatransport on halvatud, võiks kasutada rakendihobuseid. Ajalugu meelde tuletades ütles Saks, et Soome võitis Talvesõja suuresti tänu hobustele. „Kui talud hobuseid kasvatavad ja nendega seotud väljaõpet korraldavad, leiaks maal rohkem inimesi tegevust,“ lausus ettevõtja. Ta tegi ettepaneku laiendada praktikatoetust ka sessiooniõppele.

 Kohtumisel maaeluministriga osales ka Luunja valla vastne elanik Heiki Jaanuska, kes varem töötas Maaeluministeeriumi kalamajanduse osakonnas ja praegu on ametis Maaülikooli kalakasvatuse õppetoolis. Arutelul algatas ta diskussiooni kalapüügiõiguste jaotussüsteemi muudatuste üle. Kalandusalase jaotussüsteemi regulatsiooni valikust sõltub, kuidas näeb välja elu rannakülas.

Tartumaa põllumeeste käekäigu ja huvide kaitsmise on oma südameasjaks võtnud kaks Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liiget – Toomas Paur ja Peeter Ernits.

Ernits organiseeris samal õhtul Kastre valla põllumeeste kohtumise maaeluministriga.

JAAN LUKAS

 Viimati muudetud: 07.03.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail