Logo
14. märts 2018
10 (1091)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Keskerakond hoiab toetust

AIVAR JARNE,      07. märts 2018

Veebruaris läbi viidud erakondade populaarsusküsitlus näitas, et Keskerakond on jätkuvalt tipus. ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitluse põhjal toetas Keskerakonda 27% küsitletuist.

 

Keskerakonna toetus püsib samal tasemel eelmise kuuga – jaanuariga –, erakonna populaarsus oli samuti 27 protsenti. Kui vaadata erakondade toetusnäitajaid aastast 2015 (siis toimusid eelmised Riigikogu valimised), on kõige stabiilsem olnud Keskerakonna toetus.

Viimastest küsitlustest selgus, et Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetus langes veebruaris kaheksale protsendile, mis on erakonnale madalaim näitaja alates 2010. aastast. Kui jaanuaris toetas sotsiaaldemokraate (SDE) 11 protsenti, siis veebruaris oli neil toetust vaid kaheksa protsenti. Praegusest veelgi madalam oli SDE toetus viimati 2010. aasta augustis – 7,3 protsenti.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetuse kukkumine pole ka juhuslik muutus ühel kuul, vaid pikem trend. Kui 2015. aasta keskmine toetus oli SDE-l 15 protsenti, siis 2016. aastal 13 protsenti ja 2017. aastal 11 protsenti.

Uuringujuht Juhan Kivirähk ütles tulemusi kommenteerides, et temal ei olnud küsimuseks, kas sotsiaaldemokraatide reiting kukub, vaid millal see juhtub. Ta märkis, et sotsidel on jäänud külge n-ö ühe-teema-maine – alkoholi- ja aktsiisipoliitika. "See ei ole neil olnud kõige asjakohasem ja õnnestunum." Küsitluse algusele eelnenud päeval kajastas meedia alkoholiaktsiisi alalaekumist.

Seevastu on toetust pisut suutnud kasvatada Reformierakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Reformierakonna populaarsus küündis viimase küsitlusega 27 protsendini ning EKRE-l 14 protsendini.

Väiksema, kuid stabiilsema toetusega on seevastu Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) ja Vabaerakond, kellele veebruaris andnuks hääle vastavalt kuus ja neli protsenti küsitletuist. IRL-i toetus kasvas ühe protsendipunkti võrra ning Vabaerakonna toetus jäi endiselt alla valimiskünnise. Parlamendiväliseid Rohelisi toetas veebruaris kolm protsenti ehk ühe protsendipunkti võrra vähem kui jaanuaris.

Võrreldes valitsuskoalitsiooni ja Riigikogu opositsioonierakondade summaarset toetust, toimus veebruaris muutus – opositsioon möödus valitsusliidust. Valitsuserakondade toetajaskond kahanes jaanuarikuu 43 protsendilt 41 protsendile veebruaris, samas kui opositsiooni toetas kokku 45 protsenti valijaist.

 

AIVAR JARNE,

Kesknädala ajakirjanik

 

 Viimati muudetud: 07.03.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail