Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Edgar Savisaar: Kuidas meile on üheksa kuud räigelt valetatud

06. juuli 2016

Eelmise nädala kolmapäeval (29.06) möödus üheksa kuud päevast, mil Riigiprokuratuuri taotlusel mind Tallinna linnapea ametikohalt kõrvaldati. Kõrvaldati põhjendusega, et ma ei kasutaks linnapea mõjuvõimu tunnistajate mõjutamiseks. Nii sai tunnistajad anda enda ütlused vabas õhkkonnas, nii nagu Kaitsepolitseiamet ja Riigiprokuratuur soovisid. Riigi peaprokurör kinnitas veel hiljuti, et ma ei ole teinud mitte katsetki tunnistajaid kuidagi mõjutada.

 

s392 

Olles lõpuks kätte saanud toimiku ning lugenud läbi seal sisalduvad tunnistajate ütlused, olen ma hämmingus. Ma ei saa aru, keda minu ametist kõrvaldamine kaitseb. Mitte ükski Tallinna linnavalitsuse või tema asutuse ametnik ei väida, et ma oleksin ametnikelt palunud või nõudnud kahtlustuses nimetatud haldusmenetlustes mingi otsuse vastuvõtmist ühe või teise ärimehe soodustamiseks. Vastupidi, nad kinnitavad  kõik, et võtsid vastu otsused iseseisvalt ning lähtuvalt kehtivatest seadustest. Nad kinnitavad, et ma ei mõjutanud neid otsuste vastuvõtmisel. Ja ma ei teinudki seda.

See, mida juba eelmisel aastal kinnitas Tallinna linnas läbi viidud advokaadibüroo VARUL audit, vaatab vastu ka kriminaalasja toimikust.  Tallinna linna poolt läbiviidud haldusmenetlused olid kõik õiguspärased ning mingit mõjutamist või suunamist ärimeeste huvidest johtuvalt ei ole olnud.

Aga tagasi tunnistajate juurde. Iga inimese sunniga töölt kõrvaldamine on tõsine asi. Sellel peab olema hea põhjus, sest selle mõju on väga tugev. Mulle on räägitud juhtumist, kus põhjendamatu ametist kõrvaldamine on viinud inimese ainsa sissetuleku kaotamiseni, võlaorjusesse ning sellest tulenevalt ka pikaajalistesse peretülidesse. Kurb. Riigi pealinna linnapea ametist kõrvaldamine mõjutab aga otseselt ka poliitmaastikku, eriti kui kõrvaldatav on ka suurima opositsioonierakonna juht. Vaevalt väidab täna keegi, et minu ametist kõrvaldamine ei ole otseselt mõjutanud tänast erakonnapoliitikat. Nüüd ma küsiks, miks selliste – mind õigustavate, mitte süüdistavate – tunnistajate ütlused on süüdistajate jaoks nii tähtsad, et nende kaitsmiseks on vaja mind ametist kõrvaldada? Mis on süüdistusel nendest võita? Ja kõige olulisem, miks ma peaksin  mõjutama selliseid ütlusi andnud tunnistajaid? Nad ju kinnitavad, et ma ei tahtnud linna otsustusi kellegi kasuks suunata.

Tunnistajate poolt antud ütlustest nähtub, et ei ole head põhjust minu ametist kõrvaldamiseks. Tegelikult ei ole üldse põhjust, sest ei ole ühtegi tunnistajat, keda kaitsta, kuna mul pole põhjust nende mõjutamiseks.

Ma annan teile kõigile võimaluse tutvuda nende tunnistajate ütlustega, mis on alljärgnevalt kättesaadavad. Erinevalt Kaitsepolitseiametist ja prokuratuurist eelistan mina avatud asjaajamist. Võib-olla ongi salastatud asjaajamine võimaldanud hoida mind eemal Tallinna linna juhtimisest kunstlikult loodud alustega. Lugege materjali, mille pärast on kõrvaldatud Eesti pealinna linnapea ametist tänaseks juba üheksaks kuuks. Vaadake, kas leiate selle tunnistaja ja need ütlused, mida minu ametist kõrvaldamise hinnaga on vaja kaitsta. 

Mul on taas tekkinud seaduse kohaselt võimalus paluda eeluurimiskohtunikul kontrollida minu ametist kõrvaldamise jätkuvat põhjendatust. Eeltoodu valguses ma seda kindlasti ka teen.

Edgar Savisaar

5. juulil 2016

 

Toimetuselt: Kesknädal avaldab tunnistajate ütlused Edgar Savisaare palvel. 

Ain Valdmanni ütlused

Alo Brandti ütlused

Angela Reinlaidi ütlused

Anu Hallik-Jürgensteini ütlused

Eha Võrgu ütlused

Einike Uri ütlused

Erki Korpi ütlused

Heili Luige ütlused

Heli Märtsoni ütlused

Helvi Korgi ütlused

Ingrid Tammemäe ütlused

Jonatan Heinapi ütlused

Jüri Lumpi ütlused

Kairi Vaheri ütlused

Kalle Klandorfi ütlused

Kersti Konti ütlused

Moonika Batrakova ütlused

Priit Pärtelpoja ütlused

Taavi Aasa ütlused

Väino Sarneti ütlusedViimati muudetud: 06.07.2016
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail