Logo
14. märts 2018
10 (1091)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Tänulikkusest ja populismist

JAAK VIHMAND,      11. oktoober 2017

Lapsest peale on meile õpetatud: kui sulle tehakse midagi meelepärast, siis tuleb tänada, aga ebameeldivuste tekitajatest peaks eemale hoidma. Kas ka volikogude ja Riigikogu valimistel võiks silmas pidada seda põhimõtet? Osa poliitikuid ja suur meedia püüab ikka sisendada, et kõik hea siin elus on kas populistlik, amoraalne või majandusele kahjulik ning õiged otsused on (rahva hulgas) ebapopulaarsed.

 

Arvan, et elujärge parandavaid (populaarseid) tegusid, olgu selleks tasuta ühisliiklus, munitsipaalelamud, koolide remontimine, toetuse suurendamine või muu tegu, tuleb ikka nimetada õige nimega – rahva teenimiseks, mitte populismiks. Nimetada heade otsuste tegemist häälte ostmiseks on küüniline ja kohaliku omavalitsuse tegevust ning rahvast alandav. Populism on katteta lubaduste andmine, olgu selleks viie rikkama riigi hulka jõudmine, korruptsiooni väljajuurimine, ainult eestikeelne elukorraldus lasteaiast peale vmt.

Seoses valimistega tuleb nentida, et heade tegude tegijate suhtes valija mõnikord ei väljendagi tänulikkust hääletamisel, vaid võtab tegu loomulikuna ja annab hääle hoopis uuele lubajale. Näiteks tõstis Mart Siimanni valitsus pensionid enne Riigikogu valimisi 1999. aastal peaaegu kahekordseks, aga Siimann sai vaid 1874 häält, aga 2007. aastal kogus Andrus Ansip 22540 häält lubadusega 15 aastaga viia Eesti Euroopa viie jõukama riigi hulka.

Valimiste puhul on Tallinnas kõne alla võetud bussiliinide kapitaalne ümberkorraldamine, sest Martin Helme ei saavat oma kodu juurest Nõmmelt otse kesklinna sõita. Lubadus, et tallinlane peab oma kodu juurest otseliiniga kesklinna saama, ongi populism.

Raivo Aeg ütleb etteheitvalt, et liinivõrk on nõukogudeaegne. Väide ei ole õige, sest liinivõrk on pidevalt muutunud. On küll mõned väga vajalikud liinid nõukogude ajast, ja olgu need rahus edasi, kuni nõudlus püsib, aga on ka liine suletud ja uusi avatud vastavalt vajadusele. Inimesed-reisijad teavad seda süsteemi ja on oma elu korraldamisel sellega arvestanud; täielik ümberkorraldamine tooks peavalu enamikule kasutajatest.

Ma imestan, kuidas on ilma kisa ja kärata arenenud liinivõrk ja liiklussagedus Väike-Õismäe ja Lasnamäe vahel (bussid 12, 13 ja 45). Olgem tänulikud, et Tallinna Transpordiametis on asjatundjad, kes on aastakümnete jooksul suutnud olukorda objektiivselt hinnata ja vajalikke korrektiive ette valmistada.

Õiget valikut valimistel!

 

JAAK VIHMAND, õismäelaneViimati muudetud: 11.10.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail