Logo
21. märts 2018
11 (1092)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Rootsi Keskerakond viskas erakonna väärtuste vastu eksinud rahvakohtunikud välja

ANDRES LAIAPEA,      14. märts 2018

Rootsi Keskerakonna juhatus otsustas eelmisel nädalal visata erakonnast välja kaks moslemit, kes eksisid Keskerakonna poolt esindatud väärtuste vastu, kui langetasid Solna ringkonnakohtu liikmetena otsuse, mis vilistas Rootsis kehtivatele seadustele ning läks rängalt vastuollu avaliku õiglustundega.

 

Rootsi ringkonnakohtutes arutavad kriminaalasju üks elukutseline kohtunik ja kolm rahvakohtunikku, kellel ei pea olema õigusalast eriharidust. Rahvakohtunikud määratakse kohaliku omavalitsuse poolt neljaks aastaks ja üldjuhul on tegemist erakondade liikmetega. Kui asi jääb hääletusel viiki, siis loetakse see lahendatuks süüdistatava kasuks.

Just nii juhtuski Solnas kaasuses, mille puhul üht meest süüdistati oma abikaasa väärkohtlemises – tema vastu jõhkra vägivalla kasutamises. Kuna rahvakohtunikeks määratud keskerakondlased Ebtisam Aldebe ja Hasan Fransson pidasid naise ütlusi ebausaldusväärseteks, pääses mees vähemalt esialgu karistusest. (Kõrgema astme kohtus mõistetakse ta tõenäoliselt siiski süüdi.)

 

Kummaline oli aga argumentatsioon, millega rahvakohtunikud oma otsust põhjendasid. Nimelt leidsid Aldebe ja Fransson, et naine võis kogu loo välja mõelda selleks, et saada endale korter, kus ta abikaasaga elas. Nende sõnul näib mees olevat pärit heast perekonnast, aga naine mitte, ja seda tuleks samuti arvestada. Pealegi ei olevat harvad juhud, kui naised ähvarduste ja vägivalla kohta valetavad.

Kõige tipuks leidsid nimetatud rahvakohtunikud, et naine oleks pidanud pöörduma mitte kõigepealt politsei poole, vaid rääkima probleemidest mehe perekonnaga, sest nii näevad ette selle kultuuriruumi tavad, kuhu mõlemad kuuluvad.

 

"Kohutav kohtuotsus Solnas. Hirmuäratav argumentatsioon ja väärtused, millele ei ole kohta õigusriigis. Sellistel väärtustel ei ole kohta ka meie erakonnas. Keskerakonna poliitika tugineb kõigi inimeste võrdõiguslikkusele ja võrdväärsusele ning võrdsusele seaduse ees," kommenteeris seda Rootsi Keskerakonna esinaine Annie Lööf.

 

Kriitikute sõnul tulnuks Aldebe erakonnast juba varem välja visata, sest tema vaated ei olnud mingi saladus. Ta on rääkinud, et Rootsi seadusi tuleks Rootsis elavate moslemite jaoks kohendada, näiteks lahutuse ja pärimisega seotud küsimustes, et need vastaksid moslemite kommetele. Tema abikaasa Mahmud Aldebe on muide endine Rootsi Moslemite Ühingu esimees.

 

Samas on toodud nüüd välja ka mitmeid varasemaid juhtumeid, kus rahvakohtunikud on langetanud äärmiselt kummaliselt argumenteeritud otsuseid. Mitmete ekspertide sõnul viitab see süsteemsele probleemile.

 

ANDRES  LAIAPEAViimati muudetud: 14.03.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail