Logo
25. aprill 2018
16 (1097)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Põhja-Küpros ujub Türgi kiiluvees

Mitte  2018-01-10 08:36:33
ei saa ma aru, miks peaks ühel saarel 2 erinevat usku, keelt ja rahvust sunniviisliselt ühes riigis segamini elama? Nagu mingi soroslik katse inimestega? Ja meie "vaatlejad" kiidavad selle heaks?
Las põhjaosa elab iseseisvalt või liitub Türgiga, las lõunaosa elab isesiesvalt või liitub Kreekaga, kelle see asi. Neil nagunii selge rahvuste- ja uskudevaheline piir olemas.

Famagusta  2018-01-10 09:01:13
Esmalt paneb paika Famagusta asukoha Küprose saarel. Muide igati väärikas ja maaliline sadamalinn. Kreeklaste ja türklaste vahelised suhted tegelt äärmiselt keerukad ja seda mitte vaid Küprose saarel. Meenutame siin näituseks Konstantinoopolit või siis türgipäraselt Istanbuli maailmalinna tegelt. Ajalugu.

Kas vaatleja peab propagandist olema?  2018-01-10 13:46:39
Ma küll ei leia, et härra Laiapea siin midagi heaks on kiitnud või maha laitnud. Heale vaatlejale ongi omane hoiduda isiklikest seisukohtadest, anda faktide rida ja arvatagu siis kuidas keegi.

lootusetu lugu tegelt  2018-01-10 18:02:17
Seltskonnale Küprose lugu äärmiselt õpetlik saarel elasid kreeklased tõsi ristisõitjate kaitse all. Saare hõivasid Ottomanid ja oma viiendik elanikkonnast nüüdseks türklased. Vast rohkemgi tegelt. Saar võeti tollase ülivõimu Inglismaa protektoraadi alla säilitades Ottomanide nominaalse valitsuse kuid I ilmasõja ajal Inglismaa võttis Küprose lihtlabaselt endale. Kreeklased saarel taotlesid Küprose liidendamist Kreekaga ja algas omalaadne partisanisõda brittide vastu. Inglismaa tegi ettepaneku Küprose omariikluseks kreeklaste ja türklaste ühisriigi kujul mis ka 1960. aastaks loodi. Kuid 1964. aastal algasid võitlused uuesti kuni siis Türgi põhjapoolse Küprose vallutas 1974. aastal. Omavahelist kokkulepet ei ole saavutatud tänaseni. Poliitülevaade tänasest seisust Põhja-Küprosel igati asjalik - lisaks kohalikele türklastele on saarele peale vallutust saabunud/saadetud nn mandritürklased. Muideks kas ka Eestisse ei ole viimasel ajal tänu Euroopa Liidu nn bizvis poliitikale saabunud hulganiste nn turiste ikke raudteekeeles? Küprosel siis samuti teostati selline bizvis uuselanike tarvis elik võeti mandrilt turke lisaks. Vast on ka Eestil ja eestlastel mida õppida Küprosest.

nemo  2018-01-16 15:59:30
Abhaasia tüüpi vähetunnustatud riik Küproselt okupeeritud alal; ehk nagu Kesknädal 2008ndal kirjutas: „Türgi okupatsioon Küprosel ei tõuse heas seltskonnas, eriti veel suusarajal, muidugi teemaks.“;

kui juba parteid nii detailselt üles loetud võinuks märkida, et aastatel 1975 – 83 eksisteerinud moodustist nimetati Küprose Föderaalne Türgi Riik, kust kreeklased välja joone taha kihutati; Euroopa Inimõiguste Kohus on neile põhjustatud kannatuste eest Türgilt välja mõistnud kümneid miljoneid eurosid;

tavaliselt põhjustasid ühinemiläbirääkimiste nurjumise kreeklased, jääb loost mulje; 2014nda aasta kõneluste katkemise kohta on Kreekal siiski teistsugune seletus:

„Президент Кипра Никос Анастасиадис прервал переговоры по кипрскому урегулированию из-за того, что турецкие исследовательские суда в сопровождении двух военных кораблей начинают разведку полезных ископаемых в исключительной экономической зоне Кипра.“

  2018-01-16 20:37:28
Matteuse evangeelium 18:Patustamise ohtlikkusest
6 Aga kes iganes on püüniseks kellele tahes neist
pisikestest minusse uskujaist, sellele oleks parem, et talle
veskikivi kaela riputataks ja ta uputataks mere sügavusse.
7 Häda maailmale ahvatluste pärast! On küll paratamatu, et
kiusatused tulevad. Kuid häda sellele inimesele, kelle kaudu
kiusatus tuleb!
8 Aga kui su käsi või su jalg ajab sind patustama, raiu ta ära ja
heida minema! Sul on parem minna käteta või jalutuna ellu kui
kahe käega ja kahe jalaga olla visatud igavesse tulle.
9 Ja kui su silm ajab sind patustama, kisu ta välja ja heida
minema! Sul on parem ühe silmaga minna ellu kui
kahe silmaga olla visatud tulepõrgusse.

10 Vaadake ette, et te ühtainustki neist pisikestest ei
põlgaks, sest ma ütlen teile, et nende inglid taevas näevad alati
minu Isa palet, kes on taevas!
11 [Inimese Poeg on ju tulnud päästma kadunut.]

Nimi 
E-mail