Logo
25. aprill 2018
16 (1097)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Märt Sults: eesti keele kadumine on rahvusriigile strateegiliseks ohuks

Pole  2018-03-15 14:02:46
veel jõudnud tutvuda Märdi enda sõnavõtuga, kuid juba siin esineb teabe asemel informatsioon ja miks identiteet, doteeritav, populaarne ja probleem?
Ning kas õigekeelsus oskus kirjutatakse mingi salajuhise järgi nüüd lahku?

vot tak  2018-03-15 21:55:58
http://baltija.eu/news/read/35243
Venemaa Föderatsiooni president teab eesti keelt paremini kui Eesti Vabariigi ajakirjanik!

  2018-03-15 21:58:20
USA tollane esindaja Ida – Euroopa riikides ning raadiojaamade Ameerika Hääl ja Vaba Euroopa endine
asedirektor Paul Goble: kodakondsuse saamiseks peaks Eestis keeleoskuse nõude kaotama.
„Postimees” 17.09.1993

meenutaja  2018-03-15 22:03:07
ttp://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=6284
Mis päästaks eesti rahva.
Kaarel Tarand

Vaid mõni kuu pärast Eesti taasiseseisvumist, 1991. aasta jõulu esimesel pühal, kirjutas rahvusülikoolis kolmandal kursusel eesti keelt õppiv Kaarel Tarand (EÜS) loo, milles oma maa ja rahvuse arengu salgamine tegi silmad ette ka toonastele internatsidele.

"ÕNNE".....  2018-03-16 07:27:44
..."heaolu" edetabelis olime maailmas 60. ndatel kohtadel. 1991 lootsid inimesed oma riiki,venelaste ülemvõimu kaotamist,nende siin olemise õiguspärasuse avalikustamist,elamislubade valikulist andmist,mitte lausjagamist---riigi kehtestamist ja samas oma rahva hoidmist,KOV,idel valimisõiguse mitte andmist,ausust,õiglust ja eelkõige "Põhiseaduse" täitmist. Üks pettumus ajas teist taga,üks alatus asendus teise alatusega. Savisaar,aga hakkas lammutama niigi habrast kooseksisteerimist,üksteise talumist,õhutades venekeelseid toites neid nii kartulate kui puuriitadega,nii räigete loosungite kui "tasuta" jagamisega. Lootus oma keelsele riigile hävitati,Tallinn on lisaks Ida-Virumaale venekeelne ja vene meelne. Eestlaselt võetakse järjest ära nii eluruumi kui riigikeelt,asendades selle kas vene või inglise keelega. Pole vaja hr, õpetajal siin enam soiguda,olete üks nende venestajate hulgast,kellele on tähtis,et "vabastaja" saaks teenindatud,mitte eestlane,eestlane vaadaku ise,kuidas hakkama saab. Soomes on kõik vastupidi,kui tahad elada Soomes ja tahad seal tööd teha,pead õppima ära soome keele ja ei mingit erandit,ka nn vene ettevõtted peavad samu reegleid järgima,siin lausa õigustatakse vene keelset asjaajamist ja venelaste "teavitamist" (teie PBK lembus). Keskerakond on see,kes lämmatab ja suretab eesti keelt ja ega ka teised erakonnad pole patust puhtad. M. Helme vastus Väli küsimusele "Kellega läheksite valitsusse,kas reffide või kesikutega?" -----"Läheme sellega,kes aktsepteerib meie lubaduste täitmist!"---Niisiis ,aated nurka ja kesikute kaelakuti ,igatahes see vastus purustas mul igasuguse soovi ka neid valida,erakond,kes on nõus selle Toomi pareiga koos töötama,ei ole minu jaoks enam eesti partei. Ja siis imestame,et eestlased nii õnnetud on,kui nii pisike rahvas peab lihtsalt pisar silmis oma hääbumist pealt vaatama,suutmata midagi teha,sest võim on võimu pärast,mitte oma rahva kaitsmiseks.

Harald  2018-03-16 10:51:56
Riigikogus oli huvitav ja vajalik riikliku tähtsusega arutelu eesti keele olevikust ja tulevikust. Sõnavõttudes loeti ette isegi luuletusi. Aga refi superminister läks nagu ikka ainukesena labase ärapanemise teed ja hakkas peaministrit arvustama, justkui see räägiks kehvalt eesti keelt. Kes nägi, see teab, kes ei tea, võib stenogrammi lugeda. Kui see muidugi olemas on.

Oh  2018-03-16 12:43:18
seda püha lihtsameelsust:).Lugedes mõne inimese pimedat propaganda uskumist siis sinna ei ole midagi parata.Teaduslikult on kindlaks tehtud,et 70-80 %inimühiskonnast usuvad peavoolu meedias üllitatavat propagandat.Kelle käes on riigis meedia,selle käes on riigis ka võim.Ei peaks olema enam saladus,et euroliidu projekt näeb ette rahvusriikide likvideerimise,ega muidu ole suund eesti keelelt üleminek inglise keelele ja,seda eriti kõrg hariduses ja forseeritud teiste rasside importimine.Kõik rahvuslik peab kaduma.Uuemas ajaloos ei rõhutata enam eestlaste vabadus võitlusi ja olnud 700 aastast orjaaega balti parunite ülemvõimu all,vaid seda nimetatakse kui kultuuride vahetust ehk kultuuri revolutsiooni.Kes ei usu,vaadake Youtubest järgi.See rahvas,kes ei mäleta ajalugu,sellel rahval ei ole ka tulevikku ja seda maad,mida tallab võõras saabas ei ole enam vaba rahvus riik.Varsti ei tohi meil enam kutsuda inimest soo järgi meheks ja naiseks ja poisiks ja tüdrukuks vaid inimeseks ja lapseks,muidu saad karistada.Soomes on see näide olemas.Jah,meedia kujundab inimühiskonna vaateid. Püha lihtsameelsuse vastu aitaks muidugi selline meedia,kus saaksid oma mõtteid avaldada kõik osapooled nagu näeb ette ka kohtu praktika, kus on sõnaõigus nii süüdistajal kui ka süüdistataval.Kahjuks meie peavoolu meedias antakse sõna ainult ühele poolele.
Eesti keelt,kultuuri ja maad, peame kaitsma ja hoidma nagu meie elukeskkonda,loodust.Kui kaob eesti keel on lõpp ka eesti rahvusel.Sama on ka loodusega kui me teda ei hoia ega kaitse ja aina mürgitame ning kaevame ja pöörame segi maapinna ei ole meil varsti enam ei puhast õhku,-vett ega puhast toitu.Igasugused haigused ja vähkkasvajatesse haigestumiste sagenemine on selle tõestuseks.Oma rahvust maha salata on samavõrd kui orjaikke heita end.Eestlane olen ja eestlaseks jään kui mind eestlaseks loodi...

  2018-03-16 21:46:56
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=28521
Isamaa ja emakeel.

Vaata,Märt poiss,  2018-03-17 01:37:40
eesti keel on juba kadunud,Lasnamäel ja Ida-Virumaal

Vaatasin  2018-03-17 08:27:21
Sultsi sõnavõtu üle. Toon tema eestikeelsed sõnad siin välja:
keemia
tekst
professor
kursus
tehniline
funktsionaalne
kosmos
statistika
circa
materjal
artikkel
korrektne
diplom
konkurss
aktsept, aktsepteerima
psühholoogia
eksam
komisjon
arst
doktor
kandidaat
miinimum
kategooria
loogika
kristall
dissotsiatsioon
aktiivne
adekvaatne
miljon
spekulatiivne
kultuur
reformar, reformist, reformib
sektor
härra
identiteet
natsionaal

Muidugi on osa neist väljapääsmatud, sest meil pole omavasteid. Eks see näita ka meie keele nõrkust.

Ühe + Märt siiski saab: ta tõrvas pedesotsi Miksri Svenni, et tollele meeldib eputada solksõnadega, ühes kõnes olnud kasutanud 40 korda kapatsiteeti, ehkki meil on vasteks võimekus.

Mööda pani Märk ka võrokeele liigitamisega eesti keele murdeks. Võrokõsõ tulid Eestisse siiski eestlastest erineval ajal ja kohast ning nende keel on lähemal algsoomele. Nii on tegemist eri rahvusega ning seepärast on võrokatel ka õigus ÜRO põhikirja järgi iseseisvuda. Võro keel on eesti keele murre vaid ametlikult, sest ei soovita, et võrokõsõ oma õigust iseseisvuda kasutaks. Samuti on ära ostetud Võromaalt pärit teadlased, sest papp kaob kohe ära kui hakkad ajama "riigivastast" juttu.  2018-03-17 12:18:19
Eesti keel on kõrghariduse keel alates aastast 1919.

Kuidas eesti keel sai Tallinna linnas ametlikuks töökeeleks
Roheline Pealinn 24. aprill 2015

1917. aasta 6. augustil toimunud Tallinna volikogu valimistel võitsid vasakpoolsed.
Volikogu esimeheks sai enamlane Jaan Anvelt, aseesimeheks esseer Jakob Ümarik ja linnapeaks enamlane Voldemar Vöölmann. Tuli otsustada 101 liikmelise volikogu töökeel. Vasakpoolsed hääletasid eesti keele, parempoolsed eesotsas Konstantin Pätsiga aga vene keele poolt. Ka Ajutise Valitsuse Eestimaa kubermangu komissar Jaan Poska tsirkulaar sätestas töökeelena vene keele.

arvan  2018-03-17 18:57:24
et Märt Sultsi sõnavõtt oli arukas ja seda võiks inimesed lugeda, mitte ainult sõnu, mida ta kasutas.

mn  2018-03-17 20:15:28
Reformierakonna häälekandja pOstimees teatas täna, et isegi tolle (Reformierakonna suunas kallutatud, tagasihoidlikult öeldes) Emor-Kantari küsitluse järgi on keskerakonna toetus tõusm hakanud. Seda vaatamata Reformierakonna kontrolli all oleva meedia ja küsitlejate intensiivsele vastupropagandale.

dfc  2018-03-17 21:43:03
Reformierakond kuulutab ennast suureks eestluse eest seisjaks. Iroonilisel kombel on just reformierakonna valitsemise ajal kogu see eestlus teinud vähikäiku ehk kadunud on vähemalt 25% eestlaskonnast- iive negatiivne ja ülejäänud ära välismaale. Aga ikka on palju lolle, kes reformistide propagandat pimesi usuvad.

Meie  2018-03-18 07:46:18
suurim viga on see, et eestlust hävitataksegi rehvibande ja keskbande kisklemise varjus. Toime panevad seda isamaareeturid ja pedesotsid. Ajuvabad ja konservandid pole veel võimule pääsenud, seega nende panust me ei tea. Praegu on nad küll suured eestluse eest seisjad aga kui läheb võimulaua taha pääsemiseks, siis reedavad nemadki suure osa oma põhimõtetest ja kiidavad heaks rehvibande ja keskbande senitehtu.
Ning kuidas see on saanud võimalik olla ning jätkub ka edaspidi? Ikka lolli rahva toel. Rahvas nagu kiskleks, kes saab esimesena silmuse omale kaela panna. Teised on järjekorras ja kisklevad: "nüüd on minu kord!".

Kui  2018-03-18 09:21:32
nüüd iseloomustada meie parteisid siis reformistid on küll kõige kavalamad ja sellega ka reaalse võimu haaranud aga eestlusest ja eestimaast ei ole neil sooja ega külma,peale oma isiklike heaolu huvide.Reformistid järgivad euroliidu norme selleks,et selle kilbi varjus omi huve kaitsta.Sotsid esindavad pimesi euroliidu ideoloogiat ja irlid,kuulsa nime varjus järgivad sama teed.Ekret saab võtta kõige eestimeelsema ja normaalsemana aga eks tulevik näita juhul kui nad ulatuksid ka võimu juurde.No ega teisedki paremad ole ja riigikogusse minnakse ainult suure palgaraha järgi ja piirdutakse käe tõstmisega kuna enamusel liikmetest puudub kompetentsus.Mis kompetentsi neil vaja oleks kuna neil ei ole kohustusi ega vastutust riigi ja rahva ees.Lihtsamat rahateenimise võimalust annab ika välja mõelda.

Vaba vaatleja  2018-03-18 14:23:51
Ilmselt ei vaidlusta keegi, et erinevate keelte ja rahvuste kujunemise tingis inimkonna eraldatus ja hajutatus. Nüüd kus need tegurid on üha enam oma mõju ja olulisust kaotamas on üsna loomulik, et hakkab toimuma ja juba toimubki vastupidine protsess ning püüd sellele vastu seista on mõistetud läbikukkumisele juba loodussseaduste endi poolt. Ainus mida võime ehk teha, muuta see protsess endi jaoks võimalikult valutuks ja lõpptulemuse seisukohalt soodsaks, sest nagu elus ikka, need osad, mis pidevas muutuses oleva organismiga sobituda ei soovi lihtsalt hüljatakse viimase poolt ja hukkuvad.

vaatasin just....  2018-03-18 14:27:27
...PBK ,s "Naša stolitsa!",nii,et okupandid ongi oma eesmärgi saavutanud---ja seda kesikute igakülgsel kaasabil. Nendel teistele rahvastele ainult valu ja muret kaela toojatel on kõik "Naša",mis teistelt rahvastelt vere ja jõuga ära võeti. Kriminaal Kõlvart teatas tähtsalt,et Tallinn on multi-kultuurne linn ja moka otsast mainis,et eesti keelt peab oskama,milleks sellised tühjad sõnad,kui tegelikkus on hoopis midagi muud----räpane vene kloaak,kus veel eestlased elavad,aga küll ka need sealt kaovad,sest ükski normaalne inimene ei suuda selle vankade karjaga (venestunud teisted rahvad lisaks ,täienduseks anastajarahvale) ühes ruumis elada. need on võimelised kõik ilusa lagastama,kõik normaalse farsiks muutma----issand kuidas ma jälestan neid okupatsiooni põlistajaid ja selle varal enda upitajaid. Sester lubas muuta Tallinna eesti keelseks----kuidas,jutusta parem sellest----,venelastest saab lahti ainult kahel viisil---automaadi abil või katku najal, kumba varianti hr, Sester kasutad---kui venelane sai kellegi kaela peale,võõrale karjamaale,siis teda kellegi teisele kuuluvast juba sõnadega lahti ei saa,või läheb hr, Sester Kõlvarti juurde väljaõppele,kuidas pomme valmistada. Tühi jutt,jutu pärast meid venelastest ei vabasta. AGA TAEVAS TEAB KUIDAS ME NEIST MITTE MIDAGI KUULDA EGA NÄHA EI TAHA,OLEKS MINGI IMEMOODUS,KUIDAS MAAILM NENDEST VABASTADA--JA NII,ET NAD OMA HIIGLASLIKUST KARJAMAAST ENAM VÄLJA EI MURRAKS,ELAGU SEAL,NORMAALSETEST INIMESTEST EEMAL. Vihkan neid kogu oma hinge jõuga.

ära  2018-03-18 14:51:04
siis vahi kui sulle ei meeldi.Hakkab veel külge ja mis siis saab sinu usust.Meedial on siiski võime teha must valgeks ja valge mustaks ega muidu neid töötajaid spetsiaalselt selleks ole kõrgelt koolitatud

eelmisele  2018-03-18 15:13:50
teame teame- Putini propatsehh töötab hästi. Näed isegi osa eesti keelseid kesikuid oma usku pööranud- siin on nutjaid küll, kes nõukogude liitu taga nutavad juba.

1 | 2 | Järgmine

Nimi 
E-mail