Logo
16. mai 2018
19 (1100)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

E-valimised – räägime põhiseadusest

15. märts 2017

Opositsioonile ja suurele osale meediast näib olevat vastuvõetamatu, et Keskerakond proovib muuta midagi nii pühas asjas kui e-Eesti. Kui Keskerakonna fraktsiooni liige Erki Savisaar esitas Riigikogus seadusemuudatuse eelnõu, milles e-hääletamise aega lühendatakse ning tuuakse lähemale tegelikule valimispäevale, siis läks kohe lahti kisa, et tegemist on kahetsusväärse rumalusega ja et e-Eesti hakkab tegema vähikäiku.

 

Postimees märkis 10. märtsi juhtkirjas, et eelnõu eestvedaja Keskerakond ei teeni sellega niivõrd oma huve tulevastel valimistel, vaid lihtsalt õigustab oma varasemat propagandat. „Ilmselt on see hind, mida Keskerakond maksab oma e-valimiste vastase retoorika eest,“ arvas samas Vabaerakonna esimees Andres Herkel.

Nende toon on selline: kuidas küll julgeb keegi puudutada Eestile au ja kuulsust toonud e-valimisi?! Kui keegi tohib, siis ainult need, kelle valitsemisajal selline valimine sündis. Reformierakonna üks eestkõnelejaid Kristen Michal kahtlustab, et valitsuse juhterakond tahab e-valimisi üldse kaotada.

Vaid Anvar Samost nentis viimases Vikerraadio saates „Samost ja Rumm“, et ehk tõesti on olemas ka sisuline probleem – praegune liiga pikk e-hääletamine ei ole kooskõlas valimiste ühetaolisuse printsiibiga.

Peaminister Jüri Ratas on kriitikute rahustamiseks välja öelnud, et e-valimised jäävad ja et on ülioluline, et kõik valimised, sealhulgas ka e-valimised, oleksid turvalised.

Seoses e-valimistega tuleb rääkida Kesknädala hinnangul eelkõige põhiseadusest. Küsimus pole mitte niivõrd e-valimistes (kuigi teatud anomaaliatest on raske mööda vaadata) kuivõrd Eesti põhiseaduses. Põhiseaduses on selgelt kirjas, et valimised peavad olema salajased ja ühetaolised. E- valimised aga ei ole seda ju! Keskerakonnas on nii e-valimiste pooldajaid kui ka vastaseid; see on täiesti normaalne ühe suure partei puhul. Aga see, et meie riigis jätkuvalt eksisteerib niivõrd oluline põhiseaduslik riive, on lubamatu. Järelikult tuleb algatada põhiseaduse muudatus, nii et e-valimiste puhul sõnad ja teod kokku läheksid.

„Eesti põhiseadus ütleb, et valimine peab olema üldine ja ühetaoline. Kui vanainimene hääletab valimisjaoskonnas, pole ette nähtud, et tema noor sugulane tuleb temaga valimiskabiini ja aitab tal hääletada. Samas internetihääletamisel on see täiesti võimalik, kuna igasugune kontroll selle üle, kes keda ID-kaardi kasutamisel abistab, puudub," sõnas Keskerakonna aseesimees Kadri Simson eelmise aasta augustis TTV-le. Viimati muudetud: 15.03.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail