Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Soome julgeoleku küsimused Lennart Meri konverentsil

17. mai 2017

Möödunud nädalavahetusel Tallinnas aset leidnud traditsioonilisel Lennart Meri konverentsil räägiti seekord tavalisest rohkem Soomest. Seda mitte ainult seepärast, et üheks peaesinejaks oli Soome president Sauli Niinistö, vaid et Soomes on käimas debatt riigi julgeolekugarantiidest Euroopa Liidu raames.

 

Laupäeval peetud konverentsikõnes keskenduski Niinistö üleskutsele veelgi tihendada EL-i kaitsekoostööd. „EL on Soomele kaitse mõttes oluline. Olen seda ammu tõstatanud, et EL pole mingi liit, kui see ei mängi rolli oma kodanike kaitsmises. NATO on paljudele peamine, kuid saame palju teha Euroopa Liidu sildi all. Julgeolek on valdkond, kus avalikkusel on ootused Euroliidule,“ tähendas Soome riigipea.

Niinistö sõnul on väga oluline, et EL-i aluseks olevas Lissaboni leppes sisalduv vastastikuse abi klausel saaks sisuga täidetud. Rääkides veel Soomes puhkenud debatist, ütles ta, et Eestile keskendumine pole üldse õige. „Oleme kuulnud küsimust: kas Soome aitaks Eestist, aga pole kuulnud, kes aitaks Soomet? Olen küsinud paljudelt Euroopa liidritelt Lissaboni leppes sisalduva vastava klausli kohta, kuid pole saanud vastust. Seega tekst on hea, kuid sel pole sisu,“ sõnas Niinistö.

Ka kohtumisel ajakirjanikega võttis Soome riigipea jutuks viimasel nädalal Soome meedias ilmunud lood, kus käsitletakse Eesti kaitsmise küsimusi. Laupäevane Eesti Päevaleht meenutab, et teema tekkis Soomes seoses siseriiklike seaduste menetlemisega, mida tehakse Euroopa Liidu aluslepetes oleva liikmesriikide vastastikuse kriisiabi andmise klausli täitmiseks. Selleks sai Soome tõuke Pariisi terrorirünnakutest, kui Prantsusmaa palus just EL-i abi ja mitte NATO oma, ning kui selgus, et Soome seadused ei lubanud teist EL-i riiki abistada.

 „Olen lugenud väga imelikke artikleid. EL-is on meil artikkel 47, mis ütleb, et EL-i liikmed aitavad üksteist, kui üks on ohus, ja see on ka meie peamine suhe Eestiga. Olen Soomes olnud üllatunud, et seadusandlust käsitletakse justkui spetsiifilist Eesti seadust. Ma ütlen ei, see on EL-i seadus,“ avaldas Niinistö teatud hämmeldust Soomes käiva suure debati üle.

Ta kinnitas, et Soome toetus Eestile ei ole muutunud ja eestlased kindlasti mäletavad reaalseid samme minevikust. „Kõik eestlased mäletavad, et 90-ndatel me kõik aitasime Eestit, ja see pole muutunud,“ kinnitas Niinistö.

 Viimati muudetud: 17.05.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail