Logo
16. mai 2018
19 (1100)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Lõuna-Korea sai uue presidendi

Kn,      17. mai 2017

Eelmisel nädalal valiti Lõuna-Korea presidendiks vasaktsentristliku Korea Demokraatliku Partei kandidaat Moon Jae-in, kes pooldab kahe Korea rahumeelset taasühinemist ja teatas valimiskampaania ajal, et presidendina teeb ta oma esimese ametliku visiidi just Põhja-Koreasse.

 

Moon on nimetanud ennast küll "USA-meelseks" ning pooldab ameeriklastega sõlmitud liitlassuhete säilitamist, kuid on rõhutanud, et Lõuna-Korea peab omaks võtma diplomaatilise lähenemise, haarama juhtrolli Korea poolsaare asjade otsustamisel ja olema valmis vastama ameeriklaste palvetele ka eitavalt.

Kuna eelmine president Park Geun-hye tagandati detsembris ametist korruptsiooniskandaali tõttu, siis nüüd mingit üleminekuaega ei olnud. Moon astus ametisse kohe pärast valimistulemuste selgumist.

Vahepeal täitis presidendi ülesandeid peaminister Hwang Kyo-ahn. Varem Parki toetanud paremtsentristid said küll kõvasti klohmida juba eelmise aasta kevadel toimunud parlamendivalimistel, kuid neil õnnestus moodustada siiski vähemusvalitsus. Tänavu võtsid nad endale muide uueks nimeks Korea Vabaerakond.

Kokku oli nüüd registreeritud 15 kandidaati, aga neist kaks astusid enne valimispäeva kõrvale. Tegelikult oli pretendente veelgi rohkem, sest paljudes erakondades toimusid ka eelvalimised (erinevas vormis).

Korea Demokraatlik Partei viis läbi avatud eelvalimised, kus said hääletada kõik selleks registreerunud valimisõiguslikud kodanikud. Registreerus üle kahe miljoni inimese, kuid hääle andis neist 1,6 miljonit. Osales neli kandidaati ja Moon sai 57% häältest. Läinud nädalal toetas teda juba 13,4 miljonit inimest ehk 41% valimaskäinuist. Sellest piisas, et temast saaks president, sest valimised toimusid ühes voorus nn. esimesena-üle-joone süsteemi alusel.

Koreas valitakse president ametisse ainult üheks viieaastaseks ametiajaks.

Moon kandideeris sellele kohale ka 2012. aasta detsembris toimunud valimistel. Toona oli ainult kuus kandidaati ning teda toetas siis 14,7 miljonit inimest, 48% valijatest. Seega sai ta presidendiks nüüd tegelikult kehvema häältesaagiga kui eelmine kord Parkile kaotades, aga kuna järgnenud kandidaadid jäid temast pikalt maha, siis tuli võit ikkagi täiesti kindlalt.

USA Valge Maja teatas, et õnnitleb Mooni valimiste võitmise ja Korea Vabariigi rahvast "võimu rahumeelse, demokraatliku ülemineku puhul" ning ootab koostööd uue presidendiga, et "jätkata Ameerika Ühendriikide ja Korea Vabariigi liitlassuhete tugevdamist ning süvendada püsivat sõprust ja partnerlust meie kahe maa vahel".

Kn

 Viimati muudetud: 17.05.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail