Logo
16. mai 2018
19 (1100)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Prantsusmaa sai häkitud president Macroni

VIRGO KRUVE,      17. mai 2017

Prantsusmaa presidendi valimiste II vooru viimasel kampaaniapäeval avaldati ülisuur kogus dokumente, mis pärinesid kandidaat Emmanuel Macroni kampaaniast. Pressiteates kinnitati massiivse häkkimise toimumist, kuid osa dokumente kuulutati võltsinguteks.

 

Esmakordselt räägiti valimiste häkkimisest kandidaadi elektrooniliste dokumentide avaldamise kaudu novembri lõpul, kui oli mitu nädalat möödunud USA presidendiks valimata jäänud Hillary Clintoni kaotusest. Meedialugu saigi alguse tema kampaaniaga seotud inimestest, kes otsisid selgitust kaotusele ja leidsid selle olevat eelmisel suvel aset leidnud John Podesta e-mailide massilisest häkkimisest ja avaldamisest. Kuigi teadaolevalt ühtegi valimistel antud häält ei häkitud valimismasinates, sai alguse meedialugu valimiste häkkimisest.

Prantsusmaa valimiste eel oldi juba valmis, et ka seekord võivad elektroonilised lekked mõjutada valimistulemust. Nii juhtuski viimasel kampaaniapäeval, 5. mail, kui hommikuks oli internetis avaldatud 9 gigabaiti Emmanuel Macroni kampaaniaga seotud inimeste töö- ja erapostkastide andmeid: e-maile, tekste, fotosid, muid faile. Sama päeva õhtul tuli kampaaniameeskonnalt pressiteade, milles kinnitati häkkimise asetleidmist ja hoiatati, et segaduse tekitamiseks on õigete dokumentide hulka loodud ka võltsinguid. Nii jääb neile alati võimalus väita, et just see või teine probleemne dokument ei olnud tõepärane.

Näiteks kahtlustati Macroni maksuvaba firma omamises Bahamal. aga leke väidab selle olevat Caimani saartel. Lekitajad väitsid endid olevat väike grupp inimesi Euroopa Liidus, aga neil olevat siseringi allikas selles maksuparadiisis. Samuti olevat neil pangaülekannete SWIFT logid, millega saavad teada Macroni pangakontode asukohad ja seal liikunud summad.

Valimiskampaanias kasutas Marine Le Pen väidet Macroni maksuvaba firma ja varjatud varade kohta.

Hiliseim lekkinud dokumentidest pärines 24. aprillist. Valimispäeval ei olnud lekitatud failide lingid enam archive.org lehe kaudu kättesaadavad. Macroni dokumentide leke oli meedias kajastamiseks ja valimistulemuse mõjutamiseks liiga hiline. Küll oleks seda saanud tuua valimiskaotuse ettekäändeks, kui Prantsusmaa oleks valinud esimese naispresidendi, pealegi veel selgelt Brüsseli-vastase. Nüüd sai Prantsusmaa noorima presidendi, kelle kampaaniat häkiti, ja see võib teda edaspidi kahjustada. Dokumentide lugemiseks ja seoste otsimiseks leiavad aega kindlasti tema konkurendid, ning pärast valimiste võitmist on tal palju seletamist. Võib minna ka teisiti – pressil pole huvi ja kogu asi vaikitakse maha. Lekkinud infot kasutavad salajasteks jäävad jõud president Macroni kodustamiseks.

 

VIRGO KRUVE

 Viimati muudetud: 17.05.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail