Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Nädala juubilar HANNO TOMBERG 50

MART UMMELAS,      17. mai 2017

22. mail jõuab täismeheikka meie meediamaastikul ja mujalgi kõvasti ilma teinud Hanno Tomberg. Lõpetanud 1993. aastal Tartu Ülikooli ajakirjanduse erialal, oli ta juba enne seda agaralt tegev meedias, nii Eesti Raadio sporditoimetajana kui ka Äripäeva uudistejuhina. Seejärel oli ta lühikest aega Eesti Päevalehe peatoimetaja ja 2000-ndate alguses ka TV 3 uudiste peatoimetaja. 2004. aastal tuli ta tagasi Eesti Raadiosse, juhtima uudiste- ja sporditoimetust, ning jätkas 2007. aastast tööd Rahvusringhäälingu juhatuses kuni aastani 2014. Seejärel lahkus ta ERR-ist, kuna protestis sellega sporditoimetuse juhi Marko Kaljuveeri vallandamise vastu pärast tolle konflikti juhatuse esimehe Margus Allikmaaga spordiülekannete prioriteetide pärast. Ent sellega tema karjäär sugugi ei lõppenud, vaid kaks aastat tegutses ta Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhina, kust kutsuti tagasi seoses eelmisele presidendile Toomas Hendrik Ilvesele kuulunud OÜ Ermamaa skandaaliga. Tegelikult tehti ta selles skandaalis patuoinaks, sest Ilvese eraelu kinnimaksmine maksumaksja raha eest oli otsustatud enne Hanno ametisse asumist. Tema karjäär ei lõppenud aga nüüdki, sest pärast suurt remonti AS Eesti Meedias kutsuti ta selle aasta algul sinna sisu- ja programmidirektoriks.

 

Seejärel kommenteeris ta oma uut ametit Postimehes: ”Ootan põnevusega võimalust töötada Eesti ja Baltimaade suurimas meediakontsernis. Minu eesmärk on saavutada suurem koostöö Eesti Meedia eriilmeliste meediatoodete – ajalehed, televisioon, raadio ja online – vahel.”

Ja edasi: ”Eesti Meedia väljaandeid ja programme ootavad lähiaastatel ees mitu suurt projekti, alates Eesti Vabariik 100 juubelisündmustest kuni olümpiamängudeni, mille ülekannete ainuõiguse televisioonis, raadios ja veebis omandas Eesti Meedia.“ Ilmselt just Hanno Tombergi kogemused tööst elektroonilises meedias olid üheks põhjuseks, miks ta sellesse ametisse kutsuti.

Eesti Meedia juhatuse esimees Sven Nuutmann omakorda kommenteeris Tombergile seatavaid ootusi järgnevalt: „Tean, et meie koostöö saab olema laiapõhjaline ja pikaajaline, ning Hanno juhtimisel saame veelgi paremini kasutada erinevate meediakanalite vahelisest koostööst tulenevaid võimalusi.”

Minnes ajas veidi tagasi, on huvipakkuv Hanno lahkumine ERR-ist, kus ta oli ometi olnud mitte ainult juhatuses, vaid eelnevalt ka mitu aastat uudiste- ja sporditoimetuse juht. ERR-i nõukogu esimees Agu Uudelepp kommenteeris tema lahkumist, mis oli tingitud juhatuses küdenud erimeelsustest ERR-i personalipoliitika suhtes: "Ootus on, et juhatusse tuleks vähemalt sama tugev tegija kui Hanno Tomberg. Nõukogu oli tema tegevusega väga rahul, tegemist on tõelise spetsialistiga, kuid samas on ka selge, et kui inimene kirjutab ise avalduse, milles ta soovib lahkuda, siis saab nõukogu selle ainult teadmiseks võtta.“ See küllaltki julge ja ERR-i puhul tavatu samm järgnes sellele, kui sporditoimetuse juhil Marko Kaljuveeril paluti ametist lahkuda, sest Margus Allikmaa meelest polnud sporditoimetuse koostöö alaliitudega piisavalt tõhus, aga eelkõige ei meeldinud talle Kaljuveeri otsused selle kohta, missuguseid ülekandeõigusi hangiti. Nimelt kaitses Kaljuveer viimse hingetõmbeni seda, et ETV kannaks üle 2014. aasta jalgpalli MM-i. Kuigi Kaljuveer lahkus, kandis ETV jalgpalli MM-i Brasiiliast siiski üle, ehkki pani müüki veebi- ja mobiiliõigused. Sellele eelnes põnev väitlus selle üle, kas Eestis leiduks telekanal, mis võiks ülekandeõigused ETV-lt ära osta. Spekuleeriti isegi sellega, et Tallinna Televisioon võiks seda teha. Õigused maksid 600 000 eurot, mis oli muidugi ilmselt TTV-le üle jõu käiv, aga selle manöövriga suutis Allikmaa saavutada riigilt suurema toetuse. Teatavasti nüüd hakkab olümpiamänge vahendama Kanal 2 kui Eesti Meedia osa, kus sellega hakkavad tegelema Tomberg ja Kaljuveer käsikäes.

Mis puutub eraelulisse, siis 6 aastat tagasi teatas Kroonika, et Hanno läks pärast 17-aastast kooselu lahku oma abikaasast ja astus koosellu endast 13 aastat noorema koreograafi Elo Undiga. Siiski keeldus ta seda toona kommenteerimast ja on ka hiljem olnud väga reserveeritud oma eraeluliste seikade avaldamises.

Enne tutvumist uue armastusega Rakveres meeste tantsupeol (Hanno on ju alati olnud ka suur rahvatantsusõber) oli ta abielus lastepolikliiniku taastusravi füsioterapeudi Inna Tombergiga.

Hanno ema Ene Tomberg on tunnustatud lastearst, kes on kaasa löönud ka Eesti poliitikas, olles üks Rahvaliidu juhte ja isegi esialgne presidendikandidaat. Ene Tomberg on olnud ka teenekas Tallinna tervishoius, töötades sotsiaal- ja tervishoiuametis, praegu juhtivspetsialistina.

Hanno Tombergi kohta kirjutati üsna palju seoses tema lahkumisega EAS-ist, ent kõmuajakirjandusest tema mainimisi ma eriti ei leidnud, kui välja arvata ehk Irja ja Inno Tähismaa blogi, kus 2007. aastal, kui Hanno läks ERR-i juhatusse, hoiatasid need võrukad, et Hanno pidavat olema arg, nagu mäletas Inno koostööst temaga Äripäeva toimetuses. Kui muidugi võrrelda tema käitumist Tähismaade „energilisusega“, siis võiks Hannot tõesti pidada tagasihoidlikuks ja viisakaks, ehk liigagi.

Minu isiklikud kontaktid temaga olid põgusad ERR-i ajal, kui mind veel kutsuti programmipoliitika-aruteludele. Seal jättis ta väga süsteemse ja sihikindla inimese mulje, ehkki tema väited selle kohta, kuidas võita nn keskklassi poolehoidu, mulle isiklikult kõiges ei sümpatiseerinud. On mõistetav, et parimas keskeas mees, kes sammub ühelt juhtivalt kohalt teisele, suhtubki minusugustesse igavestesse isemõtlejatesse ja väljakukkujatesse veidi üleolevalt.

 

Siiski jääb talle soovida Eesti Meedias edukat lendu ning oskust ja tahtmist selle kontserni omanikega võidelda puhtama ajakirjanduse nimel.

 

MART UMMELASViimati muudetud: 17.05.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail