Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Ettevõtja Allain Karuse: Äratame Valga ellu!

ALAR NÄÄME,      12. juuli 2017

Elupõline valgalane ja veerandsaja aastaga end sealses ettevõtluses tõestanud Allain Karuse on otsustanud ühtäkki hakata tegelema ka poliitikaga. Sügisestel kohalikel valimistel tahab ta Keskerakonna nimekirjas kandideerida Valga linnavolikogusse.

 

Olete aktiivse inimese ja tööandjana Valgas aastakümneid tuntud ning võinuks juba mitmetel valimistel edukalt kandideerida. Miks siis alles tänavu?

Mulle ei meeldi teha sõnu, rohkem ikka tegusid. Kui olen jõudnud milleski veendumusele, siis võtan kätte ja teen ka ära. Valga ja kogu siinse piirkonna tulevik läheb mulle korda, sest see on ja jääb mu kodukandiks. See pole paljas sõnakõlks, vaid südameasi. Olen aastatega kogunud teadmisi ja kogemusi ettevõtluses, mida nüüd saan rakendada Valgamaa heaks.

Eks omajagu ajendas mind seda otsust langetama kohalik olukord: palju küsitavusi ja segadust linna juhtimises, intriigid, kahtlane kaadripoliitika, valitsemiskulude läbipaistmatus jne. See kõik peab muutuma!  Kogukondlik ühtekuuluvus ja hoolimine vajab elluäratamist ning tugevdamist. Selles on iga inimese panus tänuväärne. Eks siis minagi omalt poolt püüan jõudumööda kaasa aidata.   

 

Kas olete Valgas sündinud, koolis käinud ja kogu oma töömeheelu elanud?

Päris nii see siiski pole – sündinud ja viis päeva elanud olen ka Moskvas. Tulin seal ilmale 6. juulil 1965. See oli puhas juhus: ema oli sõitnud Moskvasse külla, aga ka mina võtsin nõuks sealsetele sugulastele pilk peale visata ja just selle külaskäigu ajal ilmale tulla. Ema jäi Moskvasse veel viieks päevaks pärast mu sündimist ja sõitis siis rongiga tagasi koju Valka. Sellest ajast peale olen elanud siin.

Valga lasteaias „Buratino“ möödus mu lapsepõlv ja samas lasteaias käis ka mu vanem lapselaps Sebastian. Nüüd vanaisana sinna minna – lapselapsele järele või pidudele – oli hea tuttav tunne. Kõik rajad ja käigud on mul veel oma lapsepõlvest meeles. Samas aga märkasin ka, kui palju oleks seal vaja korrastada ja renoveerida. See ehk seletab, miks tundsin äkki vajadust hakata Valga elu korraldamises ka teisel tasandil kaasa rääkima.  

 

Valga-mail tuntakse teid mitte ainult ettevõtjana, vaid ka kui endist spordimeest ja praegust tippsportlaste sponsorit.

Selle selgitamiseks pean jälle lapsepõlve tagasi pöörduma. Mu koolitee algas Valga II 8-klassilises koolis, kus minu esimeseks klassijuhatajaks oli Viivi Viitak ja hiljem Maret Ratassepp. Võib-olla oli see nende teene, et mu elu on nii kulgenud.

Meie kehalise kasvatuse õpetajaks oli Liilia Tamm, kes suusatajana kuulus Nõukogude Liidu parimate hulka. Ka mina hakkasin tõsisemalt spordist huvituma. Tollel ajal olid talved ikka talved – korralik külm ja paks lumi. Kehalist kasvatust oli tavaliselt koolipäeva lõpus kaks tundi korraga. Mäletan tunde, kus kogu klassiga sai kesklinnast Jaanikesse ja tagasi suusatatud. Minu hobideks kujunesidki suusatamine ja kergejõustik, millega pärast tunde tegelesin. Koos koolikaaslastega osalesin nii rajooni kui ka vabariiklikel võistlustel.

 

Rohkem teatakse teid siiski kui tehnikasportlast.

Selleni jõudsin hiljem ja suuresti tänu isa Anttile, kes oli ametilt autojuht. Sõitsin temaga juba poisikesena kaasas, ja sealt tekkiski nii suur huvi tehnika vastu, et hakkasingi motospordiga umbes 10-aastaselt tegelema. Sügaval nõukogude ajal sai seda teha ALMAVÜ all, mille juhatajaks Valgas oli Vilja Raidmäe. Tolleaegsed kõvad tegijad Tõnu ja Jüri Raudsik olid noortele poistele suureks eeskujuks ja innustuseks. Esimesed õpetused tehnika- ja motospordist saingi Tõnu Raudsikult ja Rein Haavistult. Pääsesin ka vabariiklikele võistlustele.

Suur tehnikahuvi viis mind õpinguid jätkama autoremondi erialale Pärnu kutsekooli nr 13. Esimeseks tööpraktikakohaks sai aga ikka Valga ja siinne autobaas, mida sel ajal juhatas Tiit Vähi. Ta pälvis mu silmis kohe suure austuse, sest pidas lugu inimestest ja toetas igati sporditegemist.

Mäletan, et mul oli vaja uut ja võistlusvõimelist mootorratast, ning otsustasin ülemuselt abi paluda. Koputasingi siis Tiit Vähi kabineti uksele ja püüdsin 15-aastase poisikesena, nägu punane ja ise värisedes, talle rääkida oma saavutustest motospordis ja uue mootorratta vajadusest. Õnneks ei olnudki vaja pikalt selgitada – mõistva ülemusena toetas Tiit Vähi minu tegemisi.

Kui hiljem on keegi minu poole pöördunud sellesarnase palvega, siis olen samuti püüdnud aidata.

 

Just selle eest on teile tänulikud mitmed kohalikud sportlased, meeskonnad ja ka Eesti tipptegijad spordis. Kui nimetada vaid mõnda, siis näiteks meie tuntud odaviskajad Andrus Värnik ja Magnus Kirt. Miks olete sportlaste toetamist oluliseks pidanud?

Hakkasin tõesti toetama Andrus Värnikut juba päris tema sporditee alguses ja tegin seda hulk aastaid, ka siis, kui ta oli saanud juba maailmameistriks. Hiljem hakkas samal alal potentsiaali näitama Magnus Kirt, kelle sponsoriks võin end samuti lugeda. Iseenda lemmikalal – motospordis – toetasin maailmameistrivõistlustel osalenud Avo Leokit. Et olen ka tuline korvpallisõber, siis olen seda spordiala toetanud nii Valgas kui ka Rakveres ja Pärnus.

 Miks mitte toetust anda, kui see aitab kellelgi veel paremaks saada!? Pealegi on andmisrõõm suurim rõõm! Eks selles ole ka veidi oma kodukandi patriotismi – nii saame tõestada, et Valgast tulevad kõvad tegijad.

 

Teil endalgi on koduses auhinnakapis päris rohkelt trofeesid. Millist ise kõige kõrgemalt hindate?

1990-ndate keskel sai alustatud uuesti auto- ja motospordiga. Suurimateks saavutusteks kujunesid viis Eesti meistritiitlit, kolm Baltimaade meistritiitlit ja ka üks Läti meistri tiitel. Maakonna parima sportlase valimisel jõudsin aastatel 1999–2001 kolme esimese hulka. 2000. aastal kuulutati mind Valgamaa parimaks autosportlaseks ning 2009. ja 2010. aastal parimaks motosportlaseks.

Heategevuse eest olen saanud  UNICEF Eesti Rahvuskomiteelt Sinilinnu preemia. Samuti hindan kõrgelt Lions-klubi kaudu tehtut. Olin selle klubi asutajaliige Valgas ja 2005. aastal ka president. 2011. aastal sain tunnustusena Rukkilille II järgu medali. 

Kõige raskemini paistab aga tunnustus tulevat ettevõtjana. Siiski valiti mu ettevõte aastal 2013 Valgamaa parimaks teenindusettevõtteks.

 

Medaleid ettevõtjatele tõesti ei jagata, küll aga võib teenida peale raha ka lugupidamist. Väikeettevõte võib nii suureks saada, kui suuri asju teha.

Oma esimesed ettevõtted asutasin Valgas Eesti taasiseseisvumise ajal. Need olid Ester Pood ja KUKU baar, mille tegime koos sõpradega. 1993 hakkasin tegelema sõiduautode müügiga. 1996 ostsin koos isaga esimese raskeveoki ja hakkasime tegelema Nõukogude Liidu lagunemise järel hingusele läinud rahvusvahelise kaubaveoga. Teen seda tööd siiani. Mu ettevõtetes saab praegu tööd 50 inimest, mida pole Valga kohta vähe. Kui aga meie majandus ja kohalik elu elavneb, siis on ka kasvupotentsiaal olemas.

 

Millega oma vaba aega sisustate?

Pean tähtsaks oma peret ja ühist ajaveetmist. Alates 1990. aastast olen abielus ja meil on abikaasa Üllega kaks täisealist last: Ester ja Mario. Õnneks saan nüüd tegelda juba lastelastega – Sebastian on 8- ja Simone 2-aastane.
Kuna ise enam aktiivselt sportida ei saa, siis meeldib pealtvaatajana osaleda erinevatel võistlustel. Samuti on mu hobideks jäänud jalgrattasõit, jalutamine looduses koos koeraga ja ujumine.

Loen hobiks ka Valgamaa mitmesuguste kultuuri- ja spordisündmuste toetamist. Aastaid tagasi aitasin korraldada maailmameistrivõistlusi motokrossis Valga Jaanikeses.

 

 

TEISED TEMAST 

Pean Allaini inimeseks, kel on suured ideed, kuid kes on samal ajal ka tegudele orienteeritud. Tänu suurepärasele juhtimisvõimele teab ta, kuidas meeskonnale eesmärke seada ja neid ka täita. Ta on minu sportlaskarjääri toetanud juba viimased kolm aastat – ulatades abikäe siis, kui vajasin seda kõige enam. Oma suure sportlashingega on ta märkimisväärselt panustanud kogukonna spordiellu.

Magnus Kirt,  tippsportlane

 

Allain Karuse on pikki aastaid toetanud kultuuri ja sporti. Ta on oma arvamustes ja väljaütlemistes konkreetne.

Ülo Mere, Valga linna aukodanik ja käsipallitreener

 

Allain Karuse on väga positiivne mees, kes teeb oma olemisega teised enda ümber paremaks. Allain toetab kolme meistriliiga korvpallimeeskonda.

Andres Sõber, BC Rakvere Tarvas endine treener

 

Valga Lastekodul on Allain Karusega pikaajaline koostöö. Oli periood, kui Allain oli oodatud päkapikuks, kes kunagi jõulude paiku ei jätnud lapsi kommikotita. Nüüdne koostöö on rohkem sisuline, pakkudes erinevaid üritusi ja kogemusi, kas tema enda poolt või koos Lions-klubiga. Ta leiab alati aega ära kuulata meie mured. Hindan tema otsekohesust ja konkreetsust.

Marika Drenkhan, Valga lastekodu Kurepesa

 

Allain on abivalmis inimene, kellel on väga positiivne eluhoiak. Ta on alati toetanud sporti. Allain uskus ja panustas minusse juba mu sporditee alguses ning toetas mind tippspordis karjääri lõpuni. Allain on aus ja sõnapidaja mees.

Andrus Värnik, endine maailmameister odaviskes

 

Tunnen Allaini 21 aastat, mille jooksul olen töötanud A-Karuse AS-is. Allaini iseloomustab ideede mitmekesisus ja rohkus. Oma järjekindluse, konkreetsuse ja suurepärase ettevõtjavaistuga on ta üles ehitanud tugeva ja elujõulise ettevõtte, kuhu soovitakse tööle tulla. Allaini iseloomustab sõnapidamine. Ta on töökas ja täpne ning nõuab seda ka töötajatelt. Kuigi ta on 100% pühendunud oma ettevõtte arendamisse, leiab ta selle kõrvalt aega ja vahendeid, et tegeleda heategevusega. Allainile on tähtis kodukoha areng – alati, kus saab midagi paremaks muuta, on ta nõu ja jõuga  abiks.

Riina Kirsimäe, A-Karuse AS pearaamatupidaja

 

 

Uued tegijad toovad uue poliitika

 

ALAR NÄÄME

Keskerakonna Valga piirkonna esimees

 

Valimistest valimistesse lubab üks ja teine erakond või kandidaat uut poliitikat. Lihtne ja lööv, nagu enamik valimisloosungeid. Kuid kas sellist lubadust tasub ka usaldada, sest kui uus saab tavapärase rahuliku arengu tingimustes üldse olla „uus poliitika“?

Tavaliselt sisaldub säärastes loosungites sama palju tõtt kui väites, et „meie teeme asju paremini kui nemad“. See võib küll olla täiesti siirast veendumusest kantud, aga lõpptulemusena ei tarvitse üksikute valijate silme läbi hinnates ega ka tegelikkuses tõele vastata. Seda tõestas kasvõi aastal 2003 Res Publica tõus (ja järsk langus juba järgmisel aastal) ning mõni teinegi hoogne tulemine, mis peatselt sumbus järjekordseks valijate peibutamiseks ja petmiseks.

Seepärast on raske uskuda lihtsakoelisi valimislubadusi, kõlagu need siis pealegi meie kõrvadele meeldivana. Uus on ju ikka parem kui vana! Kui rääkida uuest poliitikast, siis pigem usun ja panustan n-ö päriselust tulevatele uutele tegijatele kui loosungitele. Tegelikult vajame neid, kes toovad poliitikasse nii värsket verd kui ka uut stiili ja visioone. Eriti tervitaksin ettevõtjate ja loomeinimeste astumist poliitellu.

 

Üks selliseid „leide“ on Valgas tuntud ettevõtja Allain Karuse. Kaaslinlaste silmis on ta aastate vältel tõestanud end tubli tööandja, hooliva kaaskodaniku ja lihtsalt sõnapidaja mehena. Paljud tunnevad teda ka toetava metseenina, kes on aidanud karjääri alustada või jätkata mitmel tuntud spordimehel.

 

Olen veendunud, et inimesed, kes on aastate või isegi aastakümnete jooksul tõestanud mistahes elusfääris oma suutlikkust püstitatud eesmärke saavutada ja näidanud tahet teiste inimeste heaks midagi ära teha, on pikisilmi ka poliitikasse oodatud. Just Allaini moodi tegijad võivad endaga kaasa tuua uue ja edasiviiva poliitkultuuri.

 

[fotoallkiri]   VALGA  LINNAPEAKANDIDAAT: Ettevõtja Allain Karuse sõnul peab Valgas taas ellu äratama kogukondliku ühtekuuluvuse ja hoolimise.Viimati muudetud: 12.07.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail