Logo
25. aprill 2018
16 (1097)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Üks tänapäevane muinasjutt

Jürimõisa Aadu,      12. juuli 2017

„Elasid kord eite-taati...“ Nii algavad ennemuistsed muinasjutud. Ka meil tulevad tänasel päeval jutuks eit ja taat. Elavad omaealises onnis, katus peab vihma, tuba on soe ja leib laual. Eelmise riigikorra ajal välja teenitud pensioniga tulevad talutavalt toime. Iga ja tervis ei võimalda nagunii kaugemaid reise ette võtta. Üleaedsed tunnevad iga päev huvi nende toimetamiste ja tervisliku seisundi vastu ning pakuvad vajadusel abikätt. Taadi jalg ei tatsu enam kalavetele ega ta selg kummardu seene poole, eitki ei täi külatanumast kaugemale astuda.

 

Viie või nulliga lõppevail tähtpäevadel kutsuti sugulased ja sõbrad kokku, nii alates seitsmekümnendast, kolm korda. Suured fotod seinal meenutavad neid kokkutulekuid. Autod ja külalised mahtusid kuidagi hoovi ära. Nüüd on eakaaslased enamasti juba Peetruse väravaist läbi astunud, nooremad aga...

Seekord otsustasid eit ja taat mitte korraldada suvist kokkutulekut, kus iga külaline oleks teretulnud olnud. Külakogukonna kolme põlve esindajad istusid kohvilauas, tuttav perekond ei pidanud paljuks sõita kohale paarisaja kilomeetri kauguselt. Nüüd jääb taadi püksivärvel ahtaks mahutamaks kõike tähtpäevaks tehtut-varutut, mis mõeldud lauasistujate võimalikule hulgale. Helistasid tuttavad, kellega ikka suheldakse. Õnnitlejate hulgas oli üllatajaidki.

Taadi kahest järglasest ja nende neljast täiskasvanud lapsest, rääkimata nonde küljeluudest ja noorematest lastest, aga oli meeles telefoninuppe vajutada vaid ühelainsal. Kõik on töökohal hinnatud kolleegid, haridusega kesk-erist magistrini. Kõigil on mingi huvitegevus, mõnel haarab see ka heategevust. Oma pere sisene suhtlus tundub aga nelja jalga lonkavat. Vanemad ei sobi lapse sünnipäevapeol osalema või ei tähistata peres tähtpäevi üldse. Milleks sellesse buketti veel vanavanemaid sobitada, kui noore enda asi on, millega ta tegeleb!?

Endised muinasjutud lõppesid tavaliselt nõnda: „Ja kui nad surnud pole, elavad nad tänapäevalgi.“ Tänapäevase muinasjutu tegelased elavadki edasi ümbritsevas ühiskonnas, milles on aga midagi mäda… Mida arvata, kui selline mentaliteet oma pere ringis süveneb?

Jürimõisa AaduViimati muudetud: 12.07.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail