Logo
21. märts 2018
11 (1092)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Kohalik valimiskomisjon sekkus poliitikasse

Kn,      13. september 2017

Vabariigi Valimiskomisjonil tasub olla valvas. Ja mitte poliitikute ja erakondadega, kes valimistel kandideerivad, vaid n-ö komisjoniinimeste suhtes. Näiteks Kambja kohalik valimiskomisjon sekkus poliitikasse ja valimisvõitlusse, avastades nn pettuse.

 

Nimelt soovis Kambja valimiskomisjon kontrollida mõne kandideerija andmeid. See on loomulik ja ka vajalik ning kuulub komisjoni tööülesannete hulka. Mõne inimese isikukoodi või aadressi on võib-olla vaja täpsustada. Mis aga komisjoniinimeste töö hulka ei kuulu, on kandideerijate mõjutamine. See on isegi hullem häda kui see, et mõni otsustas kandideerida, kirjutas selleks allkirjastatud avalduse ning hiljem otsustas ümber. See on samasugune mõjutamine kui hääletama tulnutelt küsida, kas nad ikka oskavad „õige“ inimese poolt hääletada.

Nimelt pole kohalike komisjonide mure, miks inimesed kandideerivad ja kuidas nad selle otsuseni jõudsid. Kas neid aitasid poliitikud, erakondade programmid või maailmavaade? Või tegi seda hoopis naabrimees? Samuti on andmete täpsustamiseks olemas erakondadel ja nimekirjadel volitatud esindajad, kellega kandideerijate andmeid täpsustada.

Niisamuti pole valimiskomisjonide liikmetel asjakohane tormata meediasse. See on enne valimisi osa valimisvõitlusest ja poliitikast ning on kandidaatide ja poliitikute rida. Kuidas saab kohaliku valimiskomisjoni liige hakata kandideerijaid üle küsima ja kuulama stiilis: kas te ikka tõsiselt mõtlesite kandideerimisele ja teate selle tagajärgedest? Või: kas teie, olles juba niisuguses eas, üldse kandideerite õige erakonna ridades? Eriti kohalikul tasandil, kus üksteist hästi tuntakse.

 

Lugupeetud kohalikel valimistel kandideerijad! Ärge kartke valimiskomisjonide liikmeid! Valimistel kandideerimine on iga inimese põhiseaduslik õigus. Valimiskomisjonid ei otsusta Teie kandideerimise üle, vaid üksnes vormistavad selle.

KnViimati muudetud: 13.09.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail