Logo
21. märts 2018
11 (1092)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Keenias tühistati valimistulemused häkkimise pärast

VIRGO KRUVE,      13. september 2017

Keenia ülemkohus tühistas 1. septembril presidendivalimise tulemused, sest kaotaja oli vaidlustanud valimistulemuse anomaaliad. Kaebuse esitanud opositsiooniliider Raila Odinga oli otsusega rahul, ametisolev president Uhuru Kenyatta lubas kohut „remontida”.

 

India ookeani äärses Ida-Aafrika riigis Keenias toimusid 8. augustil korraga kuus erinevat valimist: presidendi, parlamendi ülem- ja alamkoja, kuberneride, kohalike omavalitsuste, naiste esindajate. Valimisõigus oli 20 miljonil inimesel, kellest 45% olid nooremad kui 35 aastat.

Presidendikandidaate oli 8, neist soosikuteks ametisolev Uhuru Kenyatta ja opositsiooni liider Raila Odinga. Kampaania ajal rääkis Odinga oma toetajatele, et valimisi võltsitakse ja et sellepärast oli ta kaotanud eelmised kaks valimist. 2007. aastal järgnesid valimiskaotusele rahutused, milles sai surma 1100 inimest. 2013. aastal vaidlustas Odinga tulemused ülemkohtus, rahutustes hukkus vähem inimesi. Seekord teatas Odinga juba 10. augustil, et valimiskomisjoni anonüümselt allikalt saadi andmed: tema kogus 8,04 miljonit häält ja Kenyatta 7,75 miljonit. Valimispäeval avaldati televisioonis esialgne tulemus vastupidiste andmetega: Odinga sai 44,83% ja Kenyatta 54,28% häältest; võiduks oli vaja 50% pluss 1 hääl.

Kaotanud Odinga kahtlustas valimisserverite häkkimist enne valimisi tapetud valimisametniku konto kaudu, millega häkkerid sisestasid serverisse programmi, mis muutis valimistulemust 10 protsenti tema kahjuks. Anomaaliad olid 5 miljoni hääle lugemisega. Ametnikud kinnitasid serverite ründamist, kuid eitasid häkkimise edukust.

Valimised toimusid ainult pabersedelitega, mis loeti 40 000 valimisjaoskonnas kohapeal. Rahvusvahelised vaatlejad, kes olid kiitnud valimiste läbiviimist, märkisid, et ametlikud tulemused põhinevad paberhäälte lugemisel, mitte elektrooniliselt edastatud häältel. USA endine demokraatide presidendikandidaat ja hilisem riigisekretär John Kerry märkis NY Times'i artiklis: „Protsess oli piinlikult täpne ja lisaks said kõik osapooled dokumentidest koopiad. Nii et seal on suur hulk dokumentatsiooni. Kõik see annab inimestele kindluse, et nad saavad usaldada valimistulemust.”

Valimistulemuste lugemise mõjutamist kahtlustati ka viimastel Ukraina valimistel. USA ja Prantsusmaa presidendivalimisi saatis kandidaatide häkkimine ehk n-ö tundlike andmete lekkimine internetti. Valimiste häkkimiseks on valmistunud sakslased, kuigi nemad valivad 24. septembril parlamenti ainult pabersedelitega. Eestis saab ainsana maailmas valida interneti vahendusel.

Keenia valimisalastes rahutustes suri seekord vähemalt 28 inimest. Uued valimised toimuvad 60 päeva jooksul.

 

VIRGO KRUVEViimati muudetud: 13.09.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail