Logo
21. märts 2018
11 (1092)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Eesti pikima streigi lugu

KESKNÄDAL,      14. märts 2018

Eelmise aasta majandusraport näitab, et Eesti Rakvere lihatööstuse ja Tallegi emafirma HKScan sai möödunud aastal 1,8 miljardile eurole langenud käibe juures üle 40 miljoni euro kahjumit.

 

"Neljanda kvartali ja kogu aasta tulemused olid selge pettumus," ütles HKScani juht Jari Latvanen börsiteates. Suure osa neljanda kvartali ebaedust võib panna süüks 118 miljonit maksma läinud Rauma kanalihakombinaadile või õigemini probleemidele selle kasutuselevõtul, vahendab Äripäev. Lisaks avaldas mõju eelmise aasta algul käivitatud kokkuhoiuprogramm, kui kontsernis kaotas töö 160 inimest — ühekordseid kulutusi oli kokku 22,6 miljoni euro eest, millest 5,8 miljonit olid koondamistasud ning 14,3 miljonit varade allahindlus.

 

HKScanile kuuluva Rakvere lihakombinaadi tapamaja liinitöötajate streik on kestnud tänaseks rohkem kui kuu aega, kuid osapooled pole sugugi jõudnud lähemale palgatüli võimalikule lahendusele.

„Ma arvan, et keegi meist ei taha siin kuu aega olla,“ rääkis üks Rakvere lihakombinaadi tapamaja liinitöötaja 6. veebruaril, kui streik Rakveres suure meediakäraga algas. Mees, kes seda ütles, hoidis toona käes plakatit sõnumiga „Tahan peret kasvatada Eestis!“, millega viitas ühtlasi enda pereisa-staatusele.

„Ka välismaa ametiühingud survestavad HKScan Estoniat omapoolsete pöördumistega. Võib-olla seda ei ole otseselt märgata, aga see annab meile kaalu juurde,“ ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu organisatsioonisekretär Artjom Arhangelski.

Milles asi? Tööandja ei taha maksta tapamajas väärilist palka, samasugust, mida ta maksab Soomes olevas ettevõttes. „Üllatav on see, et ettevõte ei soovi, et ametiühing laieneks,“ ütles ametiühingute organisatsioonisekretär. „Mullu oktoobris (kui kombinaadis toimus esimene streik), siis HKScan Estonia juhatuse esimees Anne Mere oli välja öelnud, et kui tõsta ühes osakonnas palka, siis ametiühing laieneb jõudsalt.“

Soome poolele teatas aga toosama Mere, et Eesti seaduste järgi saab ettevõttes ametiühing olla vaid siis, kui sinna kuulub 50% töötajaist! Täisvale! Kas tõesti põhjanaaber uskus seda jama? Asjasse oli ka riiklik lepitaja segatud. Kas tema ei taibanud, millega Soome osapool ennast õigustab?

 id ning maksud jäid maksmata. Ka Soormi vallandamiseni viinud kriminaalasja iva peitub maksudes. Soorm rääkis ülekuulamisel Keskkriminaalpolitseis, et Soome emafirma viis Eestist välja kümneid miljoneid eurosid. See oli aastatepikkune tegevus. Ja maksud jäid neil maksmata.

 Lihakombinaadi ümber toimuv skandaal sai alguse sügisel 2016, kui Soomes asuva emafirma HKScan presidendina asus tööle Jari Latvanen.

 

Nüüd on kogu selles virvarris uus ja julm pööre. Juhtimiselt tagandatud endine juht avas prokuratuurile kogu tõe. Teet Soorm, kelle kallale asusid kohe kõik opositsioonitegelased, rääkis sellest, kuidas omanikfirma tegelikult raha ettevõttest välja kantis. Prokuratuuri uus menetlus on seotud väitega, et soomlased kantisid Eestist välja miljoneid euros

14. novembril tungisid HKScani Eesti haru juhtkonna koosolekule turvamehed, direktoritelt võeti ära mobiiltelefonid ja sülearvutid. Tööd alustas sisekontroll. Pearaamatupidajalt nõuti tema kabinetis olnud seifi avamist, aga ta ei teinud seda, väites, et võti on kadunud. Kuidas kadunud?

Soorm nimetab toimunut kahe suure egoga mehe – tema enda ja uue direktori Latvaneni – kokkupõrkeks: „Ta tuli mind oma suure egoga kiusama ja mina oma suure egoga alla ei anna.“

Siit moraal: asi annab arutust kohtus.

 

KesknädalViimati muudetud: 14.03.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail