Logo
21. märts 2018
11 (1092)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Türi rahvakohtumise ettepanekud

14. märts 2018

6. märtsil tehti Türil ürituste sarjas „101 rahvakohtumist“ alljärgnevad ettepanekud:

 

Haridus

Kodutööde hulka tuleb vähendada. Õpilastele mitte panna hindeid, vaid anda hinnang. Valikainetes võtab see pinged maha, kui pole hindeid. Keskharidus, sh rakenduslikus ametikoolis peab olema kohustuslik. Keskkoolis olgu rohkem valikaineid. Huvihariduses on vähe uusi juhendajaid. Järjepidevalt tuleb tegelda õpetajate ettevalmistuse ja palgaküsimustega. Maapiirkondades tuleks omavalitsuste poolt anda õpetajatele elamispind. Iga suur vald peab ise otsustama haridusküsimusi, sh omavalitsuslike koolide puhul. Tasuta kõrghariduses tuua sisse riigi tellimused ehk kõrgkoolilõpetajal tuleb töötada valitud erialal vähemalt 2 aastat.

 

Ettevõtlus

Riigile kuuluv ettevõtlusmaa anda ettevõtjatele soodustatud tingimustel ning siduda investeeringutega. Maapiirkondade ettevõtjatel on raske laenu saada, sest neil pole tagatisi. Ettevõtetele tagada vajaduspõhine koolitus. Riigi toetused inimestele on liiga suured ning nad ei taha enam tööle minna. 500-eurone maksuvaba tulu oli õige otsus. Haigekassa toetust tuleb hakata maksma 1. haiguspäevast. Alustavatele ettevõtetele anda maamaksusoodustust. Uurida ja kaevandada maavarasid ning saadud tuludest luua rahvafond nagu Norras. Ei pooldata kinnisvaramaksu kehtestamist. Koolides õpetatagu ettevõtlust ning õppekavas olgu ettevõtlusele vajalikud ained.

 

Regionaalpoliitika

Viia raskeveokite liiklus linnast välja, ehitades ringtee Pärnu, Viljandi, Tallinna ja Paide suunale. Kiirendada suurte magistraalide, nagu Tallinn–Tartu väljaehitamist. Kohalikud teed mustkatte alla. Vajalik on tasuta maakondlik bussitransport ning tihendada tuleb maakonnasisest bussiliinivõrku. Välja töötada riiklik logistikasüsteem raudtee-, bussi- ja praamiliiklusele. Kasutada majandusteadlaste abi maapiirkondades töökohtade loomiseks riigi toel. Paljud Soomes töötavad noored tuleksid koju tagasi, kui nad leiaks Eestis tööd.

 

Sotsiaalpoliitika

Pension peaks jääma maksuvabaks, sest muidu pole pensionitõusust kasu. Omastehooldus pole praegu isegi rahuldaval tasemel. Väga vajalik on tasuta ühistransport ning juurde tuleb luua mõned täiendavad bussiliinid.

 

 

 Viimati muudetud: 14.03.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail