Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Rahvarinne 30-aastane

OLAV ANTON,      11. aprill 2018

Reedel, 13. aprillil möödub 30 aastat Rahvarinde sünni- ideest. Ümarast tähtpäevast ajendatuna oleks kohane seda meenutada. Korra kuus oleks mõttekas jagada neid mälestusi erakonnakaaslastega. Statistika järgi on rahvastikust julgelt kolmandik nooremad kui 30 aastat ja neil puudub isiklik seos selle ajaga.

 

s1067

Protsess, mille algatas Edgar Savisaar populaarses telesaates "Mõtleme veel" just 1988. aasta 13. aprilli õhtul otse-eetris, mobiliseeris paari kuuga peaaegu 60 000 aktiivset inimest, kes hakkasid Rahvarinnet üles ehitama. Rahvarinnet võib liialdamata pidada laulva revolutsiooni korraldajaks ja kommunistliku režiimi kukutajaks. Poliitiliste muutuste tekitamiseks on ülioluline teha õiget asja õigel ajal. Rahvarinne just seda oligi, esitades väljakutse Eesti kompartei võimumonopolile.

 

Järgnevalt mõned nopped Rahvarinde veebilehelt:

 

"19. aprill, Tallinnas Rahvarinde algatusgrupi koosolek. Vastu võetakse dokument “Rahvarinde uuenduskursi toetuseks (projekt)”.

13.–28. aprill, Pingeline periood – Rahvarinde lubamise-keelamise arutamine EKP KK büroos.

25. aprill, Nõukogude majanduse olukord halveneb. 1988 on esimene aasta kui majanduskasv täielikult peatub ja algab jube langus. Tallinnas kehtestatakse kaupade talongisüsteem; esimene talongikaup on suhkur.

26. aprill, EKP KK büroo istungil tehakse otsus lubada Rahvarinde tekkimine. ...

 

Soostuva tulemuse, et EKP otsustas siiski Rahvarinnet lubada kokku tulla, otsustasid mitmed väga erinevad, aga omavahel kombineeruvad kaalutlused:

– peamine on fakt, et Rahvarinde idee oli juba paari nädalaga leidnud kümneid tuhandeid toetajaid, keda on äärmiselt raske peatada. Nii formuleerib ka Lauristin Rahvarinde idee Toomele, kui sündinud fakti.

– 1. mai koos demonstratsioonidega, mis võivad võtta väga terava ilme, muutuda EKP KK vastaseks, olid ukse ees ja kogemus fosforiidi-kevadega on juba saadud.

Nagu Toome on hiljem tunnistanud, ei ei suutnud nad luba andes tollal ette kujutada, kui võimsaks liikumiseks kujuneb Rahvarinne, (et Rahvarindest saab EKP hauakaevaja)."

(Kronoloogia koostas Rein Ruutsoo.)

 

Rahumeelne vastupanu

Eestis ja N.Liidus valitses ühe-partei-süsteem. Midagi sarnast on nüüd veel näha Hiinas ja Põhja-Koreas. Eesti taasiseseisvumise teised subjektid olid omas ajas asendamatud, kuid nad ei saavutanud ühiskonnas kahjuks piisavat toetust. Kõige varem alustasid vabadusvõitlust dissidendid, kuid nende hulk Eestis jäi paarikümne piiridesse. Nõukogude võim suutis kohtuotsustega ja väljasaatmisi korraldades dissidentide seltskonna tegevusi kontrolli all hoida.

Fosforiidisõda aastatel 1987–1988 oli rahumeelne üldrahvalik vastupanuliikumine N.Liidu keskvõimude plaanitavatele fosforiidikaevandustele Virumaal. See oli üks esimesi ja tähtsamaid vastupanuliikumisi N.Liidu võimude vastu. Rahva ilmne võit fosforiidisõjas oli üks Eesti taasiseseisvumise algsündmustest. Sisuliselt jätkas Rahvarinne rahumeelset üldrahvalikku vastupanu kogu poliitilise spektri ulatuses.

Kolmanda "tegijana" alustas Eesti Muinsuskaitse Selts (EMS). Detsembris 1987 kogunes Asutavale Kogule 80ne muinsusklubi valitud 239 saadikut, kes asutasid EMS-i. Gorbatšovi uutmine tõi kaasa dissidentide represseerimise lõdvenemise, andes võimalused Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Parteile, mis asutati augustis 1988.

 

Hirmu ületamine

Rahvarindele eelnes loomeliitude ühispleenum 1. ja 2. aprillil 1988. Avasõnas ütles Teatriliidu juhatuse esimees Mikk Mikiver praegugi aktuaalse mõtte: "Kui võim on rahva käes, kelle käes ta siis on?" Kultuurikorüfeede sõnavõtud olid aluseks Rahvarinde ideoloogia kujundamisel. Rahvarinne mobiliseeris rahva laulvaks revolutsiooniks eelkõige hirmu ületamisega. Veel alles paar kuud varem, 2. veebruaril 1988, Tartu rahu aastapäeva meeleavaldusel, ässitas miilits Tartus koerad rahva kallale. Tolleaegne kompartei ja "organite" asjapulk Andrus Ansip kiitis seda, kui ainuvõimalikku tegevust ajas ja ruumis.

Eelkõige alla kolmekümnestele peab meenutama, et Nõukogude Liit oli olemuselt "suur vangla", mida valitseti peamiselt hirmu abil. Viimase ületamine ja kogu rahva massiline konsolideerimine oli Rahvarinde meetod ning edu pant taasiseseisvumisele viinud laulvas revolutsioonis. Sellega mõisteti surma kompartei, mille juhtivad kaadrid olid nõukogude süsteemis läbi põimunud „organitega“ (KGB, GRU, miilits ja Nõukogude kohtukorraldus).

 

OLAV  ANTON,

Rahvarinde veteranViimati muudetud: 11.04.2018
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail