Logo
16. mai 2018
19 (1100)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Ratas konverentsil: Tulge katsetage uusi tehnoloogiaid Eestis ja Eestiga

09. november 2017

Peaminister Jüri Ratas kutsus eile Lissabonis maailma ühel suurimal tehnoloogiakonverentsil Web Summit suurettevõtjaid, idufirmasid ja investoreid üles nägema Eestit kui viljakat katsekeskkonda uute ideede elluviimiseks. „Nutikas ja uuendusmeelne Eesti katsetab rõõmuga uusi ideid ja tehnoloogiaid. Eestis on selleks vajalik paindlik õigusruum ja võimekas arenduskogukond.

Koos saame ehitada üles uue põlvkonna digiühiskonna,“ rääkis peaminister Web Summitil tehnoloogiamaailma tipptegijatele. Peaministri sõnul on Eestis sihikul praegu kahel tulevikutehnoloogia alal katsekeskkonna arendamine: tehisintellekt ja isejuhtivad sõidukid. Selle aasta märtsist on Eestis seaduslik katsetada isejuhtivaid sõidukeid kõigil riiklikel ja kohalikel teedel. „Isejuhtivad sõidukid ongi justkui ratastel robotid ehk tehisintellekt. See tähendab, et kevadel astusime sammukese lähemale tehisintellekti seadustamiseks. Samas mõistis riigikantselei kokku kutsutud ekspertrühm, et liikuvus on hetkel vaid jäämäe tipuks tehisintellekti tulevastest rakendustest. See puudutab tulevikus palju enamaid valdkondi, mistõttu algatasime laiemalt tehisintellekti rakendustele sobiliku õigusruumi loomise,“ selgitas Ratas. „Tehisintellekti nagu isejuhtivate sõidukite abiga on võimalik luua uusi tõhusamaid ja mugavamaid teenuseid, näiteks aidata liikumispuudega ja erivajadustega inimestel aktiivsemalt osaleda ühiskondlikus elus. Igapäevaselt tunde liikluses veetvad tööinimesed saaksid hoida kokku väärtuslikku aega. Ettevõtjatele avanevad uued turud ja võimalused,“ lisas peaminister.

Peaminister arutas Web Summitil Toyota uurimisinstituudi/Toyota AI Ventures, Sentient Technology ja Seguru esindajatega, kuidas Eestis saaks testida isejuhtivaid sõidukeid ning arendada tehisintellekti. Interpoli presidendi Meng Hongweid’ga kohtumisel kõneldi siseturvalisuse valdkonna erinevate infosüsteemide ühilduvusest ja küberjulgeoleku tagamisest, mis on Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteetne teema. Samuti oli teemaks valitsuste ja õiguskaitseasutuste koostöö kaasaegsete ohtude nagu terrorismi, küber- ja hübriidohtude vastu võitlemisel. „Digitaalset ühiskonda on võimalik ellu viia vaid siis, kui inimesed usaldavad digiteenuseid ning andmed on inimeste teenistuses ja nende kasutamine kontrolli all. Seetõttu peavad küberturvalisus ja –julgeolek käima käsikäes arendusega. Eesti digiühiskonna nurgakivi, ID-kaardi turvariski kõrvaldamine enne võimalikku kuritarvitust, tuletab eriti hästi meelde, et arengut toetav innovatsioon ja alalhoidlikkusele manitsev ettevaatus on nagu sukk ja saabas,“ märkis Ratas. Lisaks kohtus peaminister Ratas Web Summitil Prantsusmaa endise presidendi François Hollande’i ja Peresi Rahu ja Innovatsiooni Keskuse juhi Chemi Peresiga ning konverentsil osalevate Eesti ettevõtetega PipeDrive ja Protect-ID.Viimati muudetud: 09.11.2017
Jaga |

Tagasi uudiste nimekirja

Nimi
E-mail