Logo
23. mai 2018
20 (1101)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Õlgade kehitamise asemel tuleb leida lahendus pensionide tõstmiseks

Milleks  2018-02-14 09:55:23
selline rattajürkalik udu, et "tuleb leida"? On ju ammu selge, et lihtsaim lahend on nende sammaste vabatahtlikustamine ja igasugustele abirahadele eraldada 40% Eesti eelarvest. Üle vaadataks see iga 5 aasta järel ning mitte üle 0,5%-punktilise muutusega.
Siis on kõik ette kindel ja ükski riigikogulasest sahkerdaja ei saaks enam pakkuda lollile rahvale altkäemaksu "vali mind, mina annan teile kõige rohkem".

Tubli!  2018-02-14 10:42:59
Peksa tuleb anda! Oled sellise üleskutsega esinenud, saad ka linnaosa vanemaks.

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  2018-02-14 16:50:55
VÄGA VAJA PENSIONITE TÕUSU.
Siin ei ole midagi vastu rääkidagi üldse.Kes vastu õiendavad on väiklased kiibitsejad ja vehivad rusikatega enne valimisi - jube ja vastik jõuk.
Sest vaadake, palju seda KESKMIST PENSIONI 407.-euri saab???Ja kui sellele lisada 100 euri jääb ka KESKMINE SUHTELISUSE VAESUSE SISSE IKKAGI.
AGA TOHUTU PALJUD SAAVAD 300.-KOPIKATEGA!!! HÄBI KUUBIS!!!Nemad on TÄIELIKUS VAESUSES KÕIK SEE 25 a ELANUD JA 100 euri annab neile suhtelise vaesuse piirist allapoole 60 euri.
TÕESTI ON TUNNE ,ET NN."OMAD",KES SIIN VASTU KARJUVAD OMAENDA RAHVUSKAASLASTE VILETSUSE MIKROTASANDIL LEEVENDAMISELE,KÜLL MINGIT "VENNAARMU" EI TUNNE.
NO EKS NOORED ÕPI TEIE PEALT...PARAS TEILE TULEVIKUS!

to Milleks  2018-02-14 16:54:10
Kas sa pRAEGUSED PENSKARID VIID KEMMERGU TAHA JA LASED MAHA VÕI?
Et AINULT TULEVASTEST SAMMASTEST RÄÄGID ???
Pole neil olnud võimalust sambaid kasvatada.Ema oli mul eluaeg töötanud ja suri nii vaeselt,et 2 aastat enne surma jaksas alles külmikukese osta selle 130.-eurise.Miks mina ei aidanud.?Sest olin ise haige ja sain sandiraha ,millest veel haigemaks jäin.Nüüd siis olen vanaduspensionil.

?  2018-02-14 16:57:28
TUNDUB ,ET EUROOPA AINSANA HOOLIBKI. EI "OMADEST" MUUD KUI PIITSA VANAINIMESTELE.
Kust need kupjad kurjad tulid
koonulised koogutajad
koledad karmantsikud
maffiate masajalad
vaese vara võttejad
tervisegi tappejad ???

Kilter  2018-02-14 17:00:22
Tõesti,Eestis on niipalju lolluseid tehtud, et nüüd,kui üks õige asi tõesti ära toimetatakse keskerakonna poolt,kellele veel koalitsiooniliikmed kaikaid kodaratesse viskavad, siis läheb see küll ajalukku sellel mikroriigis.

ruudi  2018-02-14 18:55:16
Keskerakonna valimislubadus oli kaotada see 1 aasta 3 aastaga jama Unustatud nagu hulk teisigi lubadusi Olin aastaid keskerakonna poolel Enam mitte Ootan sellele võimupisatornile kukkumist Isegi Kesknädala olete suutnud vussi keerata Üks imal enesekiitus arutlevate kirjutiste asemel Selle RB valtskusega lähete ajalukku Nagu lambakari kes esioina juhtimisel jookse vastu seina

40%  2018-02-14 19:29:11
eelarvest teeb nüüd 4 miljardit. 700000 lapse, vanuri ja sandi peale kuluks siis 5714€ aastas ehk 476€kuus. See on täiselatisraha, lapsed saavad vastavalt ealisele vajadusele earühmati vähem, täielikult alates 18-st eluaastast noored, need kes valdavalt õpivad, töölkäijad elatisraha ei saa.

to 40  2018-02-14 20:15:26
Kust 700000 said? Vanaduspensionäre on 300000+invaliidsuspensionärid 100000 umbes.Vanasti oli nii,et lapsi kasvatasid -toitsid,riietasid ikka vanemad ise.Kool oli tasuta ja tasuta kõigile,keskkool ka ja tasuta koolitoit neile,kel vanemad vaesemad või palju lapsi.Ka uksikvanemad kasvatasid oma lapsed ise ules.Alimendid nõuti sisse,kui olid abielus olnud ja tite teinud.Ulikool oli tasuta ja anti stipendiumi ka 40 rubla mis oli pool miinimumpalka .Elasid tudengid läbi raskuste tähtede poole sellega ja tulevikuunistustega ära .Lasteaed oli ka tasuta.Osa huvitegevusi samuti.Tänapäeval on ikka midagi kapitaalselt teistmoodi kui ei suudeta lapsi toita ja riietada.Nõudmised ka suured.Ehk peaks lapsevanem enesest leidma ja lapsele edastama selle pärisväärikuse,mis temas väärtuslikku on ja mida ei mõõdeta firmariietes või nutitelefonis.Need asjad tulevad kord ikka ju kui suureks saadakse.
Ka meelelahutusi traamatutest,loodusest,loomast.
Ja noh natuke arvutist ka.
Sestap tundubki imelik,et nn.solidaarsuse nimel lastetoetused n.ö.määriti kaela neile,kes raha lugema ei peagi.
Toetus antakse ikka neile,kes ära kipuvad vajuma,nagu hernekepp taimele,mis närtsima kipub.
Pensionitõus võtab POOL MILJARDIT,mitte 7. Senise pensionimaksmisega on ilusti hakkama saadud.
Miks peab töölkäiv täiskasvanud inimene elatisraha saama? 18 a.
Vanasti said stipendiumi noored,kes õppisid,mitte töölkäivad.Või teine asi kui kooli või ulikooli kõrvalt töötas ka.Siis sai mõlemat.

  2018-02-14 20:27:44
Wabariigi ajal isa mul pandi tööle 7 aastaselt,mis oli selgelt liig.Aga peres oli 12 last- tänapäevane unistus ju. Ei jaksanud toita,kuigi vanaisa pidas poodi,tegi käsitööd ja pagaritööd ka kõrvale.Lapsed olid kasvavad ja koguaeg poolnäljas.Isa rääkis,et oli kord koju tulnud ja aknakleepimise kliistri ära söönud,arvas selle sousti olevat.Kartulid söödi koorega ja silgud peaga.
Kasvas suuremaks ja hakkas vennale linnas abiks käsitööd tegema .Omandas ideaalsed oskused ja pidas plaani vabrikandiks hakata. Aga noorus tahtis väljaelamist. Kõik olulised kõrtsud sai läbi käidud, frakk ja lakkkingad muretsetud.Kortergi,mis aga pommitamisel hävis koos uue mööbliga ja asjadega.Isa nuttis vanas easki kui sest juttu tuli.Oli ta ju väga palju vaeva näinud ,et omile jalule tõusta. Siis oli uus korter, mis aga põles ja see polnud tema oma,aga asjad ja mööbel jällegi läksid.Naaber tekitas tulekahju.Wabariigi ajal hakkas Kadriorgu kooperatiivkorterit ehitama. Siis tuli sõda ja ta varjas ennast.Sissemakseid oli tehtud aga korteri said lõpuks õde ja õemees. Peale sõda oli kõik varemeis. Isa abiellus emaga ja nad said kööktoa 12m2 Tallinnas keskuses.Jooksin oma esimesi samme seal ja isa otsustas siis et ehitab maja.Ehitaski.Kell 7 algas töö ja 3 või 2 lõppes. Tööpäevad olid siis 7 t hiljem 8.Õhtuti sõitis äärelinna ja pyhapäeval ja ehitas.
Ema käis ka mingi aja tööl,siis vaatas vanaema,hiljem sain omaette oldud kodus.
Niisugune oli elu.

Võtsin  2018-02-15 08:24:12
700000 igaks juhuks suuremana, sest ka lapsed ja muidu äpud arvestasin sisse. Kui neid tulebki vähem, siis keskmine loomulikult kasvab, ning pinss ja täiselatisraha kipub juba 600€ alla kuus.
Lastepinss kujutabki põhimõtteliselt sellist raha, mis makstakse lastele vastavalt ealisele vajadusele. Earühm 0-5 saaks täisealtisrahast (panen siis umbes 500€) 55% ehk 275€, 6-11 saaks 70% ehk 350€ ja 12-18 saaks 85% ehk 425€ kuus. See pinss oleks igale lapsele isikuline ega sõltuks tema vanemate jõukusega sahkerdamisest (nagu meie klikile ülimalt meeldiks), see vabastaks lapsed vanemate jõukussidemest ja annaks võimaluse igal lapsel majanduslikult võrdsel tasemel kasvada ja kooli ja muude kulude eest tasuda. Preagu läheb meil kooliraha ühiskassast, sama võib jätkuda, kuid siis arvesttaaks sellest pinsist koolile raha enne maha. Nii oleks haridus tagatud, elamine aga sõltuks juba lapsest ja tema hooldajaist. Just hooldajaist, sest üks inimene ei saa omada teist inimest ehk elusolendit põhimõtteliselt. Nii on isa ja ema HOOLDAJAD ning neil pole õigust last ähvardada, tappa ja mõnitada nagu nüüd on lubatud kergema karistuse varjus. Iga laps peab olema SAMAVÄÄRNE täiskasvanuga, st tema õigustega.
Loomulikult on meil ka palju peresid, kus hooldajad(/vanemad) joovad lapse raha maha ja laps saab veel kere peale, et on veel nii noor, et ei saa rohkem raha. Seda tulebki ÜLIMALT KARMILT jälgida ning last kaitsta. Iga kulutus lapse peale peab olema paberil tõestatav. Vajadusel tuleb laps eraldada ühisteenuse alla, st et ta võib küll muidu elada kodus, kuid hüved saab eraldi vahenduse kaudu.

  2018-02-15 13:21:19
MIs sa sonid? Mis pinss ja täiselatis 600 tuleb?
LASTEPINSS? PENSIONI MAKSTAKSE IKKA ELU JOOKSUL TEHTUD TÖÖ EEST JA PEAKS MAKSTAMA KA SELLE JÄRELE,MISSUGUSE KESKKONNA KEEGI ENDA UMBER ON TEKITANUD - POSITIIVSE VÕI NEGATIIVSE.
LAPS ON VÄGA SUUR, TAGATISETA KULUARTIKKEL RIIGILE KUI VANEMATELE.
RIIK ON KINDLUSTANUD TASUTA KOOLI JA OSA HUVIRINGE. Vaesematele ka mingid toetused,mida peaks makstama AINULT VAESEMATELE,MITTE JÕUKATELE.
Vanematelt saab laps toidu ja riided tasuta, mingi taskuraha,elamiskoha,mingi huviringi ehk.SEEGA ON LAPS KINDLUSTATUD. KUI TA TÄISEALISEKS SAAB ON TEMA KORD ANDA OMA OSA, TOETADA RIIKI,VANEMAID JA EELMISI PÕLVKONDI,KES KÕIK KAUDSELT ON LOONUD NEED VÄÄRTUSED,MIS VÕIMALDASID LAPSEL TÄISKASVANUKS SAADA.
ISEGI PENSIONÄRID,KELLEDE ÄRATEENITUD OSA ON SEETÕTTU VÄIKSEM. See saab olla väiksem vaid mõistlikkuse piires ja praegu on need piirid uletatud räigelt.
TÄISEALISENA SEE LAPS, SUUR INVESTEERING JA LOOTUS LÄHEB VÄLISMAALE JA PYHIB OMA KÄED PUHTAKS. SAGELI KA VANEMATEST. VÕI KASVAB TEMAST HOOPIS KURI ,TEISTEGA MITTEARVESTAV TEGELANE, AHNE VÕI JULM,HOOLIMATU VÕI VÄGIVALDNE TEISTE ELUSOLENDITE VASTU,MILLEGA RIKUB NORMAALSETE ELUKESKKONDA.
SEE ON SIIS PRAAK NII VANEMATE KUI ÕPETAJATE.

  2018-02-15 13:33:28
Ma saan nii aru, et soovid valimiseelset kõit keerutada ja lasta paista,nagu oleksid pensionitõusu pooldajad ja läbiviijad LAPSEVAENULIKUD. ET PENSIONÄRID JÄÄVAD LASTELE JALGU JA ON KOORMAKS.
LAPS ON SAMUTI KOORMAKS.
LAPSE KASVATAMISE PÕHILINE ON SEE,ET ANDA TALLE TOETUSPUNKTID ELUS, TÕELISED VÄÄRTUSED, TEMA OMA VÄÄRTUS, MIS EI ILMNE VAID RAHAS JA VÕIMUS JA MEELETUS TÖÖRYGAMISES. JUST SEDA VAJAVAD TÄNAPÄEVA LAPSED.
Aga ilmselt on see tundmatu maa vanematele endilegi, õpetajatele koolis kui mujal. Millest siis muidu nii valed orientatsioonid - narkomaania, kius, tapmised, piinamised,ka loomapiinamised?
Mitte raha ja firmariideid ei vaja nende hing- VAID VÄÄRTUSI,MILLELE TOETUDA TÕELISELT.MITTE PROPAGANDAT,KUIS NEID ÄRA KASUTADA, VAID TEADMISI TÕELISEST HEADUSEST,HOOLIMISEST,AUSTUSEST ELUSOLENDITE VASTU,SUUNAMIST LOOMINGULISUSELE, MIS NEIS AVALDUB, NEIS ENDIS PEITUVALE HEADUSELE, MIS VAJAB TEOSTAMIST,MOTIIVIDE NÄGEMIST.INIMLIKKUST EELKÕIGE.

  2018-02-15 13:36:12
ET NAD SUUDAKSID ENDA VÄÄRTUST ÄRA TUNDA, MITTE NUTITELEFONI ,VAID ENDA VÕIMETE RAKENDAMISE KAUDU HEADUSE LOOMISEL OMA KESKKONNAS. NAD ON LOOJAD -NAD PEAVAD SEDA MÕISTMA.
SIIS EI OLE OLULINE VANEMATE JÕUKUS.

Eelmine  2018-02-15 15:21:26
elab kammitsates ega suuda vabalt mõelda ega uut luua. Kõik ikka vanaviisi, ehkki sitasti.

to Eelmine  2018-02-15 17:23:03
Kui sa maksad lastepensioni, siis sa nagu ostad need lapsed vanematelt riigile ära.Samas väidad,et keegi pole kellegi omand = kellelgi pole kellegi ees kohustusi.
See välistab ka vastutustunde.
Praegu koos suurenevate sõjaväekuludega ja mureneva majand.steemiga alates Euroopast,pole raha lapsepensioniteks.Abiraha ju saadakse 3 lapse peale 500.See peaks kuuluma vaesematele,aga kui riik on nii rikas...
Selle ideega tahad nagu ära osta,välja osta lapsed igasugustest edasistest kohustustest riigi ees (meil on ju veel Vabariik,mitte Euroliit ei ole me ainus riik)ja vanemate ees.Mõistan, haudusid linnu ega taha teda millegagi vangistada.
Õigus on sul niipalju,et siis tuleb riigil kanda need vanematega seotud kulud.Keegi peab need ju kandma. kui nad vajavad abi.
Haldus on aga peetunud ja rahad täidavad valesid eesmärke ja taskuid. Seega absol. vabadust pole võimalik anda.Kasulik on see Euroliidule,siis korjub ukse taha odavat tööjõudu ja koonduvad andekamad.
Mul on tunne,et sul on kas ahviarmastus, või sa kardad midagi lastelt saada (see ei pea ainult raha olema -see on ka tähelepanu, abi asjaajamistes ja probl.lahend.,hellus ,mõistmine,julgustus,toetunne,olemas olemine,kui olid head suhted või enam-vähemgi)aga sa tead juba ette,kardad, et seda ei saa ja soovid sel viisil vältida seda arutamast oma peas.
See tuleb ehk tõesti, siis,kui raha kaob ja robotid teevad töö ja haldus on korraldatud vastavalt vajadustele ja soovidele,mitte ametniku aruga.
Sa annad absol. vabaduse,et keegi pole kellelegi võlgu ja seega vastutusest vaba ja sidemetest.
Ehk on sul õigus,sest sõpru ja armastust valitakse ise,seda ei saa peale sundida.=keegi pole kellegi oma. Ehk on siis vastutus hoopis kadunud,kui seda ka ise ei võeta.Kurb maailm.Aga ehk võetakse ise.See saab olema aga tulevikus,mida meie ei näe...

Tuleb  2018-02-15 17:59:58
aru saada, et lapsed pole töötamisealised nagu ka vanurid. Lapsed pole seda VEEL ja vanurid pole seda ENAM.
Kuid kõigile neile peab olema tagatud ühesugune kindlustatus, sugulastest ja hooldajatest sõltumata. Praegu elavad kümned tuhanded lapsed puuduses, kui nad saaks pinssi, oleks ka nemad muretult kindlustatud ning pärast kooli astuks vabalt tööturule juba ise endale elatist teenima.
See on kiviaegne arusaam, et inimene töötab laste ja enda kui vanuri ülalpidamiseks, need kulud käivad ajaga kaasas sõltumata riigikorrast ja majanduslikust seisundist. Just sellise sõltumatuse tagabki kindel osa eelarvest. Pole loogiline, et abirahad jääks üldisest elatustasemest maha või ruttaks ette.

  2018-02-15 19:49:03
7 miljardit räägid sa.
Eesti eelarve on minu arvates 8 miljardit,Ratas väitis 10.
Pensionitõusuks läheb sellest pool miljardit.
MIKS need lapsed elavad viletsuses???Teatavasti on lapsel vanemad,kes käivad tööl.Ka miinimumpalk,eriti abirahadega,mis vaesematele ette nähtud,tagab ,et nende vajadused täidetud.Lapsed, kel vanemaid pole elavad riigi kulul täielikult.
Lapsed,kel jõukad vanemad ei vaja tegelikult abiraha,see peab jääma vaesematele.
KUI nende vanemad ei täida oma kohustusi,siis ei täida nad neid ka abirahade suurendamisel.Sel juhul peavad lapsed saama riigipoolse ulevalpidamise.SOS kulad jms.Vanematelt tuleb aga alimendid sisse nõuda. Nii see on käinud ja käibki praegu ka.
Selge on,et osad viletsuses elavatest lastest tahavad ikka vanemate lähedal elada,sest kas kardavad uhe vanema pärast,lemmiklooma pärast,vanemal on õnnestunud lapsega manipuleerides tekitada temas vastutus juba praegu ja laps hakkab vanemale vanemaks jne.On ka häid suhteid-kõike on. KÕIKE ARVESTADES tulebki luua lapse jaoks optimaalne,sobiv olukord.Mitte nii,et RIIK võttis vastu sellise poliitika,kus võimatus kodus elav laps (ta ei pea tingimata olema rahalises viletsuses või joodiku kasvatada) antakse ikka SINNA KODUSSE , et NII PAREM LAPSELE JA SEE OTSUS KÄIB KÕIGI LASTE KOHTA.AMETNIKUKESKNE LÄHENEMINE.VÕi abikodusse,kus sageli võetakse lapsi pere rahakoti suurendamiseks. TEETE LAPSEST HOIUPÕRSA,KAASAVARA,MIS ANTAKSE LAPSEGA KAASA JA KUHU PUMBATAKSE JÄRJEST ROHKEM RAHA. RAHA ASJU EI PARANDA.PARANDAVAD TURVAKODUD, INTELLIGENTSED JA EMOTS:ARENENUD TURVAISIKUD.Suuremad lapsed võivad juba omaette elada yhikates väikese järelevalve all,lemmiklooma pidamise võimaldamine neis kodudes (saab kaasa võtta),laste tutvustamine erinevate elualade inimestega,kes huvitatud suhtlema,ka pensionäridega -mitmete pensionäridega - vanemad inimesed OSKAVAD NÕUSTADA ja ELUTARGAD (kui on)jms.

  2018-02-15 19:50:37
Just nimelt. LAPS VEEL EI OLE.
KUI TA ÄRA RIKUTAKSE,KAS SIIS SAAB KUNAGI OLEMA.
KES TA SAAB OLEMA.?

  2018-02-15 20:03:56
JUST NIMELT, POLE LOOGILINE,ET ABIRAHAD JÄÄKS ULDISEST ELATUSTASEMEST MAHA.
AGA MISSUGUNE ON ULDINE ELATUSTASE???
Kas uksielava inimese 300 pension,kus ta vajab igasugust abi (näit.akna pesemisel toru parandusel,lume lukkamisel) on maha jäänud või ette jõudnud. Kui teisel elatustase,näit.õpetajal miinimumpalk 1000-1200 ja peres 2 töötavad.EESTI KIHISTUMINE ON NIIVÕRD USKUMATU, ET MINGIST ULDISEST ELATUSTASEMEST EI SAA JUTTUGI OLLA. Kui ei suudeta end isegi kullaldase hulga baitidega kindlustada.sest 20-30 käib ule jõu. Kui inimesel pole pesumasinat,telekat,kulmikut,praeahju - kas see on NORM?
Ma ei tea,kui suured on laste abirahad,eeldan aga,et tal on vanemad.Ehk tuleb neid,vaesemate laste abiraha suurendada.KUI AGA SELLINE LAPS ELLU ASTUB, PEAB RIIK APPI TULEMA.Ma sain nii aru,et tahad,et abiraha laekuks panka,lapse ellu astudes oleks tal korteri sissemakse vms?

1 | 2 | Järgmine

Nimi 
E-mail