Logo
21. märts 2018
11 (1092)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Türi rahvakohtumise ettepanekud

Haridusest  2018-03-14 19:19:38
Naljakad arvamused tulevad rahva hulgast. Kui õpilasi ei hinda, siis kuidas saavad nemad ja õpsid ja vanemad teada õpilaste tasemest? Kui hinnang anda sõnaeds, siis kuidas? Et Charlie on sitt ja Cärolayn veel sitem? Arvud annavad aga selge pildi, eriti kui käbivõetu kohta test teha. Lõpuks tuleks ikkagi test teha, mis siis need poolearulised teevad? Saavad lollipaberi kingituseks?
Õpilane võobki õppida kodus või koolis. Ise õpib! Meil on õpikuid lülaga, las loevad. Pärast õpsiga arutavad vaid segased kohad läbi. Ja mängivad midagi läbi, nt kaardil sõjakäigud. Ning mitte nii robustselt, et see läks sinna ja lõi seda. Vaid tuleb ka selgitada, kuidas 2500 aastat tagasi saadi kivisel ja mägisel maastikul edasi liikuda, kust saadi süüa ja kui palju üldse edasi liiguti. Ning miks mõnda kohta jäädi laagrisse aastateks. Tänane õpetamisviis on üdini mäda, keegi ei kujuta ajalugu ajas endas ettegi.
Kui keskas ongi valikained, siis ei tohi teisi aineid üldse nurka visata, silmaring peab lai olema ka koduperenaisel ja katusepanijal.
Ja juba 9ndast klassist (sest see on viimane põhikooli klass) tuleb õpetada, kuidas tapeeti panna, torusid parandada, keeret keerata, rauda saagida, toru painutada, viilida, mõlke välja taguda jmt elus vajalikku. Täna lastakse meil koolidest välja täielikke käpardeid.
Tasuta kõrghariduse asemel tuleb sisse viia hoopis võlaharidus. Et haridus on tasuline aga pead oma aastat ise välja teenima, st võla ära maksma. Nii ei kao vajalikud asjamehed laia maailma lapsi hoidma ega uksehoidjaks.

Magnus  2018-03-15 10:10:23
Nendes koolides, mis püüavad HTM-i silmis olla eriti innovatiivsed, üritab juhtkond nõuda, et tavapärase hinde ("numbri") asemel paneks õpetaja tunnikontrolli või kontrolltöö lõppu 10-12-lauselise HINNANGU, kus hinnatakse mitmekülgselt õpilase "saavutust" ning jagatakse õppurile ja tema vanematele häid soovitusi. Kujutagem ette, kui suur on õpetaja töörõõm, kui hinnata tuleb 27 või enamatki, kellest mõnigi vajaks olemist erikoolis, kuid on "eesrindlike meetodite" valguses surutud tavakooli.
Igatahes on eelnev kommentaar äärmiselt asjatundlik ja väärib väga tõsist suhtumist.
Ja üleüldse - kahjuks teab Eesti üldsus väga vähe sellest, mis meie koolides TEGELIKULT TOIMUB, ja avalikkuse "arvamused" lähtuvad pahatihti ikka veel ettekujutustest, et Eesti kool on endiselt Paunvere kooli näoga.


Magnus  2018-03-15 10:22:02
Muuseas, Paunvere kooli kohta pole meelde jäänud, et mõni end tähtsamana tundev lapsevanem oleks käinud köstri või koolmeistri peale kaebamas, et tema järglase "numbrid" pole ikkagi seisusekohased.
Kuuldavasti on 100-aastase Eesti riigi koolielu aga jõudnud juba tasemeni, et kooli juhtkonda tullakse noomima või ähvardama, advokaat kaasas. (Tõeline Euroopa?!)

Kahjuks on meie õpetajad siiski liiga allaheitlikud või koguni arad ja ärahirmutatud, et nõuda lugupidavat suhtumist nii oma juhtkonnalt kui ka (tihtipeale - "lugupeetud") lastevanematelt. Õpetajatel peaks juba ammu olema tõsine ametiühinguline tugi, mis tagaks väärilise suhtumise nende töösse ja isiksusse.

Tuletan  2018-03-15 17:15:52
meelde, et ka Märt Raski pojake andis ülikooli kohtusse, kui talle ei tahetud punast diplomit välja anda. Pani tutvused käima ja lõpuks cum laude saigi. Nii käivad meil diplomiostud.

on ikka  2018-03-17 00:20:32
pension ongi maksuvaba.
No ei saa ometi NII loll olla!
Kirjuta avaldus,et ei soovi pensioni pealt maksta !!!
No kuidas inimestele pähe panna see teadmine?
Tegelt võiks nii olla,et kui SOOVIN maksta,SIIS kirjutan AVALDUSE.

Nimi 
E-mail