Logo
25. aprill 2018
16 (1097)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Ratas: Tasuta kõrgharidusel on rohkem plusse kui miinuseid

Pole  2018-03-16 12:40:59
Jurkaga üldse nõus. Sest kõigepealt: tasuta asju pole olemas. Ei anna keegi õppetunde tasuta, pole keegi ehitanud õppehooneid tasuta, ei trüki keegi vahendeid tasuta jne jne.
Kuid sisuliselt on lahend lihtne: kuna kõrgharidus on ERIharidus, siis on ta samasugune kaup nagu päts leiba ja pudel viina, neid meil isegi keskbande tasuta ei jaga (ja kui, siis ehk vahetult enne valimist, misjärel taas mitmeks aastaks unustatakse).
Kui oleks aga üliõpilane seotud VÕLAGA, siis oleks ta kohustatud ka lepinguga see võlg TASA TEENIDA! Ning Eestis, mujale meie õigusvõim ei laiene. Teenib tasa ehk tasub õppimise eest täielikult, lennaku või Heina Raivoga Kuu taha. Muidugi saaks ka kohe õppimine välja osta, mõnel selline pataks on samuti olemas. Teised õpiks n-ö järelmaksuga.
Kes pageb, jääb nn rahvavõlglaseks ehk Eestisse tulles pandaks kõigepealt puuri (nagu seltsinaine Galojan), siis tuleks ikkagi võlg tasuda.
Muidu rahvas maksab õppija kulud ära ja pärast lakkugu perset.
Seega mina sellist jurkalikku perselakkumist ei poolda põhimõtteliselt.

  2018-03-16 17:11:54
minu arvates võiks Keskbande juba tase kõrgemale minna ja lubada KÕIKE TASUTA- äkki lumpen annab valimistel siis ka hääle.

Aga mõelge kui mõnus oleks elada kui kõik oleks meile tasuta- kindlasti Jürka leiaks mingi rikkuri kelle käest see kogu raha välja pumbata.

Rein  2018-03-16 19:15:01
ma olin nõuka aja suur vihkaja, aga nüüd mõtlen, et ma ei pidanud ülikoolis õppides tasuma selle eest ja sain veel stipendiumi ka. Arstiabi oli tasuta ja kõigile kättesaadav. Igatsesin vabadust ja alguses olid suured lootused, aga need kustusid, kui peaministrid olid Laar, Ansip ja Rõivas. Praegu on tekkinud lootus paremale elule. Keskerakondlik valitsus püüab selleks teha, kõik mis võimalik. Aga neil on palju segajaid kahjuks.

EELMISELE  2018-03-16 19:21:37
Tasuta asjad on üldiselt sita kvaliteediga. Vene ajal oli arstidel aparatuur kiviajast- kõik ikka tänu sellele et tasuta asi oli.

Ma ei tea mis arstide juures sina tänapäeval käid aga mina maksan ainult hambaabrsti juures- kõik muud arstid on ka siiani tasuta.

  2018-03-16 20:21:27
Paistab et Ele on soovahetusoperatsiooni läbind ja Reinuks saand.

Ausus ausse  2018-03-16 20:25:42
Vihkasin ka ise tookord nõuka aega kui aga nüüdset tollasega võrrelda siis tunnistan,et oli kuldne aeg mis võib korduda ei tea millal.Elu oli tollal muretu.Riik pakkus sulle tööd,sinu valikul ja tööga koos ka tasuta elamispinna.Kooliharidus oli tasuta ja anti veel stippi,et kõikki sinu elulisi vajadusi toetada.Arstiabi tasuta ja vajadusel said seda kohe,koos haigla raviga.Nüüd arstiabi puudub ja ravija oled ise oma tarkusega.Tollane tasuta arsti abi on asendatud tasulise ravi teenusega.Kui jõuad arstile maksta saad ka abi kas kohe või mõne päeva pärast.Kui raha ei ole oled arsti juurde pääsemiseks mitmed kuud järjekorras mille jooksul haigus süveneb ja muutub krooniliseks ning ravimatuks või sured järjekorras oodates enne arstile jõudmist lihtsalt ära sest kahjuks haigus ei oota.Selliseid kurbloolisi näiteid on olemas,kas või oma tutvus ringkonnast võtta.Nõuka ajal oli kogu riigi territoorium rahvale vabalt kasutada(välja arvatud,kaitse objektid).Näiteks noorena tahtsid privaatselt loodust nautida ei olnud selleks mingeid takistusi.Lõid oma telgi üles looduskaunisse kohta ja võisid häirimatult elus olemist nautida.Asutused hoolitsesid tööliste puhkeruumide olemasolu eest,mitte nagu nüüd kus tööliselt võetakse see maksimum ja olmeruumidest on ainult mälestus.Tollal vedas iga asutus oma töötajaid oma transpordiga tööle ja töölt koju,tasuta sanatooriumidesse,ekskursioonidele,teatrite ja kultuuriasutuste külastutesse.Töötasu maksti töötajale palgapäeval välja.Kommunaal kulude maksumus oli umbes 2 rbl.Toit ja bussisõit oli nüüdisajaga võrreldes üliodav.Kaubamaju iga tänava nurgal küll ei olnud ja kaubamajade riiulid ei olnud ka lookas tränist kuid tarbeasju,kõikke oli saada ja nende kvaliteet oli hea.Näiteks jalanõu pidas vastu mitu aastat,mida oli võimalik üliodavalt vajadusel ka kingsepal lasta parandada.Samuti oli ka sortiment laiem.Nüüd saad osta ainult seda kehakatet mis on momendil moes.Need näited on võetud oma elu praktikast ja mingisuguseid erakonna propageerimist ei esinda.

Milles  2018-03-16 21:44:59
oli nõukogude aja näiline meeldivus? Selles, et suurem osa teenitust võeti kaudselt ära ja pärast jagati laiskadele ja lollidele nagu sotsialismile kohane ja omane. Nii inimesed ei taibanudki, et kulu oleks. Kuid sellepärast olid ka palgad nigelad ning nõukogude inimene lääne omadega võrreldes kerjused. Muidu elada sai kui ise vähegi liigutasid. Sest polnud ka millegagi võrrelda kui 98% elas okastraadi taga. Tõi keegi mingit träni läänest, siis vahiti suud ammuli, kas tõesti kuskil meist kehvemas riigis midagi taolist toodetakse? Päevast päeva määriti rahvale kaela, et NSVL on kõige edukam riik maailmas. Toodeti ju Eestiski kõige rohkem telliseid inimese kohta, kalapüügis ja elektritootmise soldi vist maailmas 3.-4. inimese kohta. Ja kamatootmises ja põlevkivikaevandamises üldse maailmas 1. kohal.
Inimesed teadsid ainult, et 13% läheb rikkamatelt tulumaksu maha, muudest maksudest polnud aimugi. Raha kuulus tegelikult sõjatööstusele, sealt siis ülejääv jaotati parteikongressidel rahvale altkäemaksudeks. Varu oli siis olemas ning rahva rahulolmatust sai ikka varudest kinni maksta.
Selline majandamine edenes niikaua kuni rahvale ei antud võimalust rikkaks saada. Kui sukasääred hakkasid lõhki minema, tekkisid juba mustad turud ja letialune. Nii et ka nõukogude võimu kukutas tegelikult inimeste ahnus.

maali maalt  2018-03-17 12:34:23
Mulle meeldib kõik, mida saab tasuta. Juba Etkar kunagi alustas selle hea asjaga, et kõike saaks tasuta jagada neile, kellel ei ole ja võtta neilt, kellel on.

Postimees = Reformimees  2018-03-17 16:14:59
Lugesin Reformierakonna häälekandjast postimees täna, et isegi tolle (Reformierakonna suunas kallutatud, tagasihoidlikult öeldes) Emor-Kantari küsitluse järgi on keskerakonna toetus tõusm hakanud. Seda vaatamata Reformierakonna kontrolli all oleva meedia ja küsitlejate intensiivsele vastupropagandale. Postimees oma pealkirjas seda muidugi ei kuuluta...

eelmisele  2018-03-17 16:20:15
loe palun EMORi uuringut uuesti eks sa kesktrollike.Reform omab üksi umbes sama palju poolehoidu kui 3 valitsuse parteid kokku.

Ehe näide kui saamatud te sotsialismi ehitajad olete ja rahvas naerab teie käpardlikkuse üle. 100% kindel, et see äpude valitsus kaua enam vastu ei pea ning istutetohlakad jälle opositsioonis. Lollidel inimestel pole asja valitsusse eks.

  2018-03-17 16:26:21
õige keskdebiillik usub küsitlusi ainult mis on tehtud Kesknädalas ning muidugi ka vene kanalite küsitlused käivad kesknotsudele kah- seal tiblastani hääled ka juures ja pilt nagu ilusam.

Karm tõsiasi see aga paraku on, et nii sitta valitsust kui praegu pole Eesti 20 aastat näinud. Ealgu hinnaralli ! Ja keskdebiilid- te pekske ikka peaga vastu maad oma isandate ees kes midagi tasuta lubavad või paar eurot kuskil juurde annavad.

Pole  2018-03-17 16:39:35
neil vahepealsetel küsitlustel mingit tähtsust. Juba ette on selge, et järgmisest riigikogust jäävad välja isamaareeturid, pedesotsid ja ajuvabad. Järelikult läheb kõvaks äraostmiseks, kas tekib paar EKRE+Ke, EKRE+Re või Re+Ke. Kuna viimane paar on rahvale ja Eestile tervikuna kõige kahjulikum, siis see ongi kõige tõenäosem, sest tavaliselt tõuseb pinnale just sitt.

Postimees = Reformimees  2018-03-17 20:13:59
Miks käivad reformierakondlasest sead siin mölisemas???
Minge mölisege Postimehes, haisvad reformierakondlastest mölakad.

  2018-03-17 20:16:45
keskdebiilid on täpselt samasugused punased, kes meie esivanemaid Siberisse saatsid. Nende ving ja viha on samasugune. Oksele ajav lumpen.

Postimees = Reformimees  2018-03-17 20:23:29
Lugesin Reformierakonna häälekandjast postimees täna, et isegi tolle (Reformierakonna suunas kallutatud, tagasihoidlikult öeldes) Emor-Kantari küsitluse järgi on keskerakonna toetus tõusm hakanud. Seda vaatamata Reformierakonna kontrolli all oleva meedia ja küsitlejate intensiivsele vastupropagandale.

tõega näkku  2018-03-17 20:26:46
aga vaatame siis millega keskbande valitsus hakkama on saanud
- aastaga maha laristanud kõik riigi varud ning lisaks aasta lõpuks ka meid miinusesse ajanud
- lubanud pudrumägesi ja siis pärast oma lubadusi ka muutnud

kokkuvõttes saamatu kamp luusereid, kelle lollusi meie elanikkond veel tükk aega kinni hakkab maksma (oma palgastmuide).

Õudsad peletised ikka- elu sees ei hääleta ükski ajudega eestlane enam kekserakonna poolt.

to Postimees  2018-03-17 20:28:46
tõesti suur toetus on kesknotsudel- lausa 9% eestlaste seas. Ruiake suurest rõõmust- teie toestu on ikka piiritu.

IRW-IRW-IRW
NB! Isegi sotsidel on eestlaste seas suurem toetus kui keskbandel. NAER KUUBIS.... :)

Vaielda  2018-03-17 20:51:25
on alati hea kui on millegi üle vaielda:)Lühidalt oli tollasel sotsialistlikul riigikorraldusel oma riigi kodanikele võimalus seetõttu tasuta elamispindu,-haridust,-arstiabi anda,et rahvamajandusest saadav tulu,maha arvatud palgaraha, läks 100% kõik riigi tuludesse ja sealt edasi kogu rahva eluliste vajaduste tarbeks.Nüüd läheb kogu majandus tulu eraisiku isiklikku tasku ja riik saab sellest tulust healjuhul kätte kuni 20%.Räägitakse,et Eestis kuulub umbes 3%-le elanikkonnast 90% riigi varadest ja maailmas 1%-le kuulub 90% maailma varadest.Selle kerkib suuri kaubahalle nagu seeni peale vihma aga näe ei ole raha ei arstiabile ega pensionäridele jne.Sotsialismi ajal oli rahategemise võimalusi väga palju ka ausal teel.Leningradi turg oli kullaauk ja oma riiklik kokkuost ostis kõik ära:õunad,marjad,loomad,vanapaber,taara,puukoor,kaltsud jne.Minu kui töölise palk oli arvan alla keskmise.Poole palgast panin panka kus see kasvas ja selline asi,et panga võib ka tühjaks riisuda,oli mõeldamatu(,mitte nagu nüüd kus pangas sinu hoius kahaneb) Kokkuhoitud raha eest sai ostetud mööbel ja sõidukeid ning see pool mille omale jätsin selle kulutasin jooksvateks kuludeks.Linnas olid palgad siiski suuremad aga maainimene kes pidas veel loomi sai nendest tulu sama palju kui töötasu.Oli küll jah lohakust aga sellist loodusresursside ohjeldamatut raiskamist nagu nüüd,siiski ei olnud.

Agu T.  2018-03-17 20:53:03
Üks põrunud reformistist kommentaator seirab Kesknädalat. Tema ülesanne on kommentaar lisada hiljemalt kolme minuti jooksul.:)

to 20:28:46  2018-03-17 21:02:20
#tõesti suur toetus on kesknotsudel- lausa 9% eestlaste seas. #
Ja mis siis, kullake??! Eestlased ongi kurjad, ülbed, natuke sea moodi seest ja väljast, sellised nagu reformierakonna maailmavaade. Eestlase rahvustoit on...sinusugune teab isegi, kes. Peale selle on eestlased lihtsalt lollid ka, et on ennast ansipi propagandast alates 2007. aastast nii põhjalikult ära lollitada lasknud. Ma ise ka eestlane, aga välismaal käin passiga, mitte id-kaardiga. Passile saab õnneks kaaned ümber panna ja välja näen ka inimese moodi, mitte reformisti moodi:)

1 | 2 | 3 | Järgmine

Nimi 
E-mail