Logo
18. aprill 2018
15 (1096)

Väljaandja:
MTÜ Vaba Ajakirjandus

Kesknädal jätab endale õiguse
kommentaare tsenseerida
Prindi

Rahvarinne 30-aastane

maali maalt  2018-04-11 05:49:09
Ajaloo kulgu muutis ikka meie Eedik, suur mõtleja ja vabaduse tooja, universumi päikene suure paugu looja.

maali maalt  2018-04-11 07:45:29
maali maalt 05:49:09 on liba. Libaja tahab ikka esimene olla, nagu vene ajal minu majanaaber-venelanna läks igal hommikul tund enne poe avamist järjekorda.

Eestlane  2018-04-11 08:59:54
Hea kokkuvõte olnust.

Jah   2018-04-11 09:09:06
E.Savisaarel on suured teened meie vabaduse saamisel. selle asemel, et austada teda, sattus ta laimurahe alla, tema tervist rikuti, tehti talle psühhoterrorit ja vaid tema suure häältesaagi pärast. Ja need süüdistajad istuvad karistamatult Reformi tagatoas ja hauvad välja ikka uut laimu ja uusi süüdistusi meie riigi parimate inimeste suhtes. Muidugi pole neil mingeid teeneid vabaduse saavutmaisel, on vaid tahe võimul olla ja hästi teenida ilma töötulemusteta. E.Savisaar on erakordne inimene, tark, hooliv, meie ajastu suurkuju.

Mäletan -   2018-04-11 11:22:48
Tegelikult ei olnud Rahvarinne nii monoliitne nähtus kui seda eksponeerida püütakse. Kompartei tunnetas Rahvarindest lähtuvat ohtu ja püüdis Rahvarindega liitunud kompartei liikmete kaudu selle tegevust kontrolli alla saada, sellest on paljudele jäänud tundmus, et Rahvarinne oli "kompartei manööver" Vaieldamatult mõnegi Rahvarinde rakukesega see nii oligi aga kommunistide "prestiiž" ja hirm selle ees ei läinud enam rahvale "peale" Ühel Rahvarinde toetusgrupi koosolekul tõstis Rahvarindega liitunud "töökollektiivi partorg" üles küsimuse, ka Rahvarinne peaks koostööd tegema Kirikuga - sõnavõtust kumas läbi komparteiline seisukoht, et "Kirikuga, kui tagurliku organisatsiooniga" ei peaks Rahvarinne koostööd tegema. Edasine iseloomustab hästi kuidas "partorgi prestiiž (kui seda ülepea kunagi olemas oligi)enam kaalu ei omanud - vastu väideti, et Rahvarinne on rahva rinne ja usklikke rahva liikmetena seovad väljaspool Kirikut samuti üldrahvalikud huvid. Asi läks hääletamisele ja partorg põrus - see oli ühtlasi ka viimane kord kus ta Rahvarindes oma nägu näitas.

eelmisele  2018-04-11 11:24:13
kohe pisar tuleb silma- nii ilusasti kirjutad ! Lapsena ilmselt sama innuga kiitsid ja kummardasin isake Stalini ees ka ? Ma päris kindel selles muide.

Kesknotsud- vaadake enda ümber- teie sekt koosneb ainult debiilikutest.

Ja veel -  2018-04-11 11:35:24
Rahvarinne ei olnud ohuks ainult Komparteile, see kujutas endast ohtu ka vasttärganud "parteilistele liikumistele" (mis rahva lõhestumiseni) Üpris osavalt ei lastud Rahvarindest erakonda kujundada (kuigi sealt kasvas osalt välja Keskerakond) Rahvarinde potentsiaal suunati osavalt "Rahvasraamatukogu kaablikraavi kaevamisele" et "julgesti vennad nüüd tööle" - ?

maali maalt  2018-04-11 13:40:44
Õnnitlused siis kõigile vanadele seltsimeestele Rahvarindest ja vennalikest liiduvabariikidest! NO PASARAN!

Rahvarinne  2018-04-11 14:57:04
ise ei teinud mingit pööret, kuuletuti selgelt valitsevale toorele jõule.
Kuid RR-i teene oli selles, et aitas ERSP väljakäidud iseseisvumise jätkamist toetada ning selleks häälestada ka muidu hingelt punaseid eestlasi. Olid ju paljud juba pool sajandit seda soppa ajudesse saanud ega suutnud vabalt kartmata lahti öelda.
Nii et RR valmistas inimesi uuteks segadusteks ette. Siis veel ehk üldist varastamist kavas polnud, kuid kohe pärast 1991.a vabanemist häälestuti ümber. Juhtivaks ülesostmise jõuks sai pankadelt saadud raha. Kõik oli siis odav ning seisva raha eest sai vajalik ära ostetud. Ei ostnud aga ainult pangad, vaid pankurite tuttavad ja sõbrad, uued ärikad. Seda suurvargust RR enam takistada ei suutnud ja vist ka ei tahtnud.

  2018-04-11 15:21:15
Rahvarinne oli ühiskondlik liikumine, mitte valitsus, kes oleks saanud midagi korraldada pankade või asutuste tegevuses. Rahvarinne ei kuuletunud mitte kellegile, vaid ajas raudselt iseseisvumise st oma programmilist poliitikat.

Rahvarinne  2018-04-11 17:24:51
ajas algul puhtalt perestroika asja. Et monstrum NSVL saaks oma vigadest lahti ning elu muutuks nii heaks, et sellest polekski vaja välja astuda ega iseseisvaks saada. Kuid ERSP ja teised väiksemad jõud olid juba iseseisvumise teele läinud ja neid ei õnnestunud enam tagasi hoida. Et ei kaotataks rahva poolehoidu tehti kiiresti ümberhäälestus ja võeti üle ERSP eesmärk. See tekitas paksu pahandust mõlema vahel ja hakati teineteist takistama. Siiski jäid mõlemad klikid alla üldisele massile ja nii nad leppisidki kokku, et algul iseseisvus, pärast röövib igaüks oma.

Eestlane  2018-04-11 18:07:42
ERSP ei ajanud Eesti asja ja nad tegid mitmesuguseid takistusi meie vabaduse saavutamisel. Nende ja kommunistidel olid väga vähe erinevusi, pigem käitusid täpselt sarnaselt kommunistidega. See on ka loomulik, sest nende seas oli väga palju KGB mehi.

Rein Mark  2018-04-11 21:33:44
Eesti iseseisvus on nagu tavapärane mõistetavus .Poliitilistes mängudes unustame need inimesed,kes oma sammudega seadsid ohtu enda elu ja kellest paljud on unustatud või poliitiliselt tagakiusatavad

maali maalt  2018-04-11 21:41:42
maali maalt 13:40:44 on liba.
To Rahvarinne. Tundub, et teil tuli seda soppa kõige rohkem ajudesse, sest isegi nüüd te ei suuda adekvaatselt iseloomustada RR, Eesti inimesi ja seda millise lootuse ja uue elutahe meile kõigile tõi see rahvaliikumine. Loomulikult nad pidid ennast algselt nimetama perestroika toetamiseks, sest vastasel korral, kui nad oleks avaldanud oma õigeid eesmärke, poleks see liikumine kestnud kahte päevagi. Alati tuleb kaugele ette vaadata ja arvata, mis see kõik kaasa toob ja mida saavutada tahetakse.
Savisaar ja Veidemann tarkade inimestana said aru, kui kaugele ja mismoodi Rahvarindega saab edasi minna.
Kui Savisaar oleks Vainole kohe kaardid avanud ja öelnud oma tegelikud mõtted ja tuleviku nägemused, see mees oleks kohe pandud Patareisse (nagu Kelam pani oma kaasvõitleja Madissoni sinna istuma) ja vaevalt oleks te Iseseisvat Eesti Vabariiki näinud.
Nii nagu ikka nii ERSP kui ka hiljem Isamaa poisid, püüavad pisendada Savisaare ja RR teeneid Iseseisvumisel. Selge kadedus, sest ERSP-l puudusid ajud, kuigi tahe midagi korda saata oli, aga visioon tulevikku puudus.

maali maalt  2018-04-11 22:12:49
maali maalt 2018-04-11 21:41:42 on liba Libaja püüab minu stiili matkida, aga ma saan aru ju küll. Miks te libaja Savisaare nime pidevalt mainite, kas näete teda ja mind unes kogu aeg.

maali maalt   2018-04-12 07:13:09
maali maalt 22:12:49 on liba. Sel ajal ma juba magan.

libamaali  2018-04-12 07:51:23
ajab samasugust soga nagu kõik need, kes püüavad pugeda loosungi taha, et "siis ei tohtinud ju iseseisvumisest rääkida". Mis siis, et ei tohtinud, aga räägiti. Ja rääkisid need, kes julgesid, mitte ei oodanud annetust.
Põhjendan miks Edgar oma kambaga tahtis NSVL-i jääda. Selleks olid Siberi maavarad. Sest loodeti ka ise neist osanikena osa saada. Kui praegu ollakse miljonärid, siis Venemaa koosseisus oleks oldud miljardärid. Vaat milles oli NSVL-i perestroika toetamise peapõhjus. Iseseisvus oli tülikas takistus, millest taheti mööda minna, kuid kuna loll rahvas tahtis kardulakoori näsida, siis ei jäänud ka RR-i klikil muud üle kui vooluga end alla lasta iseseisvusesse. Loodeti vähemalt seal juhtkohale saada. Edgar ei saanud, sest lisaks halvale ja õelale iseloomule tegi ta panuse iseseisvuse häävitanutele ehk okupantidele. See vastandumine on käinud seniajani, keskbandet pooldab vaid napp kümnendik eestlastest, 90% aga just nimelt okupantidest ja nende järglastest.

  2018-04-12 10:56:50
Küll on loll jutt sellel "libamaalil" Võiks otsida üles Rahvarinde algusdokumendid, kus selgelt on väljendatud iseseisva riigi mõte.

Ega  2018-04-12 12:00:21
ei ole küll. See "alusdokument" pole suggi alus. Edgar ütles aluse ise avalikult välja, see oli NSVL-i majanduslikuks tervistamiseks perestroika kaudu. Mingist iseseisvusest polnud juttugi, see oli lausa keelatud. Isegi rünnati neid, kes julgesid oma moka lahti teha. Sest muidu Gorba kava ei lähegi läbi.
Kõik need hilisemad eneseõigustused on otsitud ning väga haledalt esitatud, tegelikkusega pole neil mingit pistmist. Nagu Laar oleks Rahvarinde oma jutukestega loonud.

Kui  2018-04-12 15:46:40
Savisaar teletorni juurde jõudis, panid venkud kohe Pihkva poole plagama. Neil oli suur hirm Edgari ees.

1 | 2 | 3 | Järgmine

Nimi 
E-mail