Omavalitsusjuhid kogunesid teadmisi vahetama

ANNELI OTT

4. mail kogunes taas Tartu raekojas Keskerakonna Omavalitsuskogu, et üheskoos valmistuda eelseisvateks Riigikogu valimisteks ning pakkuda omapoolseid ideid erakonna programmi uuendamisse ja valimisplatvormi koostamisse.

Ühistransport jääb kohalike otsustada
Ettekande pidas erakonna esimees, peaminister Jüri Ratas, kes tundis huvi, kuidas kohalike omavalitsuste tulubaasi suurendamine on mõjutanud kohapealseid võimalusi ning millised küsimused on kerkinud seoses uute toetuste rakendamisega. Just praegune valitsus on taastanud omavalitsuste tulubaasi ning andnud omavalitsustele rohkem otsustusvabadust ja seejuures ka rahalisi vahendeid.

Keskerakonna eesmärk on, et omavalitsused saaksid tulevikus juurde veelgi ülesandeid ja nende täitmiseks ka täiendavaid vahendeid. Samas peame arvestama, et meie omavalitsused on üsna erinevad, mistõttu olid Omavalitsuskogu liikmete tõstatatud küsimused oluliseks sisendiks nii uude valimisplatvormi kui ka erakonna programmi.

Minister Kadri Simson tutvustas määrust, mis paneb paika maakonnaliinide bussipiletihinnad. Kindel on, et bussipileti hind ei saa tõusta, kuid see määrus annab ühistranspordikeskustele võimaluse kehtestada hinnaks ka null eurot. Nüüd on Võru-, Põlva- ja Saaremaa juba otsustanud tasuta ühistranspordi kasuks. Liinivõrgu tihendamiseks kõikjal on valitsus ette näinud üle kolme miljoni euro, mis tooks liinikilomeetreid juurde ca 3,3 miljonit ehk samapalju kui on kilomeetreid lisandunud viimase 14 aastaga.

Omavalitsused on muutunud tugevamaks
Kohalikele omavalitsustele laekuva tulumaksu osa kärbiti 2009. aastal 11,93 protsendilt 11,4 protsendile. Põhjuseks toodi tollal kriisist tingitud erakorralised olud, kuid omavalitsustele läinud tulumaksuosa ei taastatud ka hiljem, kui kriis sai läbi. Aastatega olid süvenenud omavalitsustel probleemid kasvõi näiteks kohalike teede hooldamisel ning lasteaiaõpetajate palga tõstmisel.

Riigieelarve strateegias on aastatel 2018–2021 omavalitsuste tulubaasi suurendamiseks ja tasandusfondi jaotusprintsiipide muutmiseks ette nähtud 185 miljonit eurot. Omavalitsustel on praegu võimalus hoopis tugevamalt panustada enda inimeste eluolu parandamisse; omavaheline koostöö on seejuures oluline. Omavalitsuskogu eesmärk ongi kokku tuua meie erakonna liikmed, kes on tegevad kohalikes omavalitsustes, et üheskoos arutleda ideede üle, kuidas muuta Eesti omavalitsusi tugevamaks, anda valitsusele tagasisidet elluviidud ning planeeritavatest muudatustest ning panustada tulevaste eesmärkide seadmisse.

ANNELI OTT,
Riigikogu liige, Keskerakonna Omavalitsuskogu juht

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.