Opositsioon umbusaldab Tallinnas korruptsioonivastast võitlust?

Taavi Aas. Foto: Scanpix

Edgar Savisaare volituste peatamise järel sai Isamaaliit Olle Koopi näol Tallinna linnavolikogusse juurde ühe voliniku. Tekkinud lisahääl andis alles eelmisel kuul Tallinna linnapead umbusaldanud opositsioonile indu Keskerakonna 40 häälega 79-liikmelises volikogus taas vägikaigast vedada.

Põhjuse leidmisega võimalikuks umbusaldamiseks läks opositsioonil veidi aega, kuid koheselt leiti siiski, et habras häälteseis – 39 opositsioonil ja 40 Keskerakonnal – on suurepärane võimalus taas proovida pealinnas linnavalitsuse kukutamist. Ei volikogu fraktsiooni esimees Mihhail Kõlvart ega volikogu liige Jaak Aab usu sellist stsenaariumi, kuid proovile soovib opositsioon Keskerakonda enne Savisaare volikogusse tagasitulekut tõenäoliselt panna.

Umbusalduse põhjuseks lisahääl

Tallinna linnapea Taavi Aas pidas opositsiooni käitumist äärmiselt kummaliseks ning Eesti poliitilisele kultuurile tundmatuks nähtuseks, et ühe lisahääle toel võiks juba suvel umbusaldamist kavandama hakata. “Viisakas oleks välja mõelda kasvõi näiliselt vähegi usutav põhjendus. Eriti seejuures, et volikogus võeti vastu järgmise nelja aasta eelarvestrateegia, mis sai toetushääli ka opositsioonist,” ütles ta.

Peatselt lisati võimalikule umbusaldamisele siiski juurde põhjus, mis ei üllatanud enam kedagi – korruptsioon. Seda vaatamata sellele, et Keskerakonna juhitud Tallinn on tänaseks tõenäoliselt kõige uuritavam, läbivalgustatum ning suurima tähelepanu all olev omavalitsus. Otsekohe pärast Sõle spordikeskuse tänaseks endise juhi kinnipidamist kinnitas linnapea Aas, et korruptsioonil ei ole pealinnas kohta ning et järgmiseks suureks eesmärgiks saab korruptsioonivastase programmi loomine.

Ka varasemalt oli Tallinn ette võtnud mitmeid olulisi samme korruptsioonijuhtumite  ärahoidmiseks ja väljaselgitamiseks, kuid linnas, kus on peaaegu 300 allasutust ning neis rohkem kui 10 000 töötajat, võib paraku olla neidki, kelle tegevus jätab positiivsed otsused varju. Tahe korruptsioonivastase tööga tegelda on praegusel linnavalitsusel igal juhul olemas. Seda on Eesti Päevalehes kinnitanud ka PPA Keskkriminaalpolitsei juht Aivar Alavere.

Endine peaprokurör ja vihjetelefon

Alavere tõdes, et meediakajastus on Tallinnat puudutavas läinud mõnevõrra kreeni, kuid Tallinn ongi eristaatuses. „Praegu saan öelda seda, et linnavalitsuse suust on kuulda olnud, et tahe probleemiga tegeleda on neil olemas, samuti ka plaan. Kui sinna sisu ja tegevused taha tulevad, siis võib loota, et asi paraneb,“ ütles ta intervjuus ajalehele. Muu hulgas kiitis ta riigi endise peaprokuröri Norman Aasa palkamist selleks meheks, kes hakkab Tallinna linnavalitsuses nõustama linna korruptsioonivastase strateegia väljatöötamise töörühma.

Töörühma, mis peab korruptsioonivastase strateegia kavandi esitama linnavalitsusele selle aasta detsembriks, juhib linnasekretär Toomas Sepp ning sinna kuuluvad ka linna sisekontrolli spetsialistid, linna ettevõtlusameti, hankekeskuse ja ettevõtlusameti esindajad. Lisaks avati vihjetelefon, mille automaatvastajale saab jätta anonüümseid vihjeid võimaliku korruptsiooni kohta linnaasutustes. “Kõik vihjed kontrollitakse üle. Loodan, et see välistab olukorra, kus inimesed teavad, et midagi on toimumas, aga ei julge rääkida juhtkonnale,” põhjendas Aas.

Kõike seda arvesse võttes oleks enam kui kummaline, kui opositsioon hakkaks korruptsioonivastast programmi loovat linnavalitsust umbusaldama. Kõlaks see ju nii, justkui umbusaldataks võitlust korruptsiooni vastu, endise peaprokuröri palkamist ja vihjetelefoni loomist. Tõenäoliselt seda siiski kasvõi meediashows tehakse, sest opositsioon rõõmutseb: häältearv volikogus on habras.

Andre Hanimägi

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.