Anneli Ott: Elatisraha peab tagama laste heaolu

Justiitsministeeriumi kava muuta elatisraha maksmise süsteemi on läbimõtlemata ja külvab üksnes segadust. Kahjuks ei saa ma kuidagi nõustuda Eesti Päevalehe 21.06 juhtkirjaga „Paneme paindliku elatisraha ka vilju kandma“, mis seisab pigem riigi kui inimese poolel.

Kehtiv perekonnaseadus ütleb, et igakuine elatis ühele lapsele ei või olla väiksem kui pool alampalgast. Sel aastal on miinimumelatis seega 250 eurot lapse kohta. Justiitsministeeriumi kava kohaselt on minimaalseks elatise summaks pool lapse toimetulekupiirist, mis tänavu oleks 84 eurot kuus.

Päev pärast justiitsministeeriumist tulnud algatust saime värskest Eurostati uuringust teada, et Eesti on hinnatasemelt Ida-Euroopas esirinnas. Euroopa Liidu teiste riikidega võrreldes on Eestis väga kallis toit ja riided. Seega elu läheb järjest kallimaks, aga laste kasvatamine riigi arvates odavamaks.

Jagan kirjastajast nelja lapse ema Heli Künnapase seisukohta, et justiitsministeeriumi plaan muuta elatisraha maksmise süsteemi on eluvõõras, kitsarinnaline ja üksikvanema suhtes selgelt pahatahtlik.

Seadusemuudatus ei kaitse kindlasti lapsi, kes niigi ei saa selliste otsuste puhul ise kaasa rääkida. Samuti mitte ka emasid ja isasid, kes lapsi üksi kasvatavad! Keda see kaitseb?

Riigikohtu esimees Priit Pikamäe nimetas juuni alguses Riigikogu ees esinedes kahetsusväärseks, et alaealisele lapsele makstava elatise regulatsiooni jäikuse tõttu on elatisvaidluste lahendamine kohtutes muutunud väga aja- ja ressursimahukaks. Nii tekibki küsimus, et kas seadusemuudatuse eesmärgiks pole mitte laste arvelt kohtute töökoormuse leevendamine, kuigi peaksime tegelema  lahenduste leidmisega laste toetamiseks.

Kõik erakonnad on seadnud oma lipukirjaks sündimuse suurendamise, et tagada meie rahva püsimajäämine. Ja nüüd tuleb justiitsministeerium välja kavaga, mis halvendab laste heaolu ja turvatunnet. Kindlasti ei anna selline muudatus välja sõnumit, et riik toetab laste kasvatamist.

Tänavu märtsi seisuga on Eestis 9220 elatise võlgnikku ning muudatuse pooldajad toovad ühe argumendina, et elatismiinimumi vähendamisega 84 euroni kuus saaksid üksikvanemad vähemalt mingi raha kätte. Samas maksab täna niigi riiklik elatisabi fond kuni 100 eurot lapse kohta nende eest, kes ise sellest kõrvale hoiavad. Seega ei parandaks seadusemuudatus selles osas kuidagi üksikvanemate olukorda.

Selline muudatus süvendab tekkinud probleeme veelgi.  Üha rohkem lisandub emasid, kes peavad lapse kasvatamiseks mitut töökohta, aga pere juurest lahkunud isad jätkavad käimist mustalt tööl, maksavad firmades endale miinimumpalka ja kurdavad, et ei saa isegi hakkama. Need, kes  meie kohtuid ummistavad, on just need isad, kellel on jaksu ja aega oma laste arvelt paremini elada.

Pere purunedes jääb lapsega tegelemine paratamatult enam ühe vanema õlule. Palju üksi last kasvatavaid vanemaid on toimetulekuprobleemidega niivõrd hõivatud, et lastele piisavalt aega ei jää. Üks vanem ongi üksik vanem, kes peab ära tegema kahe vanema töö ja kui ta seda inimlikel põhjustel ei suuda, siis avaldub see laste tervises, käitumises, kooli õppeedukuses jm. Üksikvanemate lapsed satuvad tihtipeale väheste majanduslike võimaluste tõttu ka koolikiusamise ohvriks.

See on selgelt majanduslikult edukate, aga lastest ja pereväärtustest mittehoolivate meeste suunas kaldus eelnõu, mida mina Riigikogu liikmena ja üksi kahte last kasvatava emana sellisel kujul kindlasti ei toeta.

Anneli Ott
Riigikogu liige
Keskerakond

3 kommentaari
 1. Mitte 6 aastat ago
  Reply

  lihtsalt elatisraham vaid kindla suhtega eelarvesse elatisraha. Kui abirahadeks lastele, vanuritele ja santidele eraldada 40% eelarvest (täna seega 4 miljardit), siis täiselatisrahaks oleks 600€ kuus. Lastel earühmas 0…5 55% sellest ehk 330€ kuus.
  Millegipärast aga võimuklikk (Ratas+Seeder+Assinovski) seda ei soovi, sest kindel alus ei annaks enam võimalust laste, vanurite ja santide rahaga sahkerdada.

 2. Kah ema 6 aastat ago
  Reply

  Täiesti mõtetu hala. Kui laste kasvatamine nii raske on, tehke palun teene iseendale ja andke lapsed lastekodule või isale ja makske tühja tuult! Iga ajudega naine saab aru, et raha ei ole isa! Lapsed ei vaja kolme huviringi, iga kuu uut mööblit ja värvipliiatseid! Kõvasti peate oma kibestumisega veel tööd tegema! Majandama tuleb õppida, mitte luuletada. Kus kohas te näete neid mustalt töötavaid isasid!?? Elage oma elu ja andke ka teistel võimalus elada! Hirmus lugeda, et lapsed on mõne elu nahka keeranud!

 3. kriibu 6 aastat ago
  Reply

  See on see Anneli Ott, kes dokumente võltsis? Ja kes suurde linna sattudes endale kohe uue mehe leidis ja vana puupaljaks tegi?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.