Järelhüüe sotside teatriloole

Vabariigi Valitsuse pressikonverents Stecbocki maja. Foto: Konstantin Sednev / Scanpix

Vaevu said tuled kustuda eelmises Kesknädalas avaldatud teatriloos sotsiaaldemokraatide koduteatrist. Ei jõudnud isegi prožektorid jahtuda, kui tuli seal näitlejana esinenud Urve Palolt uus uudis.

Justkui hakkas omaette elama tema viimane säuts – „Kui ma Indrekut üldse erakonna esimehena ette kujutan, siis sobiks ta pigem EKRE juhiks”. Kuna EKRE pole Indrekut veel omaks võtnud, olgugi et ta lubas ka EKRE-ga suhelda, jäi Urvel vaid üks võimalik otsus: pista punuma enne, kui poisid kurjaks saavad. Kasutas põgenemisel oma varasemat kogemust. Nimelt Taavi Rõivase esimeses valitsuses (26. märts 2014 kuni 9. aprill 2015) oli ta majandus- ja taristuminister. 9. aprillist 2015 oli ta ettevõtlusminister Taavi Rõivase teises valitsuses. 14. septembril 2015 astus ta tagasi.

Üleeile, esmaspäeva hommikul tegi Urve oma järjekordse lahkumise parteile teatavaks, olles juba pühapäeval ennast erakonnast maha tõmmanud. See lahkumispraktikaga kaasnev kibestumine sai tegelikult alguse juba ajast 2007–2009, kui Urve oli rahvastikuminister Andrus Ansipi (REF) teises valitsuses. Mais 2009 lahkusid sotsiaaldemokraadid koalitsioonist.

„Nii hea inimese ja kogenud ministri lahkumine kurvastab mind väga, ent loomulikult austan tema otsust,” lausus erakonna esimees Jevgeni Ossinovski.

Huvitav, et eelmist tagasiastumist põhjendas Urve Palo niimoodi: „Maailm meie ümber muutub üha kiiremini ja reformierakondlik stagnatsioonipoliitika on jätnud meid rahvusvahelises konkurentsis ühte jalga lonkama. Mina ei ole nõus seda poliitikat ellu viima.”

Kas nüüd oli komistuskiviks liigne suupruukimine, kui mehed ladvikus omavahel justkui „kaklesid”, või on hädapasun kuhugi kaugemale maetud? Võib oletada, et erakonna huvides lepiti kokku, et nii aseesimees ja esimees esialgu sõlmivad rahu ning siis pole Urvel enam nende keskele asja. Liiga palju on olnud skandaale, kuhu Urve Palo on olnud segatud. Tema ise aga eriti ei kannata, sest ilmselt saab kompensatsiooni töötatud aastate eest ja jätkab Riigikogus. Vaatab endale koha akna alla.

See otsus oli erakonnakaaslastele ootamatu. Palo naasis esmaspäeval  puhkuselt, varasemalt oli ta praktiliselt kättesaamatu, puhates Lõuna-Eestis. Ta ei suhelnud erakonnakaaslastega, rääkimata ajakirjanikest.

Peaminister Jüri Ratas  tänas Urvet tehtud töö eest südamest ning tunnustas tema julgust ja töökust oma valdkonna oluliste teemadega tegelemisel.

Kesknädal

5 kommentaari
 1. Õnnetu naine 4 aastat ago
  Reply

  Nüüd, kus keeras tuksi lairiba ürituse maakohtades, hakkab hoopis ÄRIKAKS!
  Esimene äri on akna alune. Siis hakkab vaatama kas keegi võtab kampa ka.
  Vaevalt oskas erakonna esimeheks saamise ambitsioonidest rääkida julgenud kultuuriminister Indrek Saar oodata seda, mis järgnes: partei- ja valitsuskaaslane Urve Palo seadis kahtluse alla tema sobivuse sotside ridadesse. Küllap polnud hea kuulda ka leebemas kõnepruugis mõtteid, et intelligentsele Ossinovskile ei ole Saarest vastast. Iseennast liidrikoha vääriliseks pidanust sai hoopis peksupoiss. Võimalik, et Saare teravat kriitikat tunda saanud erakonnakaaslased olid sobivat hetke vastulöögiks juba pikalt oodanud.
  Tema Eesti Ekspressile öeldud sõnad on sotsiaaldemokraatide jaoks sedasorti solvang, et raske on Palolt ja Indrek Saarelt edaspidi suurt liitlassuhet oodata.
  Nii nagu pronkssõdur – ei muutu ta ei tinasõduriks ega veel vähem kuldsõduriks.

 2. jäin siin mõtlema 4 aastat ago
  Reply

  et Palo oli ikkagi IT-minister ja tema haldusalas on ka ID-kaartide teema. Ei tahaks spekuleerida, aga kuna Valitsuse kukutamine on pidevalt ebaõnnestunud, siis turkas pähe mõte, et vahepeal on päris palju muutunud(hulk turvariskiga ID-kaarte ära vahetatud) ja ehk on mõnel teisel erakonnal siiski soov seda asja oma kontrolli alla saada. Mulle igatahes näib, et Ossinovski ei lahkunud sel põhjusel Valitsusest mida ta ise nimetas ja Palogi oleks võinud, vaatamata lahkhelidele erakonnas, siiski oma ametiaja lõpuni olla. See ei oleks ju üle mõistuse raske ülesanne olnud. Miks oli vaja loovutada pool aastat enne valimisi koht kellegile teisele?

 3. Kui 4 aastat ago
  Reply

  mäletada tema eksimusi ja kommijate hinnanguid, siis Partsu Jussi järel teine õnnetus eesti rahvale. Mitte keegi teda taga ei nuta, pigem ohati kergendusega.
  Kuid nagu ta abikaasagi ütles, ei saa Urves kunagi kindel olla. seega pole võimatu seegi, et Jurka ja Ženka saavad varsti SMS-i, et “ma tegin nalja”.

 4. Nii see on 4 aastat ago
  Reply

  Amet sai otsa

 5. Oli aeg käes 4 aastat ago
  Reply

  Nii palju pahandusi. On aeg…

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.