Pärnumaa otsib toidumeenet

2018. aasta on Pärnumaa maitsete aasta ning selle raames otsib Pärnumaa oma piirkonnale iseloomulikke toidumeeneid. Toidumeenete konkursile kutsutakse osalema kõiki, kes Pärnumaal midagi toodavad või kasvatavad.

Pärnumaa maitsete aasta projektijuhi Kadi Elmeste sõnul soovitakse Pärnumaa toidumeenete konkursi abil leida piirkonnale iseloomulikke tooteid, mida oleks külastajatel tore kingitusena kaasa võtta. „Nii saame väärtustada kohalikku toidupärandit, laiendada Pärnumaa maitsete levikut ning innustada ettevõtjaid panustama tootearendusse,“ sõnas Elmeste.

Pärnumaa toidumeenete konkursi auhinnafond on 2000 eurot, mille eest ostetakse võidutöid ja parimad tooted saavad pärjatud tiitliga „Pärnumaa parim toidumeene”. Oma lemmiku toidumeenete seast valib ka maaeluminister Tarmo Tamm.

Et parimad tooted saaksid vääriliselt tunnustatud, valitakse toidumeeneid neljas kategoorias: parim toidumeene, parim joogimeene, parim leib ja uudistoode, mis on spetsiaalselt konkursi jaoks loodud. Toidumeene peab olema müügivalmis ja sobivalt pakendatud (va uudistoode) ning nõuetekohaselt märgistatud. Koos toidumeenega tuleb esitada info toote koostise ja tooraine päritolu kohta.

Konkursil osalemiseks tuleb 4. septembriks esitada kaks tootenäidist Pärnu turismiinfokeskusesse aadressil Uus tn 4 (avatud esmaspäevast pühapäevani kell 9.00-18.00). Leib ja muud lühikese säilivusega või toatemperatuurist erinevaid tingimusi vajavad tooted palume tuua kohale 4. septembril. Võitjad kuulutatakse välja Pärnumaa Lõikuspeol Maria Talus 8. septembril.

Kohaliku toidu tutvustamiseks valitakse alates 2016. aastast Eesti toidupiirkonda, kus toodetud toidule ja mille toidukultuurile pööratakse aasta jooksul suuremat tähelepanu. 2016. aastal kandis tiitlit Hiiumaa, 2017. aastal Peipsimaa.

Pärnumaa maitsete aasta on osa müügiedenduskavast „Eesti toit 2015–2020“, mille alla kuulub Eesti toidu kuu, Eesti toidutee, aasta toidupiirkonna valimine, avatud toidutööstuste nädal ja avatud talude päev. Pärnumaa maitsete aastat rahastatakse Eesti maaelu arengukavast 2014–2020.

Pärnumaa maitsete aasta on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks. 2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähemat infot juubeliürituste kohta saab veebilehelt www.EV100.ee.

Toidumeene konkursi lisateave

3 kommentaari
 1. Valige 4 aastat ago
  Reply

  toiduks ikka see, mis tulemuseks annab SITA, mitte PASA. Alustage seega tagantpoolt.

 2. Häid isusi 4 aastat ago
  Reply

  Lõuna-Koreas ei maksa imestada, kui pikkade nuudlite läbilõikamiseks tuuakse lauale käärid. Nuudlid tuleb lihtsalt suhu panna ja siis mugavalt kääridega läbi lõigata.
  Jaapanis või ka Teravmägedes tuleb restorani minnes sageli jalanõud ära võtta ja sokkides- sukkades saalis ringi käia.
  Hiinas ja Jaapanis on luristamine ja matsutamine täiesti aktsepteeritud. See näitab, et klient on toiduga rahul. Jaapanis ja Hiinas ei maksa restoranis teenindajatele jootraha andmiseks peenraha otsimisega vaeva näha. Vastupidi, jootraha andmisega solvatakse teenindajaid. Kindlasti tuleks aga jootraha jätta USA-s, kus kavalamad restoranid on juba arve peale jootraha summa ette kirjutanud.
  USA-s ei ole meie moodi noa ja kahvliga söömine kuigi viisakas. Etikett näeb ette, et nuga kasutatakse ainult lihatüki lahtilõikamiseks, siis aga asetatakse see kõrvale, kahvel võetakse paremasse kätte ja jätkatakse söömist ainult kahvliga. Nugade hoidmiseks võivad laual olla spetsiaalsed hoidjad.
  Tais on söögiriistadeks lusikas ja kahvel, kusjuures lusikaga süüakse, kahvel on ainult abivahend toidu asetamiseks lusikale.
  Indias süüakse paljusid toite näppudega. Meelde tuleb jätta, et selleks tohib kasutada ainult parema käe näppusid. Vasak käsi on roojane ja seda ei maksaks toidu söömisel kasutada, ka mitte vasakukäelistel!
  Ka Jaapanis on täiesti loomulik süüa sušit näppudega ja selleks ei pea kasutama pulkasid.
  Kui meile on õpetatud, et taldrik tuleks tühjaks süüa, siis Hiinas on etiketikohane veidi toitu taldrikule alles jätta. Sellega austatakse võõrustajat ja antakse märku, et toit oli nii külluslik, et külaline ei jaksa seda ära süüa.
  Šanghais võib leida restorane, kus WC-sse tuleb minna läbi köögi. Köögipõrandal võib märgata puure, kus elavad maod, kes võivad peagi jõuda küpsetatuna klientide söögilauale.
  Mainori õppejõu sõnul on maailm šokeerivaid ja erilisi restorane täis. Näiteks on sellised, kuhu inimesed võivad tulla alasti (naked restaurant) või ka WC-restoranid (modern toilet restaurant), kus salvrätikuteks on tualettpaberirullid ja toolideks WC-potid. Indias võib külastada restorani, mille laudade vahel on hauaplatsid; Tais aga kondoomirestorani; Taipeis restorani, kus valgetes kitlites teenindajad toidu süstlast välja pritsivad. Seega, restoranide maailm on igal sammul täis üllatusi. Julge ainult proovida ja ole avatud uutele kogemustele!

 3. Rasked traktorid tapavad mulla huumuse,vihmaussid,mutid,inimkonna tervise.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.