Eesti esimene robotjurist pakub abi inkassofirmadega suhtlemisel

Käesoleval nädalavahetusel osales #BaseCampi programmeerimismaratonil Eesti Õigusbüroo, mille IT-arendajad ehitasid koostöös juristidega 48 tunni jooksul valmis Eesti esimese robotjuristi, kes aitab koostada inkassofirmade nõuetele vastukirju.

Messengeri keskkonnas toimiv robotjurist Juura genereerib oma vestluskaaslasele vestluse lõpuks dokumendi, mille edastamisel inkassofirmale käivitub protsess, mis enamasti viib nõude vähendamiseni. Teenus on seejuures tasuta.

Sarnase põhimõttega esimene robotjurist maailmas loodi 2015. aastal Ühendkuningriigis. Roboti nimi oli DoNotPay ehk ÄraMaksa ning see aitas vaidlustada parkimistrahve. Parkimistrahvid on Suurbritannias üks levinumaid probleeme, täpselt nagu inkassonõuded Eestis. 
Eesti Õigusbüroo tegevjuhi ning robotjuristi idee eestvedaja Artur Fjodorovi sõnul on inkassode kõrvalnõuded niivõrd suured, et 10 eurot võlgu olevalt inimeselt nõutakse koos kõrvalnõuetega 100 eurot.

“Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi koostatud analüüsi põhjal on inkassofirmade kõrvalnõuded suurusjärgus 80-90 protsenti. Väga sageli tuleb ette, et inimestelt nõutakse 10-20 korda põhivõlast suuremaid summasid. Sama analüüsi kohaselt nõutakse kohtuväliselt ligikaudu 38 000 inimeselt suurusjärgus 24 miljonit eurot, millest  80 protsenti on puhas õhk ehk alusetud nõuded. Kõige jahmatavam sealjuures on, et 85 protsenti inimestest ei vaidlusta kunagi oma nõudeid ja maksavad kogu nõutud summa. See on viie aasta tagune statistika ning tänaseks on mastaap kordades suurem,” sõnas Fjodorov, keda teeb murelikuks, et inimesed ei tea oma õigusi ega oska enda eest seista. “Inimesed on harjunud mõtlema, et juristiteenus on kallis ja nad ei suuda seda endale lubada ning samal ajal kasutavad inkassofirmad inimeste teadmatust ära. Meie aga ehitasime neile tööriista inkassole vastukirjade koostamiseks ning seda saab mugavalt ja täiesti tasuta kasutada Messengeri vestluskeskkonnas.”

Juuraga saab suhelda Eesti Õigusbüroo kodulehel www.juristaitab.ee või Eesti Õigusbüroo Facebooki vestlusaknas. Otselink Juurale asub aadressil m.me/juristaitab.ee

Eesti Õigusbüroo pakub alates 2017. aasta aprillist koostöös justiitsministeeriumiga kõigile Eestis elavatele inimestele tasuta või soodustingimustel õigusabi. Abi saavad kõik Eestis elavad inimesed, kelle keskmine brutosissetulek jääb alla keskmise brutosissetuleku 1,5-kordsele määrale ehk ei ületa 1981,5 eurot.

BNS

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.