Filmides on midagi valesti…

MARI-LIIS LILL FOTO: PEETER LANGOVITS/ SCANPIX

Mart Ummelas, ajakirjanik

Kas mäletate näitleja Mari-Liis Lille sensatsioonilist avaldust 2013. aasta aprillist? See tekitas tõelise eufooria parempoolsete leeris. Nüüd on meil tema näol „puhas leht“- kes räägib tõtt nagu süütu laps! Ent kriitika varjus esitatud alusetute süüdistustega aeti nii-ütelda „oma asja“.

Meenutaksin siinkohal üht lõiku Mari-Liis Lille avaldusest: „Ligi paarkümmend tuhat inimest kirjutab alla pöördumisele, mis kritiseerib võimu ja rahva kaugenemist teineteisest, aga mitmed juhtivpoliitikud vastavad sellele üleoleva muigega, et pöördumine on sisutühi ja enne oleks võinud mõelda, mida kirjutada. Mis on sellel pildil valesti? Me elame demokraatlikus riigis, ometi kasutatakse rahvasuus Tallinna linnavalitsuse tegevuse kirjeldamisel järjest sagedamini sõna „okupatsioon” ja oodatakse selle lõppemist. Mis on sellel pildil valesti?“

Niisiis, juba viis aastat tagasi sai palju aastaid tallinlaste ühtsete häältega linna juhtima valitud Keskerakond selles ebardlikus avalduses nimeks „okupatsioon“. Mis mõttes? Euroopa pealinnade seas pole vist edukamat ja silmapaistvamat pealinna kui Tallinn. Tasuta ühistransport, IT-teenused, sotsiaalmajad, pensionäride toetamine ja parim koolivõrk. Aga ka näiteks alkoholimüügi piirangute tärmin, mis sai alguse just sellest linnast. Rääkimata tollest abrakadabrast, kuidas linna valitseti enne Keskerakonna tulekut. Seepärast suhtusin juba toona sellesse avaldusse kui teatavasse poliitilisse manifesti, mis mängiti välja enne nn. rahvakogu. Kas keegi veel mäletab, mis asi see oli? Nüüd on platsis „Eesti 200“ ja muud sellised „tõekuulutajad“.

Toon veel ühe tsitaadi Mari-Liis Lille üsna silmakirjalikust artiklist: „Nii et iga Eesti Vabariigi kodanik tunneks, et ilma temata saadaks halvemini hakkama, et teda on vaja, isegi kui tema kodune keel on vene keel, kui ta elab maal, kui ta on kaotanud töö, isegi kui ta on otsustanud saada rohkem kui kolm last, kui mõni tema pere liikmetest on raskelt haige, kui ta tahab elada koos samast soost inimesega, isegi kui ta töötab kultuurivaldkonnas. Nii et kui me annaksime neile kas või korraks suppi segada või tolmuimejaharja hoida või lambilülitit vajutada.“

Ausalt öeldes, kommentaarid on liigsed. Nüüdseks on Mari-Liis Lill taandunud oma lapsi kasvatades koduseks pereemaks. Tubli! Sellest on eesti rahval palju rohkem kasu kui eelnevast drastilisest sõnavõtust.

Tegelikult ei tahtnud ma üldse tegelda proua Lille (Uukkivi) kaasusega. Lihtsalt toonase artikli pealkiri andis mulle idee pisut jagada oma mõtteid Eesti Televisiooni taasiseseisvumispäevaga seotud kava üle. Muidugi oli suurejooneline „Üheslaulmine“. Kahjuks rikkus peo ära minule kui pensionärile liigagi kallis pilet, nii et eelistasin kaasa elada teleri ees.

20. augustil sain 65-aastaseks. Sain umbes 600 õnnesoovi Facebooki kontole. Kahjuks väga vähe oli nende seas erakonnakaaslasi. Õhtul vaatasin president Kersti Kaljulaidi vastuvõttu Kadrioru lossi Roosiaias. Olen korra seal olnud, kui Toomas Hendrik Ilves kutsus mind kui sõnavõistluse nime „Sõnaus“ autorit seda päeva tähistama. Olin muidugi meelitatud, ehkki pole kunagi selliseid ametlikke vastuvõtte pidanud muuks kui kutsuja enesekehtestamiseks ja enamiku kutsutute eneseeksponeerimiseks.

Nüüd aga kallas paduvihma. Mu kaastunne! Edasi aga saime ETV kavas näha mitmeid aastate eest tehtud filme, mis mingitpidi seostusid selle mälestusväärse päevaga.

Samal õhtul võisime „Rodeos“ taaskord näha sangarlikku Mart Laari, kusjuures jäi lõpuks arusaamatuks, miks ta ikka pidi üldse oma peaministritoolilt tõusma ja lahkuma. (Järgmisel korral oli asi selge, sest ta tulistas Savisaare pilti.) Kas tõesti vaid rublatehingu varjamise pärast? Olid ju ka absurdne omandireform ja reisilaeva „Estonia“ põhjaminek. Tundub, et dokumentalistidel jäi korraga nii aususest kui ka sõltumatusest puudu.

Kummaline oli ka järgmistel päevadel esitatud film „Tuglase Selts: viis tähtsat päeva“. Ma ei tea, kes olid selle 2012. aastal valminud filmi tegelikud autorid. Režissöörina mainitud Arto Koskinen on mulle tundmatu tegelane. Tunnen Eva Lillet enam kui 35 aastat ja hindan tema panust selles filmis suurepäraseks. Ka Kulle Raig, kes küll mulle teatas, et tema sattumine filmi oli üsna juhuslik, rääkis asjast, nagu mäletas. Ent siis ilmus korduvalt kaadrisse Indrek Tarand! Soome Instituudi vastvalitud juhina suhtlesin aktiivselt eesti noortega, kes õppisid Helsingis. Mäletan hea sõnaga tänast kaitseministrit Jüri Luike, kellega sattusime paaril korral „Kappeli“ kohvikus kokku kirjanik Mati Undi ja paljude teistega, kellega koos sõlmisime okupatsiooniajal katkenud suhteid Soome kultuuriinimestega.

Nagu olen nüüd kuulda saanud, oli Indrek Tarand, kes töötas pesumajas, palutud laiali viima kirju erinevatele Helsingi aadressidele. Filmis kerkis ta aga lausa Lennart Meri kõrvale. Kahjuks ei küsitud minult seda filmi tehes midagi, ehkki olin need viis päeva sündmuste keskpunktis.

19. augustil istusin Lennart Meri selja taga Luumäel Eesti-poiste mälestusmärgi avamisel. Olin kohal ka Lennart Meri mälestusväärsel pressikonverentsil Tuglase Seltsis. Sealt siirdusin „Helsingin Sanomate“ palvel nende toimetusse, et jälgida Eestis toimuvat tollase ainsa vaba kanali ehk Eesti Raadio kaudu. Viibisin seal umbes kella 3-ni öösel, kui toimetus oli peaaegu tühjenenud, nii et sain vabasse maailma esimesena vahendada sõnumi Eesti otsusest taastada oma iseseisvus. Ajaleht andis välja 7 uut trükki. Päev hiljem valiti mind Soome Instituudi juhiks Eestis.

Neist asjadest pole selles filmis muidugi piuksugi nagu ka paljude teiste meie juhtide tegelikust rollist taasiseseisvumisel. Aga pesumaja-poiss Indrek Tarand on seal uhkelt esindatud nagu tõeline sangar.

Niipalju siis lähiajaloo kajastamise objektiivsusest. Kas oli neis filmides ka ehk midagi valesti nagu Mari-Liis Lille avalduses!?

 

12 kommentaari
 1. urt mammelas 4 aastat ago
  Reply

  Ise oled süüdi. Seisid ju selja taga!
  Oleks pidanud ettepoole ronima.
  Aga sina kannad naiste rinnahoidjat uhke mehikesena.
  KuidasHelme neid nimetas?
  Vist mingid HOxOD?

 2. Mart Ummelas 4 aastat ago
  Reply

  Urt Mammelas. Pole ilus varastada teise ajakirjaniku pseudonüümi. Ka muu kirjutis jääb arusaamatuks. Kui rinnahoidja naljast aru ei saa, ei maksa siia oma nõmedusi kirjutada.

  • Aga 4 aastat ago

   Mart, kuhu jäi tõerääkimine 28.08., mille kunagi välja kuulutasid? Kui esitlesid oma paksu paljastusraamatut sahkermahkrist, siis kus see toimus ja miks ETV, Kanal 2 ja 3 ja TTV sellest vaikivad?

 3. Tubli 4 aastat ago
  Reply

  Mart! Nüüd võtab EKRE su kindlasti oma ridadesse ning koht esikümnes on ka kindlustatud. Sina 10., Ärnits 9. (tema jõudis sust ette). Seega oled järgmisest kevadest 99%-lise tõenäosusega paksu palga peal (aga Heimar jääb keskbande 40ndana välja!). Ja ära unusta siis oma palga tõstmise poolt hääletada. Et nupud sassi ei läheks nagu mõnel keskmisest kõvemal tinutajal.

 4. Mida 4 aastat ago
  Reply

  öelda Mardi lullutuse kohta?
  1) Kui räägitakse rahvas ja võimu vastandumisest või eemaldumisest, siis pole Eestis korda. Sest kuidas saab iga päev demokraatlikuks Eestiks kuulutatud liiduvabariigis minna rahvaga vastuollu mingi ebamäärane võim, kui võim peab täitma rahva tahet? Siis saab kohe küsida, milline see tahe on ja kes ja kuidas on see välja pigistatud? Ega ometi mõelda nii, et kui korra valisid, siis edaspidi valijad oma huvide eest seista ei tohi, kuni järgmise valimiseni? Mis demokraatlikkusest me siis räägime, see ju puhas vale.
  2) Mis puutub keskbande võimutsemisse Tallinnas, siis Mart peaks teadma, et keskbande on juba 3ndat valimistevahet järjest võimul tänu KOV valimisseaduse mittetäitmisele. Nõuab ju sealne põhisäte kohtade jaotamist bandedele võrdelisel põhimõttel, kuid keskbande on ebaseaduslikult saanud juurde enam kui 5 kohta ning ainuvõim ongi olnud tagatud. Mis sest, et sellise totra valimisseaduse on vastu võtnud riigikogu, kus on enamuses olnud keskbande vastased.
  3) Vaatan, millised on need saavutused, mille Mart trumpidena lauale käib.
  Tasuta ühisvedu – puhas sotsialism ehk teise kulul elamine.
  IT-teenused – siin all võib mõista erinevaid asju. Kuid tõik on, et hääletatakse ikkagi pabersedelitega. Ja kui midagi rahvale hääletada antakse, siis 1. punkt on mingi ebameeldiv koht ja 2. kuskil mujal. Tule mõistus appi!
  4) Sotsiaalmajad – samuti sotsialism. Aru võiks saada odavatest poolmugavustega üürimajadest, kuid 0-tasemega elamispind linnarahva arvel ületab taas mõistuse.
  5) Pensionäride toetamine – ilmselge valimiseelne altkäemaks. Ise ollakse võimul Eestis aga ühtset abirahade kava (40% eelarvest, mis tagaks kõikidele surmaeelikutele, ka Mardile(!) 600€ kuus) ei kuule kuskilt. Ikka vanaviisi sõnnikuhunniku ilustamine lilledega, et vähemalt pilt oleks ilus.
  6) Parim koolivõrk on samuti vaieldav, sest juba koondatum elukond võimaldab kiiremat kooliskäimist kui maakolgastes. Kuid kui koolidest veetakse laisad ja lollid läbi, siis milline on nende parimate koolide tase allpool esikolmandikku, mis lööb läbi igal pool? On ju ninaprouaks keskbandelane Mailis.
  7) Kuulun samuti nende väheste hulka, kes tinutavad vähem kui Mart, kuid kärakabuss Tallinn-Ikla sellele uhkustamisele midagi juurde ei anna.
  8) Kui Mart heidab ette segadustes linnavalitsemist, siis on viga ikkagi seaduses, et rahvas ei saa oma sõna öelda, sest kõike juhivad bandede ninamehed omavahel kakeldes. Järelikult tuleb hoopis linnavalitsemise korraldamiseks anda sõna rahvale ning valitsus peab neid otsuseid ka täitma.
  9) Saan aru, et 65-aastast peab kandma kandetoolis, eriti kui tal on sellised teened nagu tagapool. Lohutuseks võid lisada ka minu õnnitluse, sest mina lõustaraamatus ei eksle ning seetõttu ma sealset üksteise ärasöömist ei tea ega tunne.
  10) Õigel eestlasel (loodetavasti Mart ennast selleks ka peab) peaks olema niipalju julgust, et astuda vastu meiekeelsete nimede moonutamisele. Mitte Kaljulaidi, vaid Kaljulaiu. Pole see Kersti ju Kaljulait, mis ka siis peaks omastavas olema Kaljulaidu. Mis sest, et kersti ise tahab eputada, sellistele keelesolkimistele tuleb ühtse rindena vastu astuda. Ei mingeid rüüteleid, karilaidisid, savisaarisid!
  11) Muidugi oli absurdne omandikantimine, kuid see tuleks asja käsitledes ka lahti rääkida.
  12) Estonia hukkumist aga ei soovita suhu võtta, kui ise merendusest midagi ei taipa. Las urgitsejad lärmavad, nendega ei tasu alati kaasa minna, jääd ise lolliks.
  13) Imelik on Mardi etteheide, mingi filmi on teinud isik, kellega ta pole ühe laua taga olnud. Ei saagi kõiki tunda ja ikka tulevad uued peale. Selline valukarje näib juba selgelt ja sihiteadlikult teeselduna.
  14) Mis puutub Mardi istumisele või seismisele kellegi kõrval või taga, siis selle võtab parimini kokku vana lugu Rakke kandist.
  Enam kui 100 aastat tagasi tegutses seal lubjatootmisega Karl Kadak (kirjas ja siiani püstiseisval korstnal kui Kaddak). Karla oli lihtne eesti mees, käis vahel läbi ka oma tallidest ja lautadest. Kord tulnud ta laudast, varbavahed ligased. Tema sohver, igati uhkes saterkuues, tuleb teatega: Härra Kadak, just helistati Tartust, kutsuvad ärinõupidamisele. Karla vaatab uuri ja vastab: no lähme siis teele, ja astub automobiili juurde. Sohver kergitab kulme: kuidas nii, kas selliste jalgadega lähetegi? Karla vastab: tead mis, sina võid käia minu ees või taga, sind ei tunne mitte keegi, aga mind tunneb igaüks – mina olem miljonär Kadak!

  • Mets 4 aastat ago

   Ma ei viitsinud seda lugeda.

 5. Maali Maalt 4 aastat ago
  Reply

  tohoo, kremlimeelne sitavares Mart Ummelas on nüüd lausa vabadusvõitleja ja Eesti kangelane…

  • Kas 4 aastat ago

   sa siis ei teadnud, et Mart õõnestas NLKP-d jaNSVL-i seestpoolt. Ikka südamest. Ja nüüd teame, et just Mardi õõnestustöö oli kõige tõhusam. Sest kas NSVL varises kokku? Varises! Kas Estonija sai vabaks? Sai!
   Kas veel on kahtlejaid kui ajalugu räägib kindlalt üht.

 6. NSVL loodi tsaari rubla likvideerimiseks.
  Nii kui see saavutati siis hakati NSVL-i reorganiseerima EL-ks – NSVL ei lagunenud.

  20-ndatest kuni 60-ndateni kapitalistliku
  propaganda eest tapeti. 60- ndatest NLKP hakkas ise tegema kapitalistlikku propagandat-kinodes hakkasid jooksma Hollywoodi vaimuhaiged kapitalistlikud propaganda filmid a la Tommy and Jerry.

 7. Mart Ummelas 4 aastat ago
  Reply

  Nii lõbusad kommentaarid. Suudan endiselt ussipesa sisisema panna!

  • Miks sa nii teed? 4 aastat ago

   Sa käitud nagu Helmede kamp. Ka Putin torgib ussipesa. Pole tark tegu sinu poolt.
   Hakka viisakaks,ära enam viina joo,sest see jook kuulub tugevatele meestele.
   Sinul on juba Entsüklopeedia ajast riiklik jonn taskus ja see ei anna midagi head.
   Ole edaspidi korralik ja hea oleks, kui võtaksid endale naise, kes sinu eest hoolt kannaks.
   Kui sa muidugi ikka MEES oled. Kas oled, vä?

 8. Vello 4 aastat ago
  Reply

  Lugesin mõnd siinset kommentaari ja mõtlesin, et millist ajalookäsitlust saabki oodata rahvalt kes sellist pehmelt öeldes jama kirjutab. Ja muretseda ei tasuks mitte niipalju vildaka ajalookäsitluse kui tuleviku pärast milleni selline ajalookäsitlus ehk õigupoolest selle taga seisvad jõud kord kogu rahva viia võivad, paraku kaasa arvatud ka need, kes kogu seda komejanti lihtsalt vaikides ja midagi ette võtmata pealt vaatavad.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.