Kuhu jäid põnevad saated?

Televiisoreid müüv kauplus. Foto: ELMO RIIG/SCANPIX

Aivo Oina

Suve lõpul reklaamiti uueks hooajaks mitmeid uuestisündinud ja väga põnevaid saateid.

Kuhu nad siis jäid?

„Pealtnägija“ on jäänud vähemalt oma senisele tasemele. Temast välja koorunud „Radar“ ja „Kuuuurija“ pole kahjuks liikunud paremuse poole. „Radaris“ on nüüd küll kätega mitte vehkiv saatejuht ja päris suur tegijate pilt saatepeas, aga sisu on ikka nigelavõitu. Pikalt heietatakse ajalehtedes juba varem lahti seletatut ja küllaldaselt ka kommenteeritut.

Suurem osa reklaamiandjaist on suurkorporatsioonid ja neile on reklaami tellimine emapiimaga kaasa antud. Ega saate sisu neid küll ei huvita! Saavad aruande, et reklaamid on ära näidatud ja niimitu korda!

„Kuuuurija“ läks juba eelmisel hooajal pahuksisse oma klientidega ja kaevati kohtusse.

Paljus on inspiratsiooni saadud kunagisest „Võsareporterist”, kuid on unustatud, et aeg on teine ja inimesed on seaduste osas palju targemaks saanud. Kas oli tegu ebaseadusliku sissetungimisega või mitte, selgitab kohus. Samas oli pildis ka politsei ja seepärast jääb arusaamatuks kogu see oletatav ebaseaduslikkus, mis seal võis toimuda. Selge on see, et ükskõik millise sõna või pildi eetrisse, kasvõi sotsiaalmeediasse paiskamisel, peab hoolega eelnevalt järele mõtlema. Kas on see ikka seadustega kooskõlas ega riiva kedagi, kes juhuslikult kõrvalkaadris pildile jääb? Võib-olla oleks õigem näod varjutada?

Loomulikult on selline saade nagu „Kuuuurija“ väga vajalik. Kesknädalas kahel korral avaldatud Danske panga rahade kantimise loost tegid nad meeldetuletuseks kena kokkuvõtte.

Saate taga on meeskond. Süvenedes pahateosse, mida tahetakse eetrisse anda, tuleb eelkõige kindlustada enda toimetuse tagala. Näiteks minnes võõrale territooriumile, võtke kaasa seadusesilm ja üheskoos alustage sisenemiseks viisakalt loa küsimisest. Juba selle ja tunnistaja juuresolekuga olete esimese oletatava kari ületanud.

Samas on teletöös alati varuks mitu lisakaamerat, ja üks neist olgu kaugemal ja üldpilti hoidmas igasuguste võimalike vaidluste ennetamiseks.

Nüüd hakkab juba mängima professionaalne küsitlemisoskus. Krimisaadet tehes peab seda kunsti valdama. Seda juurde ei õpita. Kui oskust ei ole, pole ka edu loota. Mingid hilisemad heietused ei korva seda. Näitavad vaid saatejuhi oskamatust.

See paistis karjuvalt välja ka Viljandimaal tehtud endisest poliitikust. Teda saates polnud ja olid vaid ümbernurgajutud mingist oletatavast vägivallast. Tühi jutt, ja ei muud!

Tuleb ikka hoolega mõelda ka vaatajaskonnale.

Perepsühholoogi Helle Niidu sõnul kinnitavad uuringud, et vägivaldsete teleprogrammide ja laste hilisema vägivaldse käitumise vahel on seos. “Sellisele materjalile on tundlikumad nooremad, umbes 8–9-aastased lapsed, kes ei oska veel eristada telest nähtut reaalsusest,” sõnab ta.

19 kommentaari
 1. Puru silma 2 aastat ago
  Reply

  Telkar käib alla. Eriti hooaegade lõpus.
  Kohtu all olev saatetegija võib edasi vahutada?
  Kelle huvides?
  Ja need pikad monoloogid on lausa tüütavad!
  Aga, tegu vaid rahva lollitamisega, et vahiksid reklaame.
  Vaat, ei vaata!

 2. Ei 2 aastat ago
  Reply

  mingit varjutamist, kõik peab olema avalik! Ainult nii harjume aususe ja otsekohesusega. Ei salatsemistesse!

 3. Kuurija tegi ära 2 aastat ago
  Reply

  Kohtutäitur on pannud enampakkumisele ekspoliitiku Priit Toobali Viljandimaal asuva maja koos korraliku maatükiga. Kinnistu alghind on 40 000 eurot.

 4. Kuuuurija lõpulaulud 2 aastat ago
  Reply

  Kolm aastat tagasi, 2015. aasta novembris plahvatas skandaal – Keskerakonna peasekretär Priit Toobal meelitas alaealisi koolipoisse enda juurde sauna. Postimees avaldas toona 16-aastase noormehe vestluse Priit Toobaliga, milles poliitik kiitis nooruki sportlikku keha, uuris tema seksuaalseid eelistusi ja kutsus noormeest endaga viina jooma ning sauna.
  „Postimehe artikkel sai Priit Toobali karjäärile 2015. aastal saatuslikuks. Mees astus pärast loo ilmumist tagasi nii Keskerakonnast kui riigikoguliikme koha pealt. Ometi tundub, et Toobal sellest skandaalist suurt ei õppinud ja nüüd ronis jälle televisiooni.

  • Vaat mis juhtus! 2 aastat ago

   „Pool Viljandit arvas, et ta sai Toobalilt taha!“ sõnas noormehe tuttav. Tänaseks on noormees Viljandist põgenenud ja ei soovi, et keegi teda uues elukohas ära tunneks või teda selle looga kuidagi kokku viiks.

 5. nii ei tohi 2 aastat ago
  Reply

  Niimoodi ei tohi inimesi alandada!
  Kedagi pole süüdi mõistetud.
  Ainult LUST ISE ON KOHTU ALL!

  • Kui 2 aastat ago

   Eestis elada ameerikalike seaduste järgi, siis peaks 99% eestlastest kinni panema.

 6. oskamatus telkus 2 aastat ago
  Reply

  Tuleb tänavalt tüdruk ja kohe suurepärane saatejuht?!
  Kas pole valikut või on tegu taganttõukamusega?
  Imelik, et ei mingit kontrolli. Ei haritust, haridusest rääkimatta.
  Räägib, vahutab ja sedA PEAME USKUMA.
  õIGUS ON NEIL, KES SEDA KASTI IIAL EI VAHI!

 7. ikka kool 2 aastat ago
  Reply

  Põhikooliklassidele tunde andev sõbranna rääkis, et viimastel nädalatel on mitu lapsevanemat temalt uurinud, milline on koolis olukord homopropagandaga. Lapsevanemate arvamus on selge: seda tuleks vältida!

 8. Nagu männik loobus 2 aastat ago
  Reply

  Siiri Sisask loobub EKRE valimisnimekirjas riigikokku kandideerimast, sest tema väljaütlemised samasooliste perede kaitseks on tekitanud paljudes EKRE liikmetes pahameelt, teatas EKRE.

 9. Vaakudes hinge ekre 2 aastat ago
  Reply

  EKRE esimehe Mart Helme sõnul tuli erakonnale üllatusena, et Siiri Sisask teatas laupäeval toimunud volikogu ajal intervjuusid andes, et tema suhtumine omasooiharatesse on erinev. «See oli üllatus, sest initsiatiiv meiega liituda tuli temalt, mitte meilt ning ta kinnitas, et on programmiga põhjalikult tutvunud ning jagab selle seisukohti,» kommenteeris Helme. Esimehe sõnul tekitas Sisaski väljaütlemine erakonnas suurt pahameelt. «Võiks öelda, et see tekitas tõelise marutormi.
  Augusti algul ​Põlvamaal toimuvatel EKRE suvepäevadel tehti teatavaks, et nende ridades kandideerib endine Eesti Panga nõukogu esimees Männik, kes kolm aastat tagasi kandideeris Isamaa (endine IRL) juhiks. Kuu hiljem loobus ta sellest, sest ta täiskasvanud lapsed pidid kuulma jutte «Su isa on rassist!» ning vastama küsimustele «Kas su isa on rassist?».

  • Eks 2 aastat ago

   Siiri olnud katsekivi, et proovida EKRE tugevust. Oleks nad kohe alla andnud ja pederaste õigustama hakanud, oleks ka neile endile lõpp saabunud. Kuid Siirike ei osanud EKRE juhtivatesse ridadesse pugeda ja tegi kohe suukese lahti.
   Männik on üldse nõrga iseloomuga. Juba tema kuulutus, et tema ei tea midagi, ta tahab vaid inimestele head, räägib iseenda eest. Sellised kallaletungi korral on esimesed, kes käed püsti okupandile vastu sammuvad “suur ja lai on saabas, mis mu jalas”.

 10. ni lihtne see ongi 2 aastat ago
  Reply

  Mart Haber ja Taivo Piller saavad peagi isadeks: kaksikud peaksid saabuma hiljemalt mardipäevaks!
  Nüüd kasvatavad tublid ped*isad lapsed üles ja loomulikult tugevdame sellega Siiri Sisaski tõde tublidest vanemaist.
  Jääb üle veel ka Helmed kampa saada ja see erakond võidab valimised!

  • Tegemist 2 aastat ago

   on sulaselge inimkaubandusega. Ning meil tahetakse just seda seadustada.
   Muide, kui sama kommi panin Delfisse, siis Luige Hansu tsensor kustutas kohe ära. Mitte ei kannatata seal otseütlemist ega tõerääkimist. Selline on Eesti tänane vaimne pale ja tase.

 11. ja ongi otsas 2 aastat ago
  Reply

  Ütles nimepanija selgesti:
  Lõpeta see jama ära ja mine koju rahus tuduma!
  Las kaaperdavad nime.
  Nimi siin riigis ei maksa midagi.

 12. see on sigadus 2 aastat ago
  Reply

  Katrin Lust oli saanud lugejalt vihjeid, et suvel astus Räpina ehituspoodi sisse üks memm, kes virutas letile rahapaki ja nõudis selle vastu katuseplekki. Seal ei tahetud sularaha hästi vastu võtta, aga ta selgitas, et muud moodi ta raha anda ei saa, sest pangakontot pole tal elus olnudki. “Selline inimene Eestis on vaatamisväärsus!” sõnas Lust ja otsustas vanaproua üles otsida.
  Saates avaldati aga vanaproua täpne aadress. Facebookis “Kuuuurija” lehel on paljud saate vaatajad maruvihased, kuna nende arvates käitus Lust vastutustundetult.
  “Kas selle peale ka mõeldi enne saate tegemist, et kõik kriminaalid kes vähegi läheduses elavad juba sügavad peopesasid? Kui uskumatu täpne kirjeldus veel elukoha kohta. Millised selged vihjed vanaproua rahamajanduse kohta,milleks?” kirjutab üks.

  • Pole 2 aastat ago

   siin mingit sigadust. Kui inimesed ei julge enam oma kodus vabalt ringi liikuda, siis on asi juba valitsuse tegematuses. Miks pole igal pool politsei kaitset? Vastutab valitsus! Kes juhib valitsust? Ratta Jurka! Las siis vastutab, miks me peame end salastama ja kõiges salatsema.

 13. Kahjuks jah 2 aastat ago
  Reply

  Tegelikult, mis siin rääkida, nii ebaprofessionaalset saatesarja on niigi piinlik vaadata.

  • Katrinil 2 aastat ago

   jääb puudu sõnaoskusest, et küsitletav relvituks teha. Vähe tulu on paljast pealekäimisest.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.