Keskerakonna uus programm panustab keskklassi arengule

Fotol: Aadu Must

Keskerakonna uus programm on valmimas ning erakonna piirkonnad annavad sellele lähipäevade jooksul oma heakskiidu, ütles erakonna volikogul programmitoimkonna juht Aadu Must. Järgmise nädala lõpul aset leidval Keskerakonna kongressil on kavas uus programm heaks kiita.

Aadu Must, kas nüüd võib uue programmi kohta öelda, et see on valmis?

Sisulise poole pealt oli meil ligi 100 lehekülge uut teksti valmis juba mõni aeg tagasi. Vahepeal toimus selle redigeerimine ja toimetamine ning nüüd oleme valmis selle esitama viimaseks ülevaatamiseks erakonna piirkondadele, et siis 13. oktoobril aset leidval kongressil see vastu võtta.

Keskerakonna eelmine programm võeti vastu 2005. aastal. Millised on nüüd muudatused uues programmis võrreldes varasemaga?

Et Eestis on nende aastatega toimunud palju muutusi, on muutunud ka programmi tegemise taustsüsteem. Teisalt on mitmed toonased soovid juba täitunud ning mitmed asjad kaotanud oma aktuaalsuse. Kuigi erakond polnud vahepeal hulga aastaid võimul, on karavan edasi liikunud ning tuleb osadele probleemidele leida uusi lahendusi.

Erakonna üldprintsiibid ja selgroog on jäänud uues programmis samaks. Need on demokraatliku riigi areng ning arvuka keskklassi tekkimine ja selle eest seismine. See puudutab nii inimesi kui ka ettevõtjaid, kes, olles lojaalsed Eesti riigile, siin makse makstes panustavad töötajate heaolu parandamisse. Uues programmis on igati tähtsustatud investeerimist inimkapitali. See ei tähenda muidugi seda, et alamklassi eest me programmiliselt enam ei seisa. Ikka seisame, aga see tähendab neile koolitusi ja täiendõpet, et elus edasi pürgida. On ju Eesti inimesed olnud alati õppimise usku.

Meile on öeldud: te olete küll keskklassi, aga ka pensionäride partei. Jah, oleme ka seda. See on meie maailmavaateline nägemus, et seame oma sihiks sotsiaalse ebaõigluse vähendamise, ning seda tuleb teha eeskätt pensionäride osas, kellele ühiskond on tulu jaotades liiga teinud. Me oleme pensionäride kaitsjad. Aga ka näiteks sundüürnike kaitsjad, kes on meil programmis ikka ära märgitud.

Kas haritud keskklassi poole pürgiv inimene on siis põhisuunaks?

Haridus on võimas investeering tulevikku. Oleme tähtsustanud erinevaid haridusastmeid ning seda mitte ainult kõrghariduses, vaid ka näiteks kutseharidust. Riik vajab häid spetsialiste ning kutseõpe on ühiskonnale vajalik.

Käsitlust leiab ka elukestva õppe põhimõte ja täiendõpe, mis loob hästi konkurentsivõimelise töötajaskonna. Ülikoolide initsiatiiv siin on väga teretulnud.

Kas programmi jäävad ka sotsiaalne turumajandus ning astmeline tulumaks, mis on erakonna majanduspoliitilised sihid olnud kaua aastaid?

Need on ikka meie nurgakivid ning programmilised põhimõtted. Samas tahame tähelepanu pöörata ka ametkondlikule killustatusele. Näiteks eesti keele õpetamisega tegeleb riigis seitse ministeeriumi, mis tekitab asjatut sekeldusi ja infomüra ning pigem kahjustab seda valdkonda. Ühe valdkonnaga tegelevad asutused on vaja koondada ühte.

Kuidas on integratsioon ja kodakondsuse teemad välja toodud?

Erakonna volikogu on juba öelnud ning ka uues programmis seisab lihtsustatult öeldes see, et hallid passid peavad jääma minevikku. Eestis ei saa olla niipalju määratlemata kodakondsusega inimesi; ning selle probleemi lahendamiseks kutsume ka teisi üles panustama. Me ei karda ka sõna „rahvuslikud kultuuriseltsid“. Samas me rõhutame eestikeelset tasuta haridust.

Kas jäävad samaks välis- ja julgeolekupoliitika põhimõtted?

Meie integreeritus Euroopa Liidu ja NATO-ga on välispoliitilised nurgakivid ning jäävad ka selleks. Räägime ka koostööst lähinaabritega, sh Balti riikide vahel, mis teeb meid rahvusvaheliselt veelgi tugevamaks.

Küsis Aivar Jarne

 

 

 

 

12 kommentaari
 1. Maali Maalt 4 aastat ago
  Reply

  See on tõesti uudis.
  Keskerakond on alati olnud vaskaäärmuslik kremilmeelne erakond kes esindab pensonääre ja viiendat kolonni.

  • maali maalt 4 aastat ago

   Eelmine Maali on liba. Aga Aadu jutt pole kah enam kuigi veenev, sest ta reetis Edgari, parimatest parima poliitiku.

  • Maali Kuult 4 aastat ago

   Edgar, Edgar über alles!

 2. Vapustav 4 aastat ago
  Reply

  lugeda, kuidas endast lugupidav haritud inimene promob töökate röövimist ja siis röövitud raha altkäemaksudeks jagamist.
  Ning samuti tekib küsimus Aadu mõistuses, kui ta räägib nii usklikult mingist demokraatlikust riigist, ehkki meil ei kuulu võim rahvale ning riigi asemel on meil liiduvabariik.
  Kokkuvõttes – lihtsalt JUBE!

 3. Pole 4 aastat ago
  Reply

  seniajani aru saanud, mis müstiline loom on KESKKLASS? Millega seda mõõdetakse? Kui õnnetundega ja meil on neid 25%, siis kuhu jäävad keskmikud, kui mõõdetakse ainult jahh:ei põhimõttel?
  Või on aluseks mingi muu märgis, nt kel on 1 auto aga ta pole suutnud seda kohe välja osta, vaid rendib? Nüüd juba saaksime mingi kindla koguse küll.
  Või on keskmikud need, kel oma maja? Kasvõi lagunenud, et kohe-kohe variseb kokku, sest ellujäänud vanamutt ei suuda ega oska seda parandada. Taas saame mingi koguse.
  Äkki on keskmikud need, kel eelmisest palgast raha alles aga ikka järgmisel palgapäeval vaadatakse veebist, kas ikka kanti üle? Jälle üks kogus olemas.
  Toon ka ühe näite arvudes:
  Juku saab kuus 300€, kulutab 250€, tal pole lihtsalt rohkem kulutada vaja.
  Möku saab kuus 3000e, kulutab kõik ära ja võtab veel 100€ võlgu.
  Juku käive on võrratult väiksem, kuid kokkuvõttes on tal Mökuga võrreldes +150€. Kogub nii terve aasta ja võib 1800€ kulutada nt reisimisele. Sest raha tuleb nagunii ära kulutada, sest välispangad võtavad selle nagunii ära.
  Kumb siis elab jõukamalt, Juku või Möku? Ja kumb on oma eluga rohkem rahul, sest ei pea tegema endale kitsendusi?
  Kui nii arvutada ka võimalikke keskmikke ainult sissetuleku alusel, kuhu me jõuame, kui tulemus on ette vigane?

 4. Seletage mulle ära mida meil 4 aastat ago
  Reply

  nimetetekse maj. kasvuks.
  Kas see on maj. kasv kui paneme isegi töötavatele pensionäridele tulumaksu jne.
  Hiljuti arutasid töölised palga kasvust. Kuidagi ei saadut sotti? Leiti, et kui tõstetakse ilusate ja rikaste töötasusi, siis keskmine palk tõuseb.
  Minu arvates on maj. kasv siis kui eelmisel aastal tootjad tegid 10 kasti ja tänavu tegid 50 kasti (näide). Kaubad kallinevad ja tõmbavad taskust raha ära ja see riigi käsutuses. Soomlased on loobunud siin kauba ostust. Ütlevad, et teie riik on kallis. Rahvas lutsitakse tühjaks. Kas see on majand. kasv. Ei ole. Massiliselt saavad inimesed töötasu kaugelt alla meile näidatud keskmist töötasu. Saavad väga paljud ka alla lubatud miinimumi. Töötasusi ei saa tõsta kuid ostetakse kalleid autosi. lennikeid, kaatreid jne. Ehitatakse losse.
  Kust see kasv tuleb ja kuidas siis pidevalt keskmine tõuseb?
  Järgmisel aastal vist lubati 3% kasvu. Kas see tähendab uusi hinna tõuse ja maksude tõuse. Lubab ka praegune valitsus head elu. Lubas ka orava partei jõukust ja ikka tolgendame elatustaseme poolest viimaste rivis.
  Pensionärid kahe aasta pärast saavad pensione + 100 euri lisaks. Selle aja peale riik peab hädaga lisama selle 100 euri, muidu ei suudeta tasude makse, soojust, ravimite kulutusi. Niisugune kapitalism ajab suure osa inimesi puu alla elama.
  Ratas oma kõnes niimetas meie riiki heaolu riigiks. Kellele hea ja kellele silmus.

  • Majanduskasvu 4 aastat ago

   ei tohi mitte mingil juhul arvestada rahas, rahal on kalduvus värtusetustuda ning tulemus on vigane.
   Palju näitlikuma pildi saame siis, kui võrdleme millegi kindla tootmismahtu 1968.a ja 2018.a. Palju oleme nüüd mingit ehitusmaterjali tootnud, palju toiduaineid, palju majapidamistarbeid. Kardan, et meie kasv on miinusmärgiga.
   Ka ei saa seejuures hinnata asjade kvaliteeti, sest see muutub ajas. Praegu on paljud asjad selgelt paremad (nt telekad parema pildiga), kuid omas ajas pakkus tollane telekas ehk suurematki rõõmu kui tänane mitmekümnekanaline.
   Samuti lasti siis välja raamatuid, mis loodi nullist, nüüd paljud nikerdatakse vanade põhjal ümber, lisatakse vaid mõni värviline pildike.
   Ka peaks andma pildi majanduskasvust rahulolu võrdlus, seda aga me kunagisest ajast ei tea.

 5. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Ei olnud terve päev kodus ja nüüd tegin arvuti lahti, aga näe liba- Maali Maalt on siin juba 2x kirjutanud. Esiteks Keskerakond pole mingi kremlimeelne erakond.

  • Maali Maalt 4 aastat ago

   Eelmine Maali on liba.
   Keskerakonna kremlimeelsust tõestab nende leping Putiniga.

 6. maali maalt 4 aastat ago
  Reply

  Tegelikult on see leping une seisus, aga on väga õige.Kui te olete tähele pannud Trumpi viimase aja kõnesid, siis te saate aru, et ta tahab neist väikestest satelliitidest (väiksed kolmandad vaevalt hingitsevad riigid) lahti saada. Trumpil on 21,5 triljonit välisvõlga ja ta teab väga hästi, miks suur impeerium NSVLiit lagunes. Tal on kõige tähtsam -USA FIRST. USSR oli riik, kes ostis naftarahade eest sõprust nii Lõuna-Ameerika, Lähis-Ida riikide ja Kuubaga. Oma rahvas nälgis. Venemaa ei osta enam kinke kellelegi, vaid müüb. Lõpuks, kui USA pöörab meile selja, peame hakkama Venemaaga kauplema või kätt väristama, et ellu jääda?

 7. Ei ole kindel kas Ratas jääb valitsema. 4 aastat ago
  Reply

  Mina teda ei vali, olgugi, et olen Keskerakonnas.
  Alatustel saab olema karistus. Usun seda.

  • Keda 4 aastat ago

   valitakse juhtideks? Ikka neid, kes oskavad ilusti mitte millestki rääkida aga asja seestpoolt ei mõika. Jurka ongi üks selline ere näide. Suurepäraselt sobiks ta koos Ansipigi ENSV aega kuskile tillukest kompartei rakukest juhtima.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.