Kõlvart: Kas Sina, hea Kristen Michal, tead, mis on riigilipu austamine?

Tallinna linnavolikogu. Mihhail Kõlvart Foto Tairo Lutter/Scanpix

Eilsel Tallinna Linnavolikogu istungil jätkus poleemika Eesti riigilipu volikogu saali toomise ümber. 

„On kurb vaadata, kuidas reformierakondlasest kolleeg Kristen Michal püüab poliitilistel kaalutlustel vastandada Kõlvartit ja Eesti lippu,“ ütles Tallinna Linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart.

„Ma saan aru, mida ja miks ta püüab seda teha. Mul on aga küsimus: „Kui mitmel korral on Sul, hea Kristen Michal, olnud elus võimalus seista rahvusvahelisel areenil, kus tänu Sinu pingutustele heisatakse Eesti riigilipp, mängitakse Eesti riigihümni ja sajad inimesed erinevatest riikidest tõusevad Eesti riigi sümboolika auks püsti? Minu elus on selliseid kordi olnud kümneid. Need on olnud kõik erilised ja väärtuslikud hetked. See on tõeline riigilipust lugupidamine, mitte sinimustvalge kuritarvitamine endale tähelepanu pööramiseks,“ lisas Kõlvart.

„Praegu toimuv kemplemine riivab mind ja paljusid teisi inimesi, sest Eesti riigilippu kasutatakse nii madala profiiliga poliitilises mängus,“ ütles Kõlvart. Volikogu esimees selgitas, et volikogu on otsinud lahendusi ning kohta, kuhu suurt riigilippu paigutada ja selleks on kaasatud ekspert. Kõlvart tõi välja, et suure riigilipu saali sissetoomisel on oma etikett, nagu ka Eesti lipu kasutamisel siseruumides. Riigikantselei kodulehel seisab: „Eesti lipp on nii riigi- kui rahvuslipp, seetõttu tuleb seda kohelda austuse ja väärikusega“.

„Hea ja ühtse lipu kasutamise praktika kujundamiseks on seal sõnastatud täpsed soovitused ja olemas kõigile tutvumiseks,“ lisas Kõlvart. „Südamest loodan, et me suudame jääda väärikaks oma tegevuses linnavolikogus, nagu ka mujal, ning tunda uhkust Eesti riigilipu üle.“

Tallinna Linnavolikogu kantselei pöördus 20. septembri ja 4. oktoobri istungite vahelisel ajal volikogu istungite saali kujundusprojekti autori, Siiri Nõva poole, et leida suurele riigilipule saalis sobilik koht ning saada tema eksperthinnang. Tegutsedes vastavalt eksperdi juhistele paigutati suur riigilipp hoone kolmanda korruse aatriumisse ning ruumis tehti vajalikud ümberkorraldused. Lisame arvamuse täies mahus ning arhitekti loal.

Riigilipu paigutamisest Tallinna Linnavolikogu istungite saali, Siiri Nõva 30.09.2018, volitatud arhitekt tase 7, ST arhitektid OÜ.

Tallinna Linnavolikogu Kantselei istungite saali siseruumides kasutatava alusel riigilipu paigutamise võimalusi analüüsides on selgunud, et sobivaim lähim asukoht on kolmanda korruse fuajee klaasvitraažiga seina keskosas.

Nimelt vajab riigilipp enda ümber suurt vaba ala ning õhuruumi. Nõuetekohase paigutamise järgi peab lipp paiknema metallalusel ja kalde all, mis tagab lipu vaadeldavuse. Vastasel korral ei pääse lipp mõjule.

Volikogu istungite saalis ja eesruumis ei leidu sobivat asukohta ilma ümberehitusi ning mööbli ümberpaigutamisi teostamata. Mööbli ümberpaigutamisi takistab lahendus, kus kõik tehnosüsteemid (istungi heli, videoülekanne ning hääletussüsteem) on töölaudadesse sisse ehitatud ning kogu kaabeldus kulgeb põrandakatte all. Ilma suurte ümberehitusteta ei ole võimalik töökohti ümber tõsta. Viimati toimusid suuremad saali rekonstrueerimistööd 2016. aasta suvel kui loodi võimalus saalis ratastooliga liikumiseks.

Välja pakutud lipu asukoht kõnepuldi kõrval või taga takistab ratastooliga vaba juurdepääsu kõnepuldile ja samuti puudub lipul vajalik ruum. Hetkel puhkeruumis oleval asukohal puudub vajalik õhuruum lipu kohal. Kolmanda korruse fuajee, mis on kõrge lae tõttu avara ruumimõjuga, on riigilipule parimaks asukohaks.

Sobivaima tulemuse saavutamiseks on vajalik vitriinkappe vähendada ja teostada olemasoleva mööbli ja sisetaimestuse ümberkujundamine. Kolmanda korruse fuajees on siseruumides kasutatava riigilipu sobivaim võimalik ja väärikas asukoht Tallinna Linnavolikogu istungite saali lähiümbruses.

Analüüs on koostatud istungite saali viimaste kujundus- ja rekonstrueerimisprojektide väljatöötamise kogemuse baasil.

Kesknädal.ee

5 kommentaari
 1. Oleks 4 aastat ago
  Reply

  Estonija lipu asemel Venemaa lipp, oleks kohe kõik tehtud ja koostöölepinglased rahul. Nii et lipp on vale, milles üldse küsimus? ja kui arvestada Kimmi sidemeid, siis sobiks sinna ka Põhja-Korea lipp.

  • hmm 4 aastat ago

   Oleks sul natukenegi mõistust peas, siis hoiaks Sa oma rumalused endale. Aga ju siis on vaja ühe teise erakonna paadunud pooldajal oma “sisemine ilu” koguaeg teistele vaatamaiseks laiali laotada. Kas muidu ei tule õhtul und?
   Michali liivakastimängud on nii lapsikud ja läbikukkunud ja need ongi suunatud just sinusugustele madalalaubalistele.
   Jääme siis põnevusega ootama mida järgmiseks jõnglased välja mõtlevad. Kahju, et nad seal Volikogus tööd ei taha teha ja tegelevad kõrvaliste asjadega.

  • Igasuguse 4 aastat ago

   suhtumise põhjustajaks on kellegi tegevus või tegevusetus, kui ta juba ameti poolest peaks midagi tegema.
   Siinjuhul on tegu just nende nähtude vastuoluga – üks teeb, teine on selle vastu. Kuid se eteine ei suuda oma vastutegu põhjendada, vaid kasutab oma suuremat õigust mitte midagi teha ehk teiste tegemist takistada. Järelikult on selline tööviis linnavalitsusele omane. Alguse sai see isasest Edgarist, kes kuulutas Tallinna väljaspool Eesti seadusandlust seisvaks. Et selline suhtumine pole veel lõppenud, paistab ka mõne kommist.

 2. Tallinn.... 4 aastat ago
  Reply

  …ongi riik riigis, kus kehtivad “segasummasuvila” seadused ja koloraadotriipu meelsus. Huvitav, miks otsitakse Eestist omale Raekojaplatsile Jõulukuuske (ausam oleksid “näärikuuse”otsingud) ,leidku see tänavakivide vahelt. Eesti (va. Ida-VIrumaa ) ongi ju neile tüütu veel eestlaste poolt asustatud ala. Tühjagi, et olete uhke Eesti riigilipu all võistlemisest, tühja tünni kõmin ainult. Heameelega teeksite seda hoopis VF, lipu all, aga seni kuni see veel ainult unistus, olete seda sini-must-valget sunnitud taluma, sest mugavat, rahulikku elu ei tahaks ju Venemaal elamise vastu vahetada. Kui Putin oleks käskinud teil Vene F. lipu volikogusaali välja panna, küllap oleksite rõõmuga nõus sellele koha leidma.

 3. Kalluta aga 4 aastat ago
  Reply

  Ega jah – Eesti lipu viskamine sõnnikuhunnikule – nagu seda umbkeelne talina riigiduuma on – on tõepoolest riigilipu mõnitamine.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.