Tamm: põuakahjude tõttu pikeneb investeeringutoetuse esitamise tähtaeg

Saagikoristus. Foto Urmas Luik/Scanpix

Maaeluminister Tarmo Tamme sõnul kavatseb maaeluministeerium seoses põuakahjudega pikendada põllumajandusettevõtjate investeeringutoetuse kuludokumentide esitamise tähtaega. 

Ministri sõnul arvestab põllumajanduse registrite ja informatsiooni amet (PRIA) toetusmeetmete reeglite kontrollimisel põua kui erandliku asjaoluga.

Uue algatusena töötatakse maaelu arengukava osana välja kindlustustoetuse meede. “Meetme eelarve aastatel 2019–2020 on kokku kaks miljonit eurot, toetatav tegevus on kindlustusmakse hüvitamine 70 protsendi ulatuses. Hüvitatud kahjud on ebasoodsad ilmastikutingimused, looma- või taimehaigus, kahjurite levik, keskkonnajuhtum, meetmed taimehaiguse või kahjuripuhangu likvideerimiseks või leviku piiramiseks,” rääkis Tamm riigikogu arupärimisel.

Valitsus otsustas tänavu augustis eraldada valitsuse reservfondist 20 miljonit eurot Maaelu Edendamise Sihtasutusele (MES) põllumajanduses põuakahjude leevendamiseks. Tamme sõnul on ministeerium teinud ka Euroopa Komisjonile ettepaneku maksta erakorralist toetust põuakahjude hüvitamiseks.

Minister lisas, et sel aastal kasvavad põllumajanduse otsetoetused 10 miljoni euro võrra 133 miljoni euroni ning samuti jätkab valitsus üleminekutoetuste maksmist, mida põllumajandustootjad saavad tänavusel aastal kokku 18 miljoni euro ulatuses.

Tänavuse aasta kevad ja suvi oli erakordselt soe ja kuiv. Sademetevaene ilm mõjutas taimede kasvu üle Eesti. Ilmateenistuse andmetel oli keskmine sademete hulk selle aasta mais ligikaudu 60 protsenti väiksem võrreldes pikaajalise keskmisega. Samuti oli keskmine õhutemperatuur kõrgem kui tavaliselt ja päikesepaistelisi tunde tavapärasest kuni 48 protsenti rohkem.

BNS

1 Kommentaar
  1. Mis 2 aastat ago
    Reply

    salapärane elukas on põuakahi ja miks peab rahvas selle kinni maksma? Kui aga saagid on head, siis tootja ülejääki rahvale tagasi ei maksa. Miks ei toimi põllumajanduses KINDLUSTUS? Heade saakide aastail tasutakse osa kndlustusrahastusse ja kehva saagi korral saadakse sealt hüvitis tagasi.
    Vanasti (Andrese ja Pearu ajal) pandi raha hoiule, et vajadusel seda kogutut kasutada, nüüd on äkki majanduslik mõtlemine kadunud. Kõik lüüakse laiaks ja pärast käsi pikal minnakse kerjama: ANDKE ARMU!
    Kas Tarmo pole tõesti Tõde ja õigust lugenud?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.