Ratas tutvustab Kasahstanis Eesti e-riiki ja innovaatilisi ettevõtteid

Kohtumine Kasahstani peaminister Bakytzhan Sagintayeviga

Astana, Kasahstan, 5. november 2018 – Peaminister Jüri Ratas kinnitas täna Astanas digifoorumi ja Eesti-Kasahstani äriseminari avamisel, et Eesti ettevõtjad on valmis ehitama Kasahstaniga uusi innovaatilisi ühendusi e-teenustes, logistikas, kaitsetööstuses, rohetehnoloogiates, põllumajanduses ja toiduainetööstuses.

Kasahstan on Kesk-Aasia suurima majandusega riik ning oluline strateegiline partner nii Eestile kui tervele Euroopa Liidule. „Eesti ettevõtjate huvi Kasahstani turu vastu on suur. Seda tõestab asjaolu, et mind saadab ligi 30 ettevõtjast ja organisatsioonist koosnev äridelegatsioon,“ märkis Ratas.

Kasahstan on vastu võtnud riikliku strateegia aastani 2050, kus rõhk on tööstusinvesteeringutel ja digiarengul. „Meil on Kasahstaniga sarnaseid eesmärke, kuid kaubandussuhete ja koostöö elavdamiseks on kõige olulisem usaldus ja reeglitest kinni pidamine. Ettevõtjad vajavad kindlust ja usaldusväärset ärikeskkonda,“ märkis Ratas.

Peaministri sõnul on Eesti sobiv koht Aasia e-kaubanduse jaotuskeskusele, kust jõuaks kaup kiiremini ja odavamalt umbes 60 miljoni kliendini Põhjamaades, Balti riikides ja Loode-Venemaal.

„E-kaubandus on kiiresti kasvav trend maailmas ning riikide vahel käib tuline võistlus e-kaubanduse jaotuskeskuste saamiseks. Eesti ettevõtted ja avalik sektor suudavad pakkuda mitmekülgseid innovaatilisi lahendusi välisinvestoritele,“ toonitas Ratas. „Kasahstan asub Hiina siiditee ühel võimalikul trassil Euroopasse. Jaotuskeskuse loomisega Eestisse võivad Aasiast pärinevate kaupade transpordihinnad langeda kordi ning tarneaeg lüheneda paarist nädalast mõne päevani. Eestisse tooks see omakorda olulisi investeeringuid ja töökohti.“

Eesti ja Kasahstani kaubavahetus on viimastel aastatel mõnevõrra kasvanud, nagu ka Kasahstani otseinvesteeringud Eestisse. Eesti ettevõtjad müüvad Kasahstani enim masinaid ja seadmeid, transpordivahendeid ja keemiatooteid, samal ajal kui Kasahstanist ostetakse sisse peamiselt mineraalseid ja keemiatooteid. Kasahstani ekspordib sadakond Eesti ettevõtet ning Eestis on registreeritud 70 Kasahstani osalusega ettevõtet.

Täna kohtus Ratas ka oma Kasahstani ametikaaslase Bakõtzhan Sagintajeviga. Homme osaleb peaminister Astana äriinkubaatori avamisel ning kohtub president Nursultan Nazarbajevi ja parlamendi esindajatega, nende seas alamkoja Eesti-Kasahstani sõprusgrupiga.

Lisaks külastab Ratas 125 aasta vanust eesti juurtega küla Petrovka ning avab Alžiri mälestuskivi, mis on pühendatud poliitiliste repressioonide ja totalitarismi ohvritele.

1 Kommentaar
  1. Varsti 2 aastat ago
    Reply

    saab vist 20 aastat, kui hakati ajama ila Kazakstani merelaevanduse loomisest Eestisse. Et laevad paikneks siin ja meie aitaks lambakarjuseid koolitada tüürimeesteks ja mehhaanikuteks. Aga seni pole ühtki Kazakstani laeva siin näha olnud. Ehk Jurka nüüd äkki toob seltsimehed siia Mreeakadeemiasse õppima. Muidugi raske raha eest, sest RAHA ON VAJA!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.