Valitsus lõpetab riigi eriplaneeringu

Stenbocki maja, 8. november 2018 – Valitsuskabinet otsustas puidurafineerimistehase kavandamiseks algatatud riigi eriplaneeringu ülekaaluka avaliku huvi tõttu lõpetada.

Peaminister Jüri Ratase sõnul saavad ettevõtjad uurida tehase rajamise võimalusi teistes piirkondades, kui kohalikel omavalitsustel on selleks huvi ja valmisolek. “Lisaks on väga oluline, et tehase rajamise võimaluste uurimisel oleks olemas ka kohaliku kogukonna toetus,” lausus ta.

Riigihalduse minister Janek Mäggi ütles, et riiklik huvi majandust arendada, sealhulgas rajada Eestisse kohalikul toorainel töötavaid tehaseid, ei ole kadunud, kuid selle teostamiseks on vaja leida kohalikule kogukonnale ja kogu ühiskonnale sobiv viis. “Riigi eriplaneeringu lõpetamine ettevõtjatele ust ei sulge, sest nad võivad tehase rajamiseks valida teise planeeringuliigi, näiteks kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu. Ilma kohalike elanike ja neid esindava omavalitsuse huvita ei saa ega tohigi Eestisse niivõrd mastaapset tehast rajada. Peamine märksõna on koostöö, milleta ei ole võimalik saavutada ei töörahu ega õigusrahu,” lisas riigihalduse minister.

Valitsusel oli kaalumiseks kolm võimalust. Üks võimalus oli eriplaneeringuga edasi minna ning lasta rahandusministeeriumil välja selgitada kõik olulised asjaolud planeeringuala asendamiseks. Sellisel juhul oleks välistatud planeeringu koostamine Tartu- ja Viljandimaa piirkonnas ning see oleks asendatud võimalusel uue planeeringualaga. Teine võimalus oli senine eriplaneering lõpetada ning rahandusministeeriumil koos teiste ministeeriumidega välja selgitada kõik olulised asjaolud uue planeeringu algatamiseks seal, kus on olemas omavalitsuste nõusolek. Kolmas võimalus, mille kasuks valitsus otsustas, oli riigi eriplaneeringu koostamine ja keskkonnamõju strateegiline hindamine täielikult lõpetada.

Eelmise aasta 30. jaanuaril esitas Est-For Invest OÜ rahandusministeeriumile taotluse riigi eriplaneeringu algatamiseks. Valitsus algatas riigi eriplaneeringu mullu 12. mail. Tänavu 21. juunil andis valitsus rahandusministeeriumile ülesande alustada riigi eriplaneeringu koostamise lõpetamise menetlust. Poolteist kuud tagasi, 13. septembril, saatis rahandusministeerium ministeeriumitele, planeeringuala omavalitsustele ja Est-For Invest OÜ-le arvamuse avaldamiseks riigi eriplaneeringu lõpetamise eelnõu. Sellele vastamise tähtaeg oli 3. novembril.

Riigi eriplaneeringu koostamist korraldab rahandusministeerium. Riigi eriplaneeringu algatab, lõpetab ja kehtestab valitsus.

3 kommentaari
 1. kalluta aga 2 aastat ago
  Reply

  valitsus kardab kisakõrisid…

 2. Kas 2 aastat ago
  Reply

  Mäki poiss oskab ka seda öelda, kas ka tulevikus sellised salastatud eriplaneeringut äkki kuskilt välja ilmuvad? Või keelustatakse nad üldse, on ju äri põhimõtteliselt eraettevõtluse valdkond.
  Ja kui Mäki kamp ei taha arisahkerdamistest loobuda, siis tuleb ikkagi juba eos kõik avalikustada, et rahval oleks aega ja võimu see põrmu pühkida. Iga ärikas, kes tahab siin kulda ja teemante hakata kaevandama, peab TÄPSELT tõestama, kes on tegelikud omanikud, kust tuleb raha, kes ehitavad, kes töötavad, millised on töölepingud, tasu ja maksud, kuhu ja millega kaup veetakse ja kes veab ja palju me selle eest pappi saame jne jne.
  Seni aga on tegu puhta MULAGA, millel pole sittagi väärt. Tõsi, sitast saab vähemalt väetist, Mäki Janeki …st aga mitte midagi.

 3. endisele õiguskantslerile 2 aastat ago
  Reply

  Ükskõik kus tehas on, ÕGIB ÄRA MEIE LOODUSE KUI LOHE. !!!
  Ja mitte looduse ja Elude rüüstamine EI ole see, mis takistab meid MUINASAEGA tagasi kukkumast – vastupidi,
  just sellest saabki PÕHJUS, ON SAANUD EETILISES PLAANIS.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.