Riigikogu toetab ettevõtlust gaasiaktsiisi langetamisega

Erki Savisaar Foto: Scanpix

Riigikogus läbis täna teise lugemise seaduseelnõu, millega Eesti ettevõtetele võimaldatakse varasemast soodsama aktsiisimääraga maagaasi.

„Seaduseelnõu peamiseks eesmärgiks tõsta suurtes kogustes gaasi tarbivate ettevõtjate rahvusvahelist konkurentsivõimet, kui ka soodustada ettevõtlust,“ ütles Riigikogu majanduskomisjoni liige Erki Savisaar. „Eesti tööstusettevõtted on võrreldes naaberriikide samas valdkonnas tegelevate ettevõtetega ebasoodsamas olukorras, sest suuri gaasikoguseid nõudvate ettevõtete jaoks on gaasiaktsiis Eestis paraku liiga kõrge. See pärsib Eestis juba tegutsevate ettevõtete laiendamist ning ei aita meelitada uusi investeeringuid.“

Eelnõu järgi hakkab gaasi soodusaktsiismäär 2019. aastast olema 11,3 eurot 1000 kuupmeetri kohta, praeguse 63,31 euro asemel.

Savisaare sõnul on tegemist sarnase meetmega, mille kohaselt langetati aasta alguses elektriaktsiisi energiamahukatele ettevõtetele. „Seadusemuudatusega langes keskmisest enam elektrit tarbivate ettevõtete elektriaktsiis 4,5 eurolt 0,5 eurole megavati kohta, millega viidi aktsiisimäär miinimumini,“ märkis Erki

Savisaar. „See otsus mõjus positiivselt suure energiatarbivusega ettevõtetele, nagu näiteks Estonian Cell, mis tarbib ligikaudu 2,5 protsenti kogu Eestis kasutatavast elektrist.“

Riigikogu Keskfraktsiooni aseesimehe Savisaare sõnul on ettevõtjate elu leevendanud ka eelmise valitsuse kavandatud diiselkütuse aktsiisitõusu ära jätmine. „Sellest tingituna ei tõusnud diiselkütuse aktsiis ei eelmisel ega tänavusel aastal ning tühistati ka järgmiste aastate tõus, mis oleks ettevõtetele ja tavatarbijale mõjunud katastroofina,“ ütles Savisaar.

Teise muudatusena näeb eelnõu ette jätta ära aastateks 2019 ja 2020 planeeritud alkoholi aktsiisimäärade tõus.

„Selle muudatuse eesmärk on vähendada täiendavat survet piirikaubanduse hoogustumisele ja sellest tulenevat aktsiisitulu alalaekumist,“ ütles Savisaar.

Riigikogus läbis täna teise lugemise Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning teiste seaduste muutmise seadus 699 SE.

4 kommentaari
  1. Aga 6 aastat ago
    Reply

    kuhu jääb kütuseaktsiisi kaotamine? Meie ju ise seda ei tooda, miks me selle tulekut nii takistame?

  2. Vaesed maksavad 6 aastat ago
    Reply

    Ja järjekordne näide vaesema rahva elukvaliteedi parandamisest valitsuse poolt. Kui näiteks Valgevenes on eratabijatele elekter, maagaas ja teised eluks vajalikud teenused odavamad kui ettevõtetele, siis meie valitsus nöörib vaestel viimase sendi Ja kuhu jääb võrdne kohtlemine. Kui juba praegu peab pensionärist maagaasi kasutaja ainuüksi aktsiisik maksma kuni 10 % pensionist, siis uuest aastast suurenev võrguteenuse tasu teeb maagaasi kasutamise juba võimatuks. Seega, head maagaasi toasoojaks saavad pensionärid, muretsega valge lina, et hakata surnuaia poole liikuma. Aitäh Keskerakond nn “võrdsete võimaluste ” loomise eest. Kui siiani olin oma tuttavatega Keski toetaja, siis järgmistel valimistel me Keski rohkem enam ei toeta. Mis puudutab ettevõtluse toetamist, siis selleks on palju tõhusamaid meetmeid, aga selleks on Riigikogusse vaja valida suurte teadmiste ja kogemustega inimesi, mitte populiste ja rahva elukvaliteedist mitteghoolivaid õnne(suure ja kindla sissetuleku) otsijaid

  3. Vaesed maksavad 6 aastat ago
    Reply

    Ja veel, kelle huve siis meie valitsus ja riigikogu kaitsevad? Ikka välismaalastele kuuluvate suurfirmade huve, et nad saaksid võimalikult suuremat kasumit Eestist välja viia. Kui keegi arvab, et see ei vasta tõele, siis küsin, kas meie riigis üldse teab keegi, kui suurt kasumit välisfirmad tegelikult teenivad ja kuidas see ümber kanditakse nii, et makse ei tule maksta või makstakse minimaalselt. Maksuamet tegeleb väikeste sulidega,mitte suurte välisfirmadega ja välispankadega

    • Kas 6 aastat ago

      keskbande on juba välispankadele maksu peale pannud? Pole kuulda olnud. MIks, nad ju 2 aastat rahva rahakoti kallal võimutsenud. Ja kui märtsis valitsuest taas minema pekstakse, siis hakkavad taas inisema, et miks nii ja naa. Aga ise midagi ära ei tee. Üks altkäemaks ajab teist taga, varsti ei mahu enam Eestisse äragi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.