Kadri Simson: Iga erakond peab arvestama pärast valimisi koostööga Keskerakonna valitsuses

Kadri Simson

Kesknädalale andis intervjuu Keskerakonna aseesimees ja Pärnumaa piirkonna juht, majandus- ja taristuminister Kadri Simson.

Kuidas hindad Keskerakonna arengut esimehevahetusele järgnenud üle kahe aasta pikkusel perioodil? Mis teeb rõõmu, mis vajab järeleaitamist?

Keskerakonna ja meie toetajate jaoks on kõige positiivsem see, et üle pikkade aastate saame oma programmi valitsuses ellu viia. Nagu näha, on valitsusvastutuse võtmine ka meie toetust kasvatanud.

Kui keerukaid momente leida, siis ilmselt on need seotud ikka veel päevakorras olevate aastatetaguste keeruliste rahastamisküsimustega.

Keskerakonna ja peaminister Jüri Ratase reitingud on praegu kõrged. Konkurentide silmis ilmselt hirmuäratavalt kõrged. Kui räpaseks võib seoses sellega valimiskampaania Keskerakonna vastu veel järelejäänud kuude jooksul minna? 

Tänaste erakondade toetusnumbrite puhul on selge, et iga erakond, kes peale valimisi siiralt soovib oma toetajatele antud lubadusi täita, peab arvestama valitsuskoostööga Keskerakonna valitsuses. Seega võib vihaseid ja isegi alatuid rünnakuid küll tulla, aga tark valija peab siis ka aru saama – need ründajad ei hooli tegelikust valitsusvastutusest.

Kuidas võrdleksid Jüri Ratast varasemate Eesti peaministritega? Kellega ta sarnaneb enim maailmapoliitikutest?

Sellist peaministrit, nagu Jüri Ratas, ei ole Eestil varem olnud. Jüri tunnusjooneks on konfliktide lõpetamine, mitte uute lahingute algatamine. Ta suhtub ühtmoodi lugupidavalt nii kuningannasse kui ka tavalisse töömehesse. Ja sportliku võistkonnamängijana ei lase ta kunagi ühelgi oma meeskonnakaaslasel end üleliigsena tunda. Kui ma peaksin sellise positiivse kuvandiga maailmapoliitikut otsima, siis vahest sobiks võrdluseks Barack Obama, kes samuti lõpetas sõdu ja tõi sotsiaalset turvatunnet ka ühiskonna nõrgematele.

28. novembril Tartus rahvaga kohtudes olid esimesed kolm küsimust sulle kohe immigrantidega seotud teemadel. Ärevus on rahva hulgas praegu ikka üsna suur ja EKRE valab õli tulle. Milliste sõnadega tõmbaksid migratsiooniga seotud teemadel pinget maha? Kui mures peaksid Eesti inimesed olema?

Tegemist on emotsionaalse teemaga, mis viib tähelepanu eemale tõeliselt tähtsatelt teemadelt: kuidas tagab valitsus õiglase maksupoliitika, pensionäride elujärje ja kogu Eesti majanduskasvu. Tark valija ei lase enda valikut kõigutada kaklusest saja sõjapõgeniku teemal, kui sellega soovivad tähelepanu saada muidu õõnsa programmiga jõud.

Indrek Tarandilt mikrofoni ärarebimist vaadates meenus paljudele aasta 2009, kui sama tegi Tarand sinuga ühel Keskerakonna üritusel. Kas Tarand on kloun, kasulik idioot või külmalt oma tegusid ja nende tagajärgi kalkuleeriv manipulaator?

Indrek Tarand soovib tähelepanu. Poliitikas on võimalik saada valijate tähelepanu tänu reaalsetele positiivsetele tegudele ja huvitavatele mõtetele või lihtsalt mürtsu tehes. Tarand on valinud lihtsama tee, ja see on talle seni ka piisava häältesaagi taganud. Mina olen Tarandile juba ammu andeks andnud, ilma selleta poleks ma saanud tema poolt 2011. aasta presidendivalimistel hääletada.

2017. aasta lõpul ründas peavoolumeedia eesotsas „Postimehega“ sind kõvasti seoses Teet Soormi ja HKScani omavahelise tüliga. Nüüd sai aga Soormi peamine sopaga ülevalaja, Rakvere lihakombinaadi emafirma juht Latvanen päevapealt kinga. Milliste tunnetega lugesid seda uudist? Karma is a bitch?

Mind rünnati eelkõige seetõttu, et meie valitsus otsustas taastada põllumeestele üleminekutoetused ja seakasvatajatele aretustoetused. Ma arvasin siis ja arvan ka täna, et see oli olukorras, kus põllumehed olid kaotanud Venemaa vastusanktsioonide tõttu turu ja seakatku tõttu karja, ainuõige samm.

HKScan on börsiettevõte, ja kui selle juht viib ettevõtte rahavood viimase börsiteate kohaselt 130 miljoni euroga miinusesse, siis Latvanen juhina oligi läbi kukkunud.

Mida pead ministriameti suurimateks kordaminekuteks?

Pean oluliseks strateegiliste investeeringute kava, mille toel saavad omavalitsused transiitteede toetust kohalike teede renoveerimiseks ja ehitatakse esimesed 4-realised lõigud Via Balticast Pärnumaale. Oluline on ka lisatugi ühistranspordile: lisalaev saartele kõrghooajal, parem lennuühendus saartega, Eesti Raudtee miinusest väljaaitamine, maakonnabussiliinide tihendamine ja piletivaba sõit, mis on kaasa toonud reisijatearvu märkimisväärse kasvu. Oluline Eesti kuvandile oli ka see, et Euroopa Liidu eesistumise ajal said minu juhitud ministrite nõukogud peaaegu maksimumhinded.

Kuidas saada ikkagi nendesse maakondadesse tasuta bussitransport, kuhu see veel pole õnnestunud? Ka Lääne-Virumaa ja Harjumaa inimesed ootavad tasuta ühistransporti.

Oluline on teada, et riik toetab kõigis maakondades bussiliiklust täismahus – kõigi maakondlike bussiliinide mahud on sajaprotsendiliselt riigieelarvest kaetud. Seega pole üheski maakonnas vajadust piletiraha koguda, aga see on olnud vallajuhtide poliitiline otsus. Seega tuleb veenda oma vallajuhti, et ta pakuks tööinimestele sama võimalust kui on ülejäänud Eestis.

Kas Saaremaale tuleb mandrilt sild, Helsingisse Tallinnast tunnel ja Pärnusse lennujaam?

Pärnu lennujaam saab renoveeritud ning aastal 2020 saavad siin maanduda esimesed reisilennukid. Tallinna–Helsingi tunnel oleks kaks korda pikem kui senine maailma pikim veealune tunnel, aga tehniliselt on selle ehitamine võimalik. Kuna tegemist on aga niivõrd keerulise objektiga, vajab ta põhjalikke eeluuringuid, ning need võtavad 5–6 aastat. Saaremaa silla puhul on samuti keskkonnaargumendid olulised, sest sild ehitatakse Natura alale. Samas annab see saarlastele tulevikus võimaluse mandrile sõita vabalt valitud ajal, sõltumata praamigraafikust.

Millal saavad Eesti põhimagistraalid Tallinn–Tartu, Tallinn–Narva, Tallinn–Pärnu neljarealiseks?

Seni on Tallinnast Pärnusse, Tartusse ja Narva kokku puudu 300 km 4-realist teed. Selle maksumus ületab 1,2 miljardit ning ka ehitusmaht vajab minimaalselt 6 aastat pluss eeltöid maade omandamiseks ja ehituse projekteerimiseks. Keskerakond lubab töödega kohe pihta hakata, aga mitte teiste teede arvelt, vaid laenuraha kasutades.

Kas Eesti majanduse areng ja majanduskasv on praegu heal tasemel?

Peale pikka seisakut on Eesti majandus kasvama hakanud ja see kasv põhineb laial kandepinnal. Lisaks sisetarbimisele tänu inimeste ostuvõime kasvule 500-eurose maksuvabastuse abil, on kasvanud ka investeeringud ning eksport. Ka rahvusvahelised reitinguagentuurid on hinnangut Eestile tõstnud ja kinnitanud, et mitte kunagi varem pole me nii tugevalt kindlustatud võimaliku tulevase maailmamajanduskriisi vastu kui nüüd.

Indrek Veiserik, Aivar Jarne

8 kommentaari
 1. Tegemist 3 aastat ago
  Reply

  on Kata tüüpilise haigushooga, pühitseb võitu juba enne valimist. Kuid kes keskbandega koostööd teeks? Voova Puutini pooldajad kindlasti. Siis pedekad, sest neile pole miski püha peale … ja … . Veel teeks koostööd Puutini seltsimeestega meie tuntud isamaareeturid Seedi bandest, kuid need nannipunnid on end nii täis teinud, et viimaseaja kargamised enam ei päästa. Jäävad järele Kaja ja Mardi banded. Kaja allajäämine pole veel kindel, Mardil ehk küll. Aga liit tekib ikkagi neist, kes saavad kambakesi kokku 51 kohta või enam. Seda ükski ei saa. Samuti ei pea kõik sugugi ühte lööma. Palju huvitavam ja kasulikum on lasta keskbandel moodustada vähemusvalitsus ja siis salamisi omavahel kokku leppides laseks Kaja ja Mart keskbande kavad kõik mutta. Sisuliselt oleks siis koostööd tehes valitsemas hoopis Kaja+Mart, kuigi telekas karglevad ja uhkeldavad Jurka omad neegrid. Kui siis peaks ka keskbande ellu viima just Kaja+Mardi liidu otsuseid ja kokkuleppeid ehk Jurka oleks peaminister Mardi ja Kaja valitsuses.
  Aga Kata mõistus selleni ei küüni.

  • mnajh 3 aastat ago

   soovitan rohkem jälgida igapäeva poliitikat, siis ei pea oma märgi unenägusid siin levitama. Alles eile toimus Riigikogus üks sellise huvitava eelnõu hääletus “Eesti keelsele õppele üleminek ” Kui juba kauaaegsed koostööpartnerid endistest Valitsustest, Reformierakond ja Isamaa panid seljad kokku ja hääletasid selle populistliku eelnõu poolt, siis loen mina sellest välja et nad on juba leppinud KE valimisvõiduga ja ainus mida nad teha tahtsid….las siis järgmine Valitsus tegeleb selle teemaga mida on ilmselgelt võimatu ellu viia. Nemad ei suvatsenud 17 aastat sellega tegeleda. Kas arvate et Ligi ja Seeder ei tea, et koheselt ei saa eesti keelsele haridusele üle minna mitte ühegi valemi järgi kuna meil pole selleks vajalikku kaadritki olemas. Isegi selle kahe aastaga, mil praegune Valitsus võimul, ei anna koolitada õpetajaid(3 aastat ülikoolis) kes suudaks venelastele eesti keeles asjad selgeks teha. Selleks peab oskama ka vene keelt. Puhas RE ja Isamaa tegemata töö. Populismi kõrgem pilotaaz ja seda tasuks igal valijal märgata. Et EKRE nii arvab, pole üllatav ja et Vabakad otsivad alles oma maailma, aga kui juba RE ja Isamaa hakkavad väga kummaliselt käituma, siis on nad hirmul.

  • Kipud 3 aastat ago

   unustama, et võit lahingus pole veel võit sõjas. Võidab see, kes kogub vähemalt 51 kohta. Üksi või mitmekesi. Ainult üksi ka 50 kohta seda võitu veel ei anna. Kuigi siis on lihtsam jagada altkäemakse.

 2. maali maalt 3 aastat ago
  Reply

  See jutt, et Ratas on Obama sarnane, on jama. Esiteks Obama enne valimisi lubas lõpetada kõik USA alustatud sõjad ja selle jutu eest anti talle Nobeli preemia. Pärast, kui Obama lahkus, tehti kokkuvõte, et Obama oli ainuke USA president, kes oma valitsemisaja 8a. jooksul pidas kogu aeg sõdu. Alates eelmise sajandi 50ndatest aastatest, on USA kogu aeg pidanud 24 sõda. Nii, et see on maailmas omaette rekord. Selge on ka see, et USA tahab Ukraina kätega korraldada sõda Venemaa vastu. Ukraina ajakirjanikud ja politoloogid kiitlevad, et USA lubas neile 17 miljardit dollarit, kui nad hakkavad sõdima Venemaaga. Kuulasin Porošenko kõnet, kus ta lubas sõduritele panna 100 dollarit palka juurde s.t. kuupalk oleks 400 dollarit, kui sõdurid hakkavad sõdima Venemaa vastu. Alguses taheti Baltimaades korraldada mingi provokatsioon Eesti saartega, aga 2 aastat tagasi Rand Corporation tegi sõjamänge ja leidis, et Venemaale jätkub 60-72 tundi terve Baltikumi purustamiseks, aga selleks ajaks koalitsioon ja NATO ei jõua appi tulla. Sellepärast USA, koalitsioon ja NATO loobusidki 5-ndast paragrahvist ja loobuti Baltimaade kaitsest. Nüüd tuleb veel sõja alustamiseks oodata mingit provokatsiooni ja põhjust Porošenko määratud 60 päeva sõja olukorra kuulutamise jooksul. Muide, see on maailmas ainulaadne juhtum, kui riik viib sisse sõjaolukorra, aga ründajat maad veel ei teata.

  • Nõus 3 aastat ago

   et tuleb oodata järgmist ilmasõda. Ostke sarvekesi, tikke, seepi, arstimeid, küünlaid. Varuge pabereid ja raamatuid, et endale talvel sooja teha. Üsna tõenäoliselt see sõda ei kesta üle 1 aasta.

 3. Aivar 3 aastat ago
  Reply

  Maieke jõudnud jälle oma !põhjapidavate faktidega! kohale. Arvatavasti toimus tema kuulsas köögis jällegi maailma vägevamate koosviibimine, kus pandi põhjalikult paika meekera edasine tiirlemine

 4. jah... 3 aastat ago
  Reply

  …Kadrike. “Ära hõiska enne õhtut!”,—-ega te praegugi ausal teel võimul ole, vaid kahe võimunäljas susserdaja kaasabil. Omaenda , kasvõi kõige viletsema KODU soojus on kümme korda parem, kus kõlab kõikjal kaunikõlaline emakeel, kus meid seovad ühesugused arusaamad ja kultuuriruum— kui võõra pealetükkiv -pressiv näiline sõprus. Valitsete venelaste—ebaseaduslike okupantide ja nende järglaste häältega (eestlased, kes teile hääli annavad -on erinevate küsitluste tulemusel 12-18%—-seega ületavad reffid teid). Mille üle te ikka uhkustate? Kas miljonite viimine Lätti, porised, hooldamata maanteed, kus “tasuta” bussid kõhuli roomavad, Euroopa kõige suuremale hinnatõusule, mis ületab ostujõu, silmakirjalikule, meie vabaduse nimel hukkunud eestlaste mälestamine, kui samas hoiate lepingut kõige alatuma riigiga–Venemaaga. Teil ei ole piinlik istuda Toomiga ühe laua taga, kes pikisilmi ootab, kuna eestlased väljasurevad—saavad siis lõpuks ka siia samasuguse igatsetud kloaagi, nagu Venemaal juba on—-sinna nad muidugi ei lähe—tahavad vist oma silmaga näha, kuidas viimane eestlane tule kustutab—loodad viimaseks jääda Kadri, et nii puhevil kui kaagutav kana oled?

 5. Edmond 3 aastat ago
  Reply

  Kas ikka peab? Pärnu- Lelle raudteeliini säästa teil kuidagi ei õnnestunud ,erakonnast lahkusid pea kõik seal kandis elavad inimesed ,sealhulgas vene rahvusest, nüüd lahkuvad seoses ränderaamistikuga ka juba kauaaegsed liikmed so.raudvara! Kas me ikka peame arvestama ,aeg oleks aegsasti pilvedest maapeale kolida muidu kukute rängalt!

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.