Loone: tööjõurent pärsib palkasid ja jätab töötajad kaitseta

Oudekki Loone Foto: Kesknädal

Keskerakonna fraktsiooni liige Kerstin-Oudekki Loone tõdes täna riigikogu kõnepuldis, et Eesti on muutunud töörände sihtriigiks, renditööjõu kaitse on alareguleeritud ning sellest kaotavad nii Eesti töötajad ja ettevõtted kui ka inimesed, kes on mujalt riikidest siia tööle tulnud.

Loone tõi välja, et kui eelmisel väljastati elamislubasid tavapäraselt mõni tuhat, siis lühiajaline tööluba anti Eestis ligi 20 000 inimesele. Aasta varem väljastati neid lube ca 7600. „Umbes kolmveerand kõikidest lühiajalistest töölubadest läks Ukraina kodanikele, keda tuli Eestisse kaks korda rohkem, kui eelmisel aastal siia ajutiselt ametisse tuli,“ rääkis riigikogulane. „Rändepoliitikat ei tehta piiridel ja immigratsioonikvootidega. Need on administratiivsed kontrollivahendid. Rändepoliitikat tehakse tööturul,“ tõdes ta.

Loone selgitas, et väga paljud neist tulevad läbi renditööfirmade ajutiselt, sest lühiajalisele tööjõule Eestis piirarvu seatud ei ole. „Väga tõsiseks murekohaks on nende inimeste kohtlemine – näiteks ei sõlmita töölepingut või tehakse see eesti keeles ilma töötajale seda tõlkimata. Samuti makstakse inimestele palka sularahas ja sedagi tihtilugu vaid esimesel kuul,“ selgitas Loone ja lisas, et tööinspektsiooni poole pöördumist pärsib keeleprobleem ja rahaliste vahendite, aga ka teadmiste nappus.

Ta leidis oma kõnes, et Poola renditööfirmad on efektiivseks möödahiilimise võimaluseks osadele ettevõtjatele, kes ei teeni kasu suurepärase toote ja innovatsiooni pealt, vaid töötaja naha koorimisega. Loone ütles, et tema hinnangul tuleb teha muudatusi töölepinguseaduses. „Kui me kohe ei anna töötajale õigusi juurde ja ei võimalda tööinspektsiooni pöörduvatele inimestele tõlki, siis kaotavad kõigepealt Eesti töötajad, sest palgad kunagi ei tõuse ja töötingimused ei parane,“ rõhutas ta. „Kaotavad ka Ukraina ja teiste riikide töötajad, sest neid koheldakse ebainimlikult ning ausad Eesti ettevõtjad, kes soovivad võimalikult head teenust või toodet pakkuda, seadusekohaselt võistelda ning ausalt palka maksta.“

6 kommentaari
 1. Pean 4 aastat ago
  Reply

  erandjuhul selles Õudse Loonega nõustuma. Lahend on lihtne: kaotada kõik abirahad ja tõsta oma tööjõu hinda. Siis jääks ka meie kalevipoisikesed kottu ja ehitaks siin. Ning mitte mingil juhul pole vaja ehitada üle.

 2. oota 4 aastat ago
  Reply

  kas ma saan õigesti aru, et need inimesed ei maksa siin üldse mingeid makse ja Loone tahab seadust muuta ainult selleks et neid ukrainlasi aidata ja ei sõnakestki sellest, et enne kui aitame tõttame, peaks nende teenistuse pealt kõigepealt maksud kätte saama ja siis alles aitamise peale mõtlema. Kui Poola firmad vahendavad tööjõudu, siis sealt lähevad maksud ju Poola riigile. Mida kuradit, seadusi tuleb kohendada nii et ka maksud siia jääksid, kus palk teenitakse.

  • Põhjus 4 aastat ago

   on lihtsam. meil puudub üldse kontroll, kes kus ja palju töötab ja selle eest saab. Meil pole mingit läbipaistvust tööandjate rahaliikumisest. Oleks kõik ehitused silma all ja palka makstaks ametliku lepingu põhjal valitsuse kaudu, siis ei saaks petta mutukad ega ka valitsus. Kuid meil puudub ju kord. Ja Jurkal pole aimu ega huvigi tegelikust elukorraldusest Eestis. tema usub ainult ettesokutatud andneid, palju on midagi paremaks läinud võrreldes Rõiva Taavi aastatega. Meie mannetus peitubki selles, et meil on lollid valitsuses.

  • to põhjus 4 aastat ago

   ega sellepärast ei pea kohe lollisilti otsaette kleepima. Võimalik et siin on ka seaduselünki miks ei saa üht või teist asja teha. Ka Soomes töötavaid eestlasi vahendavad osaliselt eesti firmad. Kui sinul on täpselt teada kuidas peaks riik käituma, siis palun räägi kui sa nii tark oled. Minul hetkel ettekujutus puudub, aga seda ma igatahes tean et soomes töötavad eestlased on ise huvitatud maksude maksmisest Soome riigile, sest sealt saadav sotsiaalne garantii on kordades parem kui siin riigis.

  • Mitte 4 aastat ago

   riik, vaid valitsus ja riigikogu. Seal on aga keskbandel juhtohjad käes.
   Meie liiduvabariik peab aga toimima nii, et kui mingi puudus päevavalgele tuleb, tuleb kohe see seaduse parandusega edaspidiseks välistada. Meil ainult kaagutatakse. Kas küsin veelkord, kes on täna võimul? Ja kui ise ei oska või julge, siis küsige rahvalt. las rahvas ise määrab omale elukorralduse alused.

 3. to pean 4 aastat ago
  Reply

  KUSKOHAS NEED SINU KALEVIPOISIKESED EHITAMIST ÕPPIND ON ???:)
  NÕUKAAAL TEGI IGA MAALERGI KOOLI (mitte koolituse) LÄBI …

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.