Eakate heaolu kasv on Keskerakonna jaoks väga oluline

Anneli Ott

Anneli Ott, Riigikogu liige

2016. aasta novembriks oli selge, et aeg Eestis on muutuseks küps nii valitsejate kui ka valitsemise osas. Pikka aega tehtud otsused, mis lõhestasid meie ühiskonda, olid nii eakate, madalamat palka teenivate töötajate, nii sotsiaalkaitset kui ka turvalisust vajavate inimeste elatustaseme viinud allapoole taluvuse piiri. Heaolu kasvu polnud kusagilt loota!

Erinevalt Reformierakonnast, kes pole eakate vastu kuigi suurt armastust näidanud, on Keskerakond vanemat elanikkonda võimalustele vastavalt alati toetanud. Viimasel kahel aastal oleme soovinud, et Eesti eakaid märgataks enam ning et ammused murekohad leiaksid leevendust. Sellegipoolest jagub meil järgnevatel aastatel mitmeid väljakutseid, et tagada Eestis elavatele eakatele väärikas vanaduspõlv.

Hiljuti avaldatud Keskerakonna valimisplatvormis on mitmeid teemasid, millega soovime parandada eakate heaolu. Ühena paljudest soovime muuta hoolekandesüsteemi senisest paremaks. Me ei pea õigeks, et paljud eakad peavad praegusel juhul oma eluõhtut veetma hooldekodus. Seetõttu toetame õenduskodude rajamist ja koduõenduse laiendamist, sest hästitoimivad õenduskodud on suund, kuhu riik peaks liikuma. Eakad on oma vajadustelt aga väga erinevad, mistõttu tuleb vaadata, mida keegi täpsemalt vajab: kes on võimeline mõningase abiga kodus ise hakkama saama, kes vajab pansionaati, kes vajab pikaajalist ravi ja põetust. Esimene prioriteet peaks olema aga see, et inimene saaks endale vajalikke teenuseid ennekõike kodus.

Vaatamata sellele vajab lahendamist ka hooldekodutasu küsimus. Tänane olukord pole mõistagi vastuvõetav, sest keskmisest pensionist ei piisa kohatasu katmiseks. Samuti pole ka õige, et lapsed, kel omakorda on enda laste jaoks juba väljaminekuid piisavalt, peavad leidma lisaraha vanematele hooldekodukoha tagamiseks. Meie arvates on selge, et riik peab selles osas viimaks oma abikäe ulatama.

Eakatele mõeldes on praegu põhiteemaks 100-eurone erakorraline pensionitõus. Eestis elab üle 300 tuhande vanaduspensionäri, kellest suurem osa kannatab suhtelise vaesuse käes. Meie vanaduspension tõuseb küll indekseerimisega iga-aastaselt 4–6 protsenti, kuid inflatsiooni kiire arengu tõttu see pensionäre raskest seisust välja ei aita. Seega on Keskerakonna poolt välja käidud erakorralise pensionitõusu idee vajalik kindlasti kiiresti ellu viia, et Eesti pensionid veidigi Euroopa tasemele lähemale jõuaks.

Juba möödunud aasta alguses välja käidud plaani järgi tõuseks keskmine vanaduspension 2020. aastal 100 euro võrra. Valimisplatvormi lisatud idee kohaselt soovime tõsta pensione erakorraliselt 70 euro võrra ning lisaks indekseerimisega 30 euro ulatuses; siis kasvaksid pensionid kokku 100 euro võrra. Hinnanguliselt peame selleks riigieelarvest arvestama ligikaudu 250 miljonit eurot. Sellest 50 miljonit eurot tuleks tagasi tänu kasvavale tarbijamaksude laekumisele; reaalne mõju riigieelarvele oleks 200 miljonit eurot.

Eeskätt poliitiliste valikute küsimus on, kas tahame sellist sammu astuda ja kui tähtsaks peame inimeste heaolu kasvatamist. Keskerakonna jaoks on tegemist varasemalt kasutatud praktika kordamisega, sest olles 2005–2007 võimul, saadi suurendada vanaduspensione ligemale 40 protsenti. Sedavõrd kindlameelselt on vaja eakate olukorda parandada nüüdki.

Viimastel aastatel on riik toetanud üksielavaid pensionäre, mis on olnud neile positiivne lisasissetulek. Nüüd näeme vajalikkust kehtestada ka lesepension, sest üksi jäädes on eakal mitmeid kordi keerulisem oma eluga hakkama saada.

Samuti on ülimalt vajalik taastada pensioni tasuta kojukanne, mis 2009. aastal Reformierakonna poolt lõpetati.

Oluliste punktidena soovime rakendada pensionäridele täiendava 250-eurose tulumaksuvabastuse ning seeläbi tõsta vanaduspensionäride maksuvaba tulu kuni 750 euroni kuus. Kui hetkel saavad eakad hambaravihüvitiseks 85 eurot aastas, siis lisaks sellele soovime, et pensioniealised saaksid hambaproteesidest kasutamata või üle jäänud raha kasutada just hambaraviks.

Kahe aasta jooksul oleme näidanud, et Keskerakond suudab tuua muutusi, sest oleme ellu viinud mitmeid reforme, et Eesti inimeste heaolu kasvatada. Lisaraha on saanud tervishoid, rakendatud on tasuta ühistransport, kohalike omavalitsuste tulubaasi on tõstetud. Kõik see on tehtud ikka selleks, et  meie inimestele oleksid tagatud paremad teenused ja et need oleksid ka kättesaadavad.

Keskerakonnal on kindel soov ning teostuseks vajalikud oskused olemas – võti on rahva käes.

5 kommentaari
 1. Milleks 3 aastat ago
  Reply

  selline jura, kui seni on 2 aastat olnud võimalus kõike 100% muuta? KES ON KEELANUD seada abirahad vastavusse eelarvest? Kas Trambi Tonäld või Puutini Voova? Või mõni salamüürlane Jeruusalemmast, kellelt Jurka käib käske ja keelde Davosis kuulamas?
  Kurat võtaks, määrake 4,4 miljardit abirahadeks lastele, surmaeelikutele ja santidele aga kaotage töötute abiraha ning andke neile mis tahes liigutamiseks töid, et ei tekik töötamisviha nagu juba koolides täiega juurutatakse.
  Aitab MÖLAST, vaja on TEGUSID!

 2. Nojah 3 aastat ago
  Reply

  Ma olen aru saanud, et Keskerakonna jaoks on tähtis iga inimese heaolu kasv ka kõige vaesema. Eelmiste valitsuste ajal vaesus aina kasvas ja seda nüüd heastada pole kerge ülesanne, aga küllap Keskerakond saab sellega hakkama kui talle aega antakse.

 3. uskmatu 3 aastat ago
  Reply

  Kena väljanägemisega daam ja ilus jutt ! Ainuke viga on,et see jutuks jääbki isegi siis kui valitud saab.Pärast valimiste võitmist ja valitsuse moodustamist kostab jälle-seoses koalitsiooni läbirääkimistel saavutatud kokkulepetega jäävad “paljud” lubadused täitmata st.enamus lubadusi jääb täitmata.Täitmata lubadused lubatakse jälle täita järgmistel valimistel jne.jne.kuni universumi lõpuni !

 4. ! 3 aastat ago
  Reply

  Kas lesepension tähendab VANATÜDRUKUTE JA POISSMEESTE DISKRIMINEERIMIST pensionieas ???
  Kuidas aitab 100 eurot kui majade renoveer. KÜ poolt võib maksta 150 eur. Mida nad siis JUURDE saavad?
  Kas teate, et näit METÜÜLKOBALAMIIN=B12 vit.maksab 30 euri ja apteegis seda pole ,seeaga aitab Alzheimeri vastu.LEtsitiin , mis GMO-tamata tõesti samapalju jms.
  100 euri on ARMETU raha ega paranda ERAKORRALISELT vanade olukorda. Italianode riigipension ,see k’ige väiksem on 800.- eur, meil 190.-
  LODUABI MÕTE IGATI HEA. MIKS seda aga tehtud pole, projekte sai ka keskide ministrid ja ametid ,samuti riigikogu tegeased?
  Kas koduõenduskodu pole sama mis hooldekodu-hospiits?

 5. Nüüd juba kaks aastat valitsete ja lubate heaolu. 3 aastat ago
  Reply

  Miks siiani on siis raskemaks läinud. Maksustasite ka töötavatel pensionäridel teenitud tasud. Siiani on inimesed erakonna jaoks lüpsilehmad. Lüpsate intensiivselt inimesi.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.