Lasteaiakoht olgu tasuta

Jaanus Riibe

Jaanus Riibe, Kristiine linnaosa vanem, Tallinn

Õiglane riik toetab lapsi, noori ja perekondi. Selle tagamiseks on vajalik teha mitmeid olulisi otsuseid – igale lapsele tuleb tagada tasuta lasteaiakoht ja üks tasuta huviring. Hiljuti avaldatud OECD haridusstatistika kogumik toob esile, et Eestis on alus- ja põhihariduse saamise võimalused teiste riikidega võrreldes väga õiglased. Tahame veelgi edasi liikuda ja ka alushariduse kättesaadavust parandada, sest nagu OECD kinnitab, on see kõige parem viis jõuda tõepoolest iga lapseni. Selleks soovime muuta lasteaiad täielikult tasuta kättesaadavaks.

Riigi ülesanne on üldisemalt toetada kõiki piirkondi nende asendist tulenevate majanduslike ja sotsiaalsete probleemide lahendamisel ning piirkondadega samaväärse tehnilise taristu (teed, sadamad, elektrivarustus, kiire internet, ühistransport jms), sotsiaalse infrastruktuuri (koolid, lasteaiad, spordi-, kultuuri-, tervisekeskused jms) ning oluliste avalike teenuste kättesaadavuse tagamisel.

Vabariigi Valitsus on juba tõstnud lasteaedade küsimused prioriteetseks, näiteks eraldas 2018. aastal kohalikele omavalitsustele lisaraha, et tõsta lasteaiaõpetajate palka. Lasteaiad peavad olema hariduse lahutamatu osa, mistõttu võtame kursi üldisele tasuta lasteaiaharidusele ja laiendame lastehoiuteenuseid, et võimaldada vanematel aktiivselt töötada ja õppida.

Kui mõned aastad tagasi mindi üle tasuta kõrgharidusele, siis nüüd on aeg muuta lasteaiad samuti täielikult tasuta kättesaadavaks. Lapsevanematele ei tohiks panna kohustust otsustada, kas neil on üldse võimalik panna oma last lasteaeda või mitte. Teeme üheskoos siin muudatuse  ja jõuliselt liigume õiglasema süsteemi poole edasi.

Sellega lahendaksime probleemi, et kõik lapsed saaksid juba praegu väga kvaliteetset alusharidust oma elutee alguses. Lasteaiakoha maksustamine ei ole meie tulevikku arvestades mõistlik ja otstarbekas – riik peab leidma vajalikud rahalised vahendid ja tagama tasuta lasteaiakoha igale lapsele.

4 kommentaari
 1. Jälle 3 aastat ago
  Reply

  üks pistisepakkuja. Selle asemel, et ta pooldaks lastele elatisraha sisseseadmist ka seaduselikult.
  Pistisepakkujatele kindel EI!

 2. Miks 3 aastat ago
  Reply

  on Tallinnas peldikud tasulised? Rahvas nõuab TASUTA sitamaja!

 3. ! 3 aastat ago
  Reply

  HOOLDEKODU KOHT OLGU KA TASUTA JA PENSION JÄÄGU HOOLEALUSE KÄTTE, SAMUTI TA DOKUMENDID JA OTSUSTUSÕIGUS KÕIGIS TEDA PUUDUTAVATES KÕSIMUSTES JA KAS TAHAB SELLES HOOLDUSASUTUSES ELADA VÕI MUJAL

  • Pinss 3 aastat ago

   peab minema ikkagi ülalpidamiseks, kuid mingi osa peaks jääma küll hooldatavale, kasvõi maitsevahelduse jaoks. On see 10% pinsist või mingi kindel rahahunnik, nt 1/300000000 eelarvest, 2019.a seega ~39€ kuus, tuleks eraldi arutada.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.