Keskerakonna seeniorid: vaid Keskerakonna plaan toob eakad vaesuspiirist välja

Keskerakonna seenioride kogu valis uue juhatuse ja esimehe. Aastakoosolekul valiti esimeheks tagasi  Elmar-Johannes Truu. Samuti võttis kogu vastu avalduse, milles rõhutatakse, et väga suur osa eakatest elab vaesuses ning ära on vajalik teha erakorraline pensionitõus.

Juhatuse liikmeteks valiti Pille Lõvend, Anne-Ly Nilisk, Tiina Mürk, Milvi Clausen, Mairoos Kala, Ilmar Tõlner, Helgi Kreek, Sirje Nõmm, Hilja-Anne Merzin, Sirje Taalmaa, Enn-Toivo Annuk, Jevgenija Kukk, Larissa Novožilova ja Arvo Takking. Aseesimeesteks kinnitati Anne-Ly Nilisk ja Tiina Mürk.

EESTI KESKERAKONNA SEENIORIDE KOGU AVALDUS

Vaid Keskerakonna plaan toob eakad vaesuspiirist välja

Erinevate erakondade esindajad tunnistavad retoorikas eakate rasket elujärge ning vajadust pensionitõusuks. Sõnadele peavad järgnema aga teod. Keskerakonna seenioride kogu palub seetõttu kõigil erakondadel ja valijatel toetada Keskerakonna plaani tõsta erakorraliselt vanaduspensione. Eesti majandusedu on varasemate aastate jooksul läinud mööda eakatest, kes on enim panustanud meie riigi ülesehitamisse. 47,5 protsenti Eesti eakatest elas 2017. aastal suhtelises vaesuses. Euroliidu riikidega võrreldes on Eesti eakate vaesuse osakaalus halvimal kohal.

Viimased aastad on toonud teatava pensionitõusu läbi indekseerimise. Eesti keskmine pension kerkib tänavu 481 euroni. Aga see tähendab, et meie eakad jäävad ka siis alla suhtelise vaesuse piiri. Meie eakate sissetulek on ühiskonnas nii palju madalam, et nad ei saa teiste ühiskonnagruppidega võrdselt igapäevaelus osaleda. Kulud ravimitele, eluasemele ja toidule võivad vaevu saada kaetud, kuid lihtsalt kuidagi hakkamasaamine ei ole elu, mida meie seeniorid väärivad.

Sellises olukorras ei saa probleemi enam eitada ning tuleb astuda konkreetseid samme vanaduspensioni erakorraliseks tõstmiseks. Kiire majandusareng, keskmise palga tõus ja kallinev toidukorv on viinud eakad olukorda, kus lihtsalt iga-aastase indekseerimisega enam eakate muresid ei lahenda. Just seetõttu on meie, eakate, arvates aeg teha ära erakorraline pensionitõus, mis tehti viimati aastatel 2005-2007, siis kui valitsuses oli Keskerakond. Täna oleks keskmine vanaduspension ilma nende otsusteta saja euro võrra väiksem. 12 aastaga on Eesti inimeste palgatase ja ühiskonna jõukus märkimisväärselt kasvanud. Keskerakonna plaani järgi tõstaksime vanaduspensioni 2020. aastal 100 euro võrra ning nelja aasta jooksul jõuaks keskmine vanaduspension 700 euroni.

Keskerakonna kõrval lubab pensionitõusu sõnades ka Reformierakond. Paraku on endine peaministrierakond, ligi 20 aastat valitsusvastutust kandnud Reformierakond läinud lihtsamat ja ebaõiglasemat teed. Reformierakonna jutt ainult majanduskasvu toel saabuvast pensionitõusust tähendaks nelja aasta peale kokku vaid 126-eurost tõusu. Seega on nende poolt välja hõigatud 200-eurone tõus järjekordne tühi lubadus, nagu oli Eesti viimine viie jõukama Euroopa riigi hulka. Ainult iga-aastase indekseerimisega ja ilma erakorralise pensionitõusuta me eakaid vaesuspiirist välja ei too. Samuti jääb Reformierakonna lubatud pensionitõus eakatele sõltuma majanduse keerdkäikudest. Meie seenioride rasket olukorda arvestades on selline mäng lubamatu.

Meie üleskutse valijatele on suhtuda kriitiliselt erakondadesse, kes soovivad vanema põlvkonna mured lükata ka edaspidi kalevi alla. Head eakad, vaatame erakondade valimisplatvorme ja teeme sisuka otsuse. Keskerakond on alati eakaid toetanud. Viimatine erakorraline pensionitõus, maksureform, mille kaudu suurenes või jäi samaks 93% vanaduspensionäride sissetulek, aga ka hambaravitoetuse suurendamine, matusetoetuse taastamine, üksi elavale pensionärile toetuse maksmine ning pensionisüsteemi solidaarsemaks muutmine on toimunud just Keskerakonna valitsemise ajal.

Lisaks peame vajalikuks hoida keskmine vanaduspension tulumaksuvabana ning rakendada kõigile vanaduspensionäridele, sh töötavatele pensionäridele täiendav 250-eurone tulumaksuvabastus. Seeläbi tõstame vanaduspensionäride maksuvaba tulu kuni 750 euroni kuus. Keskerakonna seeniorid peavad pensionitõusu hädavajalikuks, et pensionid jõuaksid vähemalt pooleni Eesti keskmisest palgast. Toetame valimistel erakonda, kes tõepoolest soovib Eesti eakate heaolu parandada.

10 kommentaari
 1. Oleks 3 aastat ago
  Reply

  keskbande viitsinud viia abirahad 40%-ni eelarvest, oleks juba nüüd pinss olnud 660€ kuus. Ja kui loodud väärtuste eest makstaks palk kätte täies ulatuses, siis oleks ka pinss 1320€ kuus. Kuid ninameestele tundus see liiga palju ning kindel suhe eelarvesse ei lubaks enam altkäemakse anda ja siis ei saaks enam ka hääli osta.
  Nii lihtne see keskbandelik HOOLITSUS ongi.

  • heh 3 aastat ago

   abirahad tuleb sul välja teenida, millal ükskord sellest aru saama hakkad. Arvad vist siiani, et kui lesid ahju peal, siis abirahad aina tulevad. Kas sind ära juba ei tüüta see abirahade jutt.

  • Sa 3 aastat ago

   vist ei saanud aru, et pinss abiraha ongi.

 2. MAALI 3 aastat ago
  Reply

  Kui keskid tahavad ikka hääli saada, peaks juba enne valimisi muutma 1 tööaasta võrdseks i pensioniaastaga.

 3. Jane 3 aastat ago
  Reply

  Nii see on. Kahju, et pole mingit valikut kelle poolt hääletada, ainuke erakond kes hoolib meie rahva elatustaseme tõstmisest on Keskerakond ja sellepärast hääletan Keskerakonna poolt. Laari, Ansipi ja Rõivase valitsuse ajal vaesus aina kasvas, kordagi ei tõstetud pensione. Peale rasket rahva jaoks Laari valitsemisaega sai peaministriks S.Kallas ja siis olid reformistid valitsuses koos keskerakondlasega ja E.Savisaare nõudmisel tõsteti pensione 30 protsenti, muidu see oleks praegu veel väiksem olnud. Refprmierakonna poliitikutel pole mõtet lubadusi anda, sest neil oli aega küllalt nende täitmiseks, aga nad ei teinud seda, vaesus aina kasvas.

 4. Aivar 3 aastat ago
  Reply

  Lolljane-ott-eve jälle pletsis

  • Ta 3 aastat ago

   peab ju elatise välja teenima.

  • heh 3 aastat ago

   etskae, vihane Aivar ka platsis.

 5. Plaani 3 aastat ago
  Reply

  halb ja õel sugulane on unistus ja see pole kunagi kellelegi head teinud. Nii et ärge lootke üldse mingile plaanile, vaid teha tuleks tegusid ja seda oleks tulnud teha juba 2 aastat tagasi, mitte nüüd vahetult enne valimist kriiskama hakata, kui ei teata isegi selle plaani elluviimise kaaslast.

 6. Aitab lobast! 3 aastat ago
  Reply

  Aitab juba plaanide tegemisest.olete olnud peaministri partei juba2,5a ja vaesuses elavate inimest hulk ainult suureneb.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.