Ratas rõhutas riigi ja omavalitsuste partnerluse olulisust

Foto: Jürgen Randma (Riigikantselei)

Stenbocki maja, 6. veebruar 2019 – Peaminister Jüri Ratas ütles täna omavalitsuskonverentsil, et riik ja omavalitsused peavad saama täieõiguslikeks partneriteks ning selle nimel tuleb veel ühiselt vaeva näha.

“Olen kindlalt veendunud, et riigi ja omavalitsuste suhe ei tohiks meenutada alluva ja tööandja, vaid täieõiguslike partnerite suhet. Partnerlus eeldab ennekõike usaldust ja kaasotsustamist, aga ka kompromisse ja üksteisemõistmist,” ütles Ratas. “Tunnistades seda riigi ja omavalitsuse peamise toimepõhimõttena, on võimalik liikuda sealt edasi praktiliste probleemide lahendamise juurde.”

Ratase sõnul on omavalitsuste tegevuses ja arengus olulisel kohal subsidiaarsus ning kohaliku omavalitsuse autonoomia, mis on põhimõtetena kirjas ka Eesti põhiseaduses ning Euroopa kohaliku omavalitsuse hartas. “Neile tegeliku sisu andmiseks omavalitsuspoliitika kujundamisel ja elluviimisel on nii riigil kui omavalitsustel vaja veel ühiselt vaeva näha,” ütles ta.

Tema sõnul peavad riik ja omavalitsused läbima koostöövaimus ja dialoogi abil veel haldusreformi lõpusirge, sest reform ei saa piirduda pelgalt kohalike omavalitsuste piiride ümberkujundamisega.

“Peame edasi liikuma omavalitsuste finantsautonoomia ja nende võimestamise küsimustega. See loob eeldused, et ka kohalikud omavalitsused on huvitatud ettevõtluskeskkonna arendamisest enda territooriumil, suurema rolli kandmisest ühiskonnaelu korraldamisel ja elanikele kvaliteetsete avalike teenuste osutamisest,” ütles peaminister konverentsil “Tugev omavalitsus – tugev riik?“.

2 kommentaari
  1. Minuteada 2 aastat ago
    Reply

    on omavalitsused ikkagi osa riigist. Ilma omavalitsuste ja rahvata ju riiki polekski.

  2. Rattale. 2 aastat ago
    Reply

    Kas ei ole juba villand Simsoni saamatusest ja mööda laskmistest? Täna ju kiirabi (suurte kogemustega juht) koos haigega kraavis külili ja inimesed haiglas (see õnnetus ei ole täna esimene ja viimane). Kui kaua kestab ümarate lubaduste kuulutamine? Kus on teod? Teie lubadused tulevad nagu Vändrast saelaudu kuid ühegi lubadusele ei ole järgnenud lubaduste täitmise ajad ja graafikud. Kas ei lähe endil ka süda pahaks?

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.