Peaminister Ratas: Euroopa Liidu idapartnerlus peab olema ambitsioonikas

Kohtumine Zohrab Mnatsakanyaniga Foto: Jürgen Randma (Riigikantselei)

Peaminister Jüri Ratas avas täna Tallinnas Idapartnerluse aastakonverentsi, millega märgitakse ühtlasi kümne aasta möödumist idapartnerlusele aluse pannud kokkuleppest Euroopa Liidu ja Armeenia, Aserbaidžaani, Gruusia, Moldova, Ukraina ning Valgevene vahel. Peaminister Ratas rõhutas oma kõnes pühendumust koostööle ning pidas oluliseks, et idapartnerlus oleks järgmisel kümnel aastal veelgi ambitsioonikam.

Koostöö Euroopa Liidu kuue idapoolse partneriga on peaminister Jüri Ratase sõnul Eesti välispoliitika oluline prioriteet. „Ühistel väärtustel ja vastastikustel huvidel põhinev koostöö idapartneritega on aidanud palju saavutada. See on aidanud nende riikide elanike elu paremaks muuta – loonud uusi töökohti, parandanud taristut, laiendanud sealsete noortele õppimisvõimalusi,“ tõi peaminister Ratas välja partnerluse olulisemaid tulemusi.

Armeenia, Aserbaidžaan, Gruusia, Moldova, Ukraina ja Valgevene on Ratase sõnul olulised partnerriigid. „Arengukoostöö raames jagame nende riikidega oma e-valitsuse loomise, haldusreformi läbiviimise, kodanikuühiskonna tugevdamise ja meediaoskuste arendamise alaseid kogemusi,“ lausus peaminister. Ta innustas partnereid reformidega jätkama ning seadma uusi koostööeesmärke järgmiseks aastakümneks.

Peaminister Jüri Ratas kohtus täna ka Armeenia välisministri Zohrab Mnatsakanyaniga, kellega arutas nii kahepoolseid suhteid kui ka koostööd Euroopa Liiduga. Ratas kinnitas Eesti toetust ja valmisolekut Armeeniat ELiga lõimumisel abistada.

EL ja idapartnerid lähtuvad oma koostöös 2020. aastaks seatud 20 eesmärgist, mis kinnitati Eesti ELi Nõukogu eesistumise ajal Brüsselis toimunud tippkohtumisel 2017. aasta novembris. Eesmärgid jagunevad prioriteetsete valdkondade vahel, milleks on majandusareng ja turuvõimalused, institutsioonide ja hea valitsemistava tugevdamine, ühendatavus, energiatõhusus, keskkond ja kliimamuutused ning liikuvus ja inimestevahelised kontaktid. Rohkem infot: https://eeas.europa.eu/sites/eeas/files/20_deliverables_for_2020.pdf    (PDF)

Idapartnerluse aastakonverents toimub kuuendat korda ning seda korraldab Eesti Idapartnerluse keskus koostöös välisministeeriumi ja Euroopa Komisjoni esindusega Eestis.

6 kommentaari
 1. Siin 3 aastat ago
  Reply

  olen Jurkaga täiesti ühel nõul – kõik liiduvabariigid nn idaplokis peavad nagu üks mees vastu hakkama Brüsseli kaabakate võimutsemisele ja valmistuma sellest totakast liidust välja astuda. Nii et Jurka peaks seda asja edasi ajama, Edgar lammutas Nõukogude liidu, Jurkast saab Euroopa liidu lammutaja. Siis võiks Jurkale isegi klaasist ausamba püstitada.

 2. Ele 3 aastat ago
  Reply

  Ma austan väga J.Ratast, ta on tubli ja hooliv peaminister. Kuid ma ei poolda EL-us olemist. Meie elu pole paremaks läinud seetõttu, et oleme selles liidus. Muidugi see on peamiselt eelmiste valitsuste süü, aga Brüssel oleks vaõinud vahele segada meie pidevale vaesuse kasvule. Mina pooldaksin vaba Eestit ilma mingi liiduta.

 3. Ah nii 3 aastat ago
  Reply

  Ei tea mis kasu meil oleks suhetest Ukrainaga. Isegi see on imelik, et kiitsime heaks verise ja ebaseadusliku võimuvahetuse Kiievis. Me ise oleme vaesed ja ei tohiks Ukrainat aidata. Ukrains vaesus aina kasvab, sest nende president ei hooli rahva elatustasemest. Meenutab meie olukorda, kus reformistlik valitsus viis meie elatustaseme viimaste hulka.Paljud Ukrainas elavad venelased aga ka ukrainlased põgenevad Venemaale. Venemaal suhtutakse kõigisse rahvustesse hästi Ukraina president mõtleb välja süüdistusi Venemaale, mõned neist on nii läbipaistvad, aga meie teeme näo, et mõistame neid. Armsad väikesed ja edukad riigid ei topi oma nina teiste riikide siseasjadesse ja tegelevad oma rahva heaolu kindlustamisega.

 4. No jaa 3 aastat ago
  Reply

  Mina leian, et kõige kasulikum on suhelda Venemaaga. See oleks majanduslikult tulutoov. Praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ega kavatse ka teha. Mulle tundub et meie peaminister kardab alaväärtuslike inimeste poolt tembeldamist putinlaseks või kremlimeelseks. Venemaa on meie naaber ja naabritega tuleks hästi läbi saada.

 5. Kuna 3 aastat ago
  Reply

  Vankalandia on ebausaldatav juba poliitilistel põhjustel, siis tuleb igasugust suhtlemist temaga hoida 5% piires. Siis ei mõjutaks meid mis tahes kremli haigushoog meile käkki keerata. Kuni 5% elame kenasti üle. Igatahes tuleb vältida sõltuvust Vankalandiast.

 6. Nii 3 aastat ago
  Reply

  Mina ei poolda koostööd Ukrainaga sest see Maidanil toimunud verine ja ebaseaduslik võimuvahetus oli kohutav.Ukraina presidendi peamine tegevus on Venemaale igasuguste skandaalide väljamõtlemine ja oma rahva enamus elab väga vaeselt. Nende pensionid on veel palju väiksemad kui meie omad.Siinkohal pean mainma, et naerukoht on see et meie reformierakond lubab pensione tõsta aga kogu oma pika valitsemise ajal ei teinud seda kordagi. Kuulsin Saksamaa kantsleri kõnet kus rääkis et Venemaaga tuleks suhteid parandada ja imede ime Brüsselis inimesed tõusid püsti ja plaksutasid talle. venemaaga on kasulik luua majandussuhteid ja kasulikud on ka sõbralikud suhted. Praegune Venemaa pole meile midagi halba teinud ja ei kavatse ka teha. Ja kui kavatsekski ega me kaugejuhtimisrakette ikka osta ei jõua ja NATO peale küll loota ei saa, ta ei läinud isegi nendele riikidele appi kust tulid põgenikud kelle seas olid isislased kes korraldasid tapatalguid eurooplastele. Aga Venemaa läks ja vabastas suure territooriumi Süürias isailastest.

Kommenteeri

Sinu meiliaadressi ei avaldata.